Brusel 7. júna (TASR) - Európska komisia dnes schválila poskytnutie humanitárnej pomoci Čečensku v hodnote 14,5 milióna eúr. Pomoc vo forme potravín, liekov a oblečenia bude zameraná najmä na ľudí, ktorí v dôsledku vojnového konfliktu v Čečensku a Ingušsku museli opustiť svoje domovy.
V Čečensku sa pomoc zameriava na najzraniteľnejšiu skupinu asi 400.000 ľudí. Dnešným rozhodnutím dosiahla celková pomoc EÚ od začiatku vojnového konfliktu v októbri 1999 hodnotu 41,5 milióna eúr, vďaka čomu je Brusel najväčším humanitárnym darcom v regióne.
Od októbra 1999 stratilo kvôli vojne strechu nad hlavou okolo 170.000 ľudí v Čečensku a rovnaký počet v Ingušsku. Tieto obete sú stále závislé na medzinárodnej pomoci, keďže majú len obmedzený prístup k strave, zdravotnej starostlivosti alebo sociálnej infraštruktúre, informovala dnes EK.
EK zároveň upozornila, že bezpečnostná situácia v Čečensku ostáva znepokojivá a podmienky pre činnosť medzinárodných organizácií, vrátane úradu pre humanitárnu pomoc EÚ (ECHO), sú mimoriadne náročné. Posťažovala sa napríklad na vážne problémy pri získavaní pracovných povolení a pri prístupe do rádiokomunikačného systému OSN.
rs pel