Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
PRAHA, BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová českého premiéra Petra Nečasa zatiaľ nepresvedčila.
Z decembrového summitu únie v Bruseli, kde sa rozhodlo o fiškálnej únii, spolu leteli českým vládnym špeciálom do Prahy a naša premiérka sa chystala prehovoriť českú delegáciu, aby prísnejšiu kontrolu rozpočtov a automatické sankcie pre zadlžené krajiny podporila tak ako Slováci.
Pravicová Nečasova vláda pritom môže dopadnúť rovnako ako vláda Ivety Radičovej - pre záchranu spoločnej meny sa môže rozpadnúť.
Koaličná TOP 09 je pripravená opustiť kabinet, ak sa Česko nepridá k ostatným krajinám únie.
Nečas čaká na zmluvu
Česko sa na poslednom bruselskom summite pripojilo k trom váhajúcim krajinám. Po Veľkej Británii, ktorá jediná povedala jednoznačné nie, mali výhrady Maďari, Švédi a Česi.
Doma fiškálna únia proti sebe postavila dve pravicové koaličné strany - euroskeptických občianskych demokratov (ODS) premiéra Nečasa a proeurópsku TOP 09 ministra zahraničia Karla Schwarzenberga. Ten vyhlásil, že ak sa Česko nepripojí k fiškálnej únii, jeho ministri opustia vládu.
„Nebudem sedieť vo vláde, ktorá povedie Česko mimo hlavného prúdu európskej integrácie,“ povedal Schwarzenberg pre Lidové noviny.
Nečas stále čaká, ako bude medzištátna zmluva vyzerať. Dohodnúť by sa mala do konca januára, keď sa lídri stretnú na summite v Bruseli.
„Z doterajších návrhov to vyzerá, že je to výrazný posun právomocí,“ povedal Nečas pre Lidové noviny s tým, že Čechov v tom prípade čaká zrejme referendum.
Od začiatku je proti prezident Václav Klaus. V liste premiérovi v stredu napísal, že fiškálnu úniu v žiadnom prípade nepodpíše.
Česi pomáhať nechcú
Praha nie je členom eurozóny, takže v jej prípade by zmluva začala platiť až po vstupe krajiny do eurozóny. Ten zatiaľ nie je aktuálny, ale každý člen Európskej únie s výnimkou Británie a Dánska sa k prijatiu eura zaviazal.
V prípade Česka tak ide o viac ako o fiškálnu úniu, o zásadné rozhodnutie, či Praha podporuje hlbšiu európsku integráciu. Zdráha sa nielen ODS či Klaus.
Prieskum na konci minulého roka ukázal, že s členstvom v Európskej únii súhlasí 59 percent ľudí, čo je najnižšie číslo v dejinách Českej republiky.
Podľa predvianočného prieskumu agentúry SANEP viac ako 57 percent Čechov nechce požičiavať peniaze zadlženým krajinám a polovica si myslí, že sa eurozóna rozpadne.
Po boji o slovíčka to prejde
Český minister zahraničných vecí KAREL SCHWARZENBERG verí, že sa česká vláda nerozpadne ako slovenská. Ak sa však Praha vydá britskou cestou, nechce byť šéfom českej diplomacie.
Aká je šanca, že sa Česko pripojí k fiškálnej únii, ako ju na decembrovom summite navrhli Nemecko a Francúzsko?
„Napriek tomu, ako sa teraz diskusia v Česku vyvíja, myslím si, že nastanú podmienky, za ktorých to Česko podpíše, aj keď nás ešte čaká boj o slovíčka.“
Môže sa stať, že na európskej téme padne česká vláda, ako sa to stalo vláde Ivety Radičovej?
„Verím, že nie.“
Ste pripravení odísť z vlády, ak by Česko fiškálnu úniu nepodporilo?
„Ak by tento český trend voči európskemu jadru pokračoval, sme pripravení odísť. Nemohol by som byť ďalej šéfom diplomacie.“
Prezident Václav Klaus vyhlásil, že zmluvu o fiškálnej únii nepodpíše. Bude Európa čakať na jeho podpis ako v prípade Lisabonskej zmluvy?
„No tak budeme čakať.“
Miriam Zsilleová
Klaus sa znovu vyhráža
Euroskeptický prezident podpísal Lisabonskú zmluvu ako posledný, fiškálnu úniu nechce podpísať vôbec.
PRAHA, BRATISLAVA. Neboli to Íri, ktorí držali Európsku úniu v šachu, pretože Lisabonskú zmluvu museli v referende schvaľovať na dvakrát. Zatienil ich český euroskeptický prezident Václav Klaus.
Pre jeho postoj trvala ratifikácia európskej zmluvy v Česku viac ako rok a pol. Snažil sa presviedčať poslancov a senátorov, čakal na rozhodnutie Ústavného súdu a nakoniec ešte vybojoval od Bruselu výnimku z Charty základných práv EÚ, ktorá je pripojená k Lisabonskej zmluve.
Česko si ňou zaručilo nespochybniteľnosť Benešových dekrétov.
Začiatkom novembra 2009 nakoniec Lisabonskú zmluvu v tichosti podpísal ako posledný európsky prezident s poznámkou: „O 15.00 sme stratili suverenitu.“
To isté plánuje s fiškálnou úniou, ak sa k nej Praha pripojí. V stredu poslal premiérovi Petrovi Nečasovi osobný list, kde potvrdil, že medzištátnu zmluvu v žiadnom prípade nepodporí.
Vo februári budúceho roka Klausovi končí mandát, takže zmluva by zrejme musela počkať na podpis jeho nástupcu.
Miriam Zsilleová