BRATISLAVA. Chcela sa zbaviť tetovania na prsiach, no doktori jej ponúkli, aby k tomu vyskúšala niečo navyše. Prvá žena, ktorá si dala zväčšiť prsia silikónovými implantátmi, o niečom takom ani neuvažovala.
„Povedala som im, že by som si radšej dala vylepšiť uši ako mala nové prsia. A oni mi ponúkli, že pre mňa spravia aj to. Tak som súhlasila,“ hovorí Američanka Timmie Jean Lindseyová pre britský denník Guardian.
Testovali ich na psovi
Guardian skúma pol storočia od prvej operácie príčinu, prečo Lindseyovú (dnes má osemdesiat rokov) nasledovali milióny žien vo svete.
Znovu sa totiž hovorí o zdravotných rizikách po tom, čo v decembri francúzske úrady odporučili 30-tisíc ženám s implantátmi od firmy PIP, aby si ich dali vybrať pre vyššie riziko ich prasknutia (5 percent).
Pri prasknutí implantátu môže vytečený silikón spôsobovať zápaly a bolesti. Odporúčania nasledovali v ďalších európskych krajinách.
Kým dnes je plastická operácia pŕs skôr otázkou skrášlenia pre celebrity, prvá žena, ktorá ich vyskúšala a dodnes má, bola svetu bohatých a slávnych vzdialená.
Lindseyová, ktorá pochádza z Texasu, pracovala v továrni. Vydala sa ako 15ročná a už ako dvadsiatnička bola rozvedená so šiestimi deťmi. Operáciu jej robili v charitatívnej nemocnici.
Spôsoby, akým sa dovtedy prsia zväčšovali, boli zdravotne veľmi nebezpečné. Ženám vstrekovali rôzne látky vrátane parafínu či loja priamo do pŕs.
Silikón bol revolučný v tom, že v tele s okolím reagoval minimálne a bol veľmi prispôsobivý, čo sa týka konzistencie. Doktor Thomas Cronin ho podľa Guardianu testoval na sučke. A test dopadol úspešne.
Obavy o riziká
Zväčšenie pŕs je dodnes najrozšírenejšou plastickou operáciou v Británii a Spojených štátoch. Celkovo vo svete sa odhaduje, že zväčšené prsia má päť až desať miliónov ľudí.
Mnohé ženy k operácii pristúpili po amputácii prsníka, iné z kozmetických dôvodov (nespokojnosť s veľkosťou, či s ovísaním po pôrode), časť boli transsexuáli.
Často chcú ženy takto získať sebavedomie vo svete, kde je starnutie a nedokonalosť podľa mediálneho obrazu tabu. Virginia L. Blum, ktorá napísala štúdiu o plastickej chirurgii Flesh Wounds, hovorí, že hoci zväčšené prsia „vyzerajú neprirodzene, stalo sa prirodzeným vidieť ich“.
No neprinášajú podľa vyjadrení žien zväčša dlhodobé šťastie. Catherine Kyddová, ktorej implantáty pred tromi rokmi praskli, hovorí, že ju „páli podpažie každý deň“ a nadáva si, prečo si ich dala.
Silikón na výrobu matracov
Francúzska firma Poly Implant Prothese (PIP) patrila medzi najúspešnejšie firmy v tejto oblasti na svete aj pre nižšie ceny. Ich implantáty sa predávali najmä v Európe a Latinskej Amerike. Odhaduje sa, že ich má 300-tisíc žien v 65 krajinách.
Firma skončila pred dvoma rokmi po tom, čo sa zistilo, že namiesto lekárskeho silikónu použili na výrobu implantátov technický silikón na výrobu matracov.
Francúzske úrady k tomu vlani v decembri usúdili, že riziko prasknutia je pri ich implantátoch vyššie a predbežne môžu súvisieť s rakovinou (z 30-tisíc žien malo rakovinu asi 20).
Kým Francúzkam štát za vybratie implantátov zaplatí, Briti chcú, aby výmenu implantátov PIP väčšiny z asi 40-tisíc žien robili súkromné kliniky bezplatne, čo viaceré odmietajú. Štát zaplatí len ženám po amputácii prsníka. Implantáty PIP ženám odporučili vybrať aj v Česku a Nemecku.