MANCHESTER. Bývalý guvernér amerického štátu Massachusetts Mitt Romney jasne zvíťazil v utorkových republikánskych primárkach v štáte New Hampshire. Ide o dôležitý krok k tomu, aby sa stal kandidátom svojej strany v novembrových prezidentských voľbách.
Romney získal 39 percent hlasov, čo je o 16 percent viac než jeho najbližší súper, kongresman z Texasu Ron Paul. Presvedčivé víťazstvo prišlo týždeň po tom, ako Romney len tesne zvíťazil v prvom nominačnom súboji v štáte Iowa. Ďalšie primárky sa budú konať 21. januára v štáte Južná Karolína. Ak by Romney uspel aj v nich, na ceste k nominácii by ho už nemuselo takmer nič zastaviť.
Kľúčová téma ekonomika
Vzhľadom na priaznivý ohlas medzi nezávislými voličmi by Romney mohol byť najsilnejším vyzývateľom prezidenta Baracka Obamu, ktorého popularita klesla v dôsledku pomalého prekonávania hospodárskej krízy. Prieskumy ukázali, že najdôležitejšou témou v New Hampshire bola, rovnako ako v celých USA, ekonomika, uviedla agentúra AP.
Kongresman Paul, známy liberálnymi postojmi, skončil druhý s 23 percentami hlasov. Na treťom mieste bol bývalý guvernér Utahu a niekdajší veľvyslanec v Číne Jon Huntsman so 17 percentami. Po deviatich percentách hlasov dostali konzervatívnejší kandidáti Newt Gingrich a Rick Santorum.
Zvíťaziť v Južnej Karolíne, kde žije mnoho konzervatívnych kresťanov, bude pre Romneyho zrejme ťažšie než v New Hampshire, aj keď mu tamojší prieskum minulý týždeň pripísal dvojciferný náskok. Republikáni pochybujú, či je dostatočne konzervatívny, a niektorých znepokojuje aj jeho mormónska viera, konštatovala AP.
Prezidentovi došli idey, vyhlásil Romney
Romney v príhovore po víťazstve uviedol, že zintenzívnené útoky na jeho osobu zo strany republikánskych súperov, kritizujúcich jeho niekdajšie pôsobenie v investičnej spoločnosti, sú podobné kritike zo strany demokratov.
"V posledných dňoch sme videli, ako niektorí zúfalí republikáni spájajú sily s (Obamom)," uviedol Romney. "Je to veľká chyba pre našu stranu i našu krajinu."
Väčšinu kritiky však zameral na Obamu, ktorý zvíťazil v primárkach Demokratickej strany, v ktorých nemal protikandidáta.
"Prezidentovi došli idey. A teraz mu dochádzajú výhovorky," vyhlásil Romney.
Kalendár prezidentských volieb
21. januára - Primárne voľby v štáte Južná Karolína.
31. januára - Primárne voľby v štáte Florida.
4. februára - Caucusy (verejné zhromaždenia) v štátoch Nevada a Maine.
6. marca - Takzvaný Superutorok, počas ktorého sa uskutočnia primárne voľby v 10 štátoch vrátane Massachusetts, Texasu a Virgínie.
3. apríla - Primárne voľby v štátoch Maryland, Wisconsin a Washington DC.
24. apríla - Primárne voľby v ďalších piatich štátoch vrátane New Yorku a Pennsylvánie.
5. júna - Primárne voľby v ďalších piatich štátoch vrátane Kalifornie.
27.-30. augusta - Republikánske zhromaždenie (convent) vo floridskej Tampe.
3.-6. septembra - Demokratické zhromaždenie (convent) v Charlotte v štáte Severná Karolína.
3. októbra - Prvá prezidentská debata v kolorádskom Denveri.
11. októbra - Viceprezidentská debata v Danville v štáte Kentucky.
22. októbra - Posledná prezidentská debata vo floridskom Boca Raton.
6. novembra - Prezidentské voľby, voľby do Kongresu.
20. januára 2013 - Prezidentská inaugurácia.
sita