Brusel hrozí Orbánovi sankciami. Za nedodržiavanie rozpočtových pravidiel môže Budapešť prísť o miliardy z fondu.
BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Európska komisia mala konečne povedať Maďarsku, že politické pomery, ktoré v krajine vládnu, sú pre Brusel neprijateľné. Silný politický signál, ako to bruselskí diplomati nazvali, však komisia nakoniec nevyslala.
Tvrdé slová odložila na budúci týždeň. Zatiaľ si podala konzervatívnu vládu Viktora Orbána za ekonomiku.
Siahne na miliardy z fondu
Za nedodržiavanie rozpočtových pravidiel pohrozila Maďarsku sankciami, keďže Budapešť od roku 2004 prekračuje trojpercentný deficit.
Maďarsko však nie je členom eurozóny, takže postup je zdĺhavejší. Ako presne Maďarov potrestajú, rozhodnú ministri financií koncom januára.
Prvýkrát by mohli niektorej členskej krajine siahnuť za nedodržiavanie rozpočtovej disciplíny na bruselskú pomoc. Maďarsko dostalo minulý rok z kohézneho fondu určeného pre chudobnejšie krajiny dve miliardy eur.
Ak by o ne Budapešť prišla, znamenalo by to pre ňu pokles o 1,7 percenta HDP. Eurokomisár pre menové záležitosti Olli Rehn naznačil, že je to reálne, hoci až do januára 2013.
Včera sa čakalo, že Európska komisia začne právne konanie proti Budapešti za porušenie európskych zmlúv. Ide o ústavné zákony, ktoré vláda Viktora Orbána napriek výhradám Bruselu koncom decembra prijala.
Bruselu sa dlhodobo nepáčia zásahy štátu do fungovania justície, médií či zmeny ústavy.
Maďarsko napriek výslovnej kritike Medzinárodného menového fondu a Európskej únie obmedzilo zákonom nezávislosť centrálnej banky, keď umožnilo vláde dosadzovať tam svojich ľudí. To odporuje európskemu právu.
Orbán bude musieť splniť podmienky na 110 percent, píše Peter Schutz
Čítajte štvrtkový komentár (piano) >>
Orbán otočil
Viac ako s Bruselom bojuje Orbánova vláda s krachujúcou ekonomikou, čo ju zrejme donútilo zmeniť postoj.
Minulý týždeň sa maďarský forint prepadol na rekordnú úroveň a Maďari listom šéfa diplomacie Janosa Martonyiho naznačili, že sú pripravení zmeniť zákony, ak to bude nutné.
„Veľmi ignorantská politika Viktora Orbána urobila cez víkend zmenu o 180 stupňov a začala sa správať konštruktívnejšie k Európskej únii a MMF,“ povedal pre ORF analytik Raiffeisen Bank Peter Brezinschek. V utorok Orbánova vláda obnovila rokovania s Medzinárodným menovým fondom.
Podľa Daniela Renyia, novinára z liberálneho týždenníka Magyar Narancs, sú Maďari s vládou nespokojní.
„Až 80 percent hovorí, že Maďarsko sa uberá zlým smerom. Maďarská vláda nedostane kredit od Medzinárodného menového fondu, pokiaľ nestiahne problematické zákony, predovšetkým ten o centrálnej banke. A keď nedostane kredit, hrozí štátny bankrot. Ľudia sa hnevajú,“ hovorí.
Orbána v utorok opustil niekdajší spojenec a bývalý šéf centrálnej banky Zsigmond Járai, ktorý odstúpil z funkcie šéfa maďarskej Rozpočtovej rady.
Oficiálne preto, že má priveľa funkcií. Neoficiálne preto, že s hospodárskou politikou Viktora Orbána nesúhlasí.