ANKARA. Turecko v utorok pokračuje v zásahoch voči bývalým predstaviteľom ozbrojených zložiek, keď obvinilo ďalších bývalých generálov.
Deväťdesiatštyriročného Kenana Evrena a 86-ročný Tahsina Sahinkayu chcú súdiť za ich podiel na vojenskom prevrate v roku 1980. V ich prípade ide o posledných žijúcich priamych účastníkov puču, keďže zvyšní traja už zomreli.
Turecko zažilo v novodobej histórii tri armádne puče. Okrem spomínaného posledného z roku 1980 zvrhla armáda demokraticky zvolenú vládu aj v roku 1960 a 1971. Turecká ústava z roku 1982, ktorej autorom bola vtedajšia junta, obsahuje výnimku, ktorá neumožňovala súdiť vojakov v súvislosti s prevratmi. Novela z roku 2010 ju však vypustila.
Evren už dávnejšie vyhlásil, že puč z roku 1980 neľutuje a radšej by spáchal samovraždu, ako by mal predstúpiť pred súd.