KODAŇ. Poslanci dánskeho parlamentu z Výboru pre zahraničnú politiku vyjadrili znepokojenie nad súčasnou situáciou v Maďarsku. Počas stretnutia s novinármi z členských štátov EÚ poslanci ohodnotili dianie v Budapešti ako krízu európskych základných hodnôt.
Táto kríza je podľa poslancov z ľavicovo-centristických a liberálnych strán zapríčinená čoraz autoritárskejším režimom Viktora Orbána. Poslanci vyzvali EÚ, aby prijala náležité opatrenia voči Budapešti a zároveň požiadali dánsku vládu, aby zaradila situáciu v Maďarsku medzi priority dánskeho polročného predsedníctva EÚ.
Vidia porušovanie základných pravidiel EÚ
Minister zahraničných vecí Villy Sövndal dnes ráno na to zareagoval, že prípad, ako je Maďarsko, kde možno dochádza k porušovaniu základných pravidiel EÚ, nespadá priamo pod kompetencie predsedajúceho štátu únie. Podľa neho tento prípad musí byť prešetrený a sledovaný Európskou komisiou, do ktorej kompetencií spadá monitorovanie dodržiavania základných princípov, na ktorých je EÚ postavená.
Poslankyňa Lykke Friisová z vládnucej liberálnej strany Venstre a zároveň bývalá ministerka energetiky uviedla, že jej strana by podporila izoláciu Maďarska v rámci EÚ v súlade s čl. 7 Lisabonskej zmluvy, ak sa potvrdia všetky správy o porušovaní demokratických princípov v Maďarsku.
Maďarsko by mohlo dočasne prísť o svoje členské práva
Čl. 7 Lisabonskej zmluvy uvádza, že vážne porušenie hodnôt, ako sú ľudská dôstojnosť, sloboda, demokracia, rovnosť, právny štát a rešpekt voči ľudským právam zo strany niektorého členského štátu, môžu viesť k dočasnej strate volebného práva v Rade ministrov EÚ.
V realite by to znamenalo, že Maďarsko by mohlo dočasne prísť o svoje členské práva v únii, ale predtým, než k takémuto stavu dôjde, Európska rada musí vypočuť príslušný členský štát a prijať potrebné rozhodnutie.
Dnes popoludní zavíta do Kodane predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a očakáva sa, že poskytne aj stanovisko ku kritizovanej situácii v Maďarsku.
Maďarsko pripúšťa zmeny sporných zákonov
Maďarská vláda je pripravená diskutovať s Európskou komisiou o novom zákone o centrálnej banke, ktorý podľa kritikov ohrozuje nezávislosť banky. Vyhlásil to v stredu hovorca maďarského premiéra Péter Szijjártó.
"Európska komisia zatiaľ neukončila analýzu zákona o maďarskej centrálnej banke," povedal Szijjártó pre televíznu stanicu m1. V liste predsedovi Európskej komisie však Orbán potvrdil pripravenosť k diskusii o všetkých sporných zákonoch, pokiaľ to komisia bude považovať za potrebné, dodal hovorca.
Ochotu zvážiť zmeny v spornej legislatíve potvrdil aj maďarský minister zahraničných vecí Janos Martonyi. "Plne rešpektujeme autoritu Európskej komisie, ktorá je strážcom európskych zmlúv ... Sme pripravení zvážiť zmeny v spornej legislatíve, pokiaľ to bude potrebné," napísal Martonyi v liste EK datovanom 6. januára, ktorý zverejnilo jeho ministerstvo v utorok.
Vládna strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána minulý mesiac presadila v parlamente zákon, ktorý umožňuje zlúčenie maďarskej centrálnej banky a úradu pre finančný dohľad. Parlament tak má právo odvolať guvernéra centrálnej banky.
Vzťahy medzi maďarskou vládou a centrálnou bankou sú napäté, odkedy sa strana Fidesz dostala k moci. Tá totiž centrálnu banku opakovane kritizovala, že úrokové sadzby drží príliš vysoko a nepodporuje vládnu politiku menovými nástrojmi.