ĽUBĽANA. Práve Jankovičova nová politická formácia Pozitívne Slovinsko prekvapujúco vyhrala predčasné parlamentné voľby v krajine, optimistické očakávania samotného lídra sa však nenaplnili, keď ho podporilo iba 42 z 90 členov zákonodarného zboru.
Na hlasovaní sa pritom zúčastnilo iba 47 poslancov. Hlasy štyroch z nich boli neplatné, jeden hlasoval proti Jankovičovi, informovala rakúska agentúra APA.
Nič na tom nezmenila ani niekoľkohodinová parlamentná rozprava, v ktorej Jankovič apeloval na poslancov, aby vzhľadom na vážnu hospodársku situáciu krajiny a jej zvyšujúcu sa zadlženosť ukončili stranícke politické hry a umožnili neodkladné vytvorenie novej vlády.
V predčasných parlamentných voľbách 4. decembra získala Jankovičova politická strana najviac hlasov, ktoré jej zaručili 28 kresiel v parlamente.
Úspešnému manažérovi sa však nepodarilo nakloniť si nadpolovičnú väčšinu poslancov. Od koaličnej dohody "odskočila" na poslednú chvíľu Občianska kandidátka novozvoleného predsedu parlamentu Gregora Viranta.
Slovinský prezident Danilo Türk začne nové kolo rokovaní s predstaviteľmi parlamentných strán po tom, čo parlament v Ľubľane dnes po prvý raz v histórii neschválil dezignovaného premiéra.
Türk dnes podvečer informoval, že prvé stretnutie s predstaviteľmi všetkých siedmich parlamentných strán by sa malo uskutočniť už vo štvrtok 12. januára. Viac však o ďalšom postupe nedokáže povedať, zdôraznil prezident.
Slovinský prezident má teraz podľa platnej legislatívy dva týždne na to, aby na post premiéra navrhol ešte raz rovnakého alebo iného kandidáta.
Danilo Türk po dnešnom odmietavom postoji poslancov konštatoval, že jeho dôvera v Jankoviča nie je otrasená a doterajší primátor Ľubľany zostáva v jeho očiach dobrým a vážnym kandidátom na premiérsky post.
Za predčasné označil slovinský prezident úvahy o poverení expremiéra Janeza Janšu, lídra druhej najúspešnejšej strany nedávnych predčasných parlamentných volieb, zostavením vlády.
Už pred hlasovaním v parlamente však Türk naznačil, že Janšu na post premiéra nemieni navrhnúť kvôli prebiehajúcemu procesu s Janšom, čeliacim podozreniu z korupcie.
Prezident sa síce vyhol komentovaniu výsledku hlasovania parlamentu, podrobil však kritike bojkot hlasovania poslancami pravicových strán. Poukázal na manévrovanie a taktizovanie v zákonodarnom zbore, ktoré označil za "politický dribling".