Panama ocení demonštrantov, vďaka ktorým sa začal odpor proti americkej kontrole Panamského prieplavu.
PANAMA. Vláda Panamy prisľúbila finančnú pomoc demonštrantom, ktorí sa v roku 1964 zúčastnili protestu proti vojenskej prítomnosti Spojených štátov v stredoamerickej krajine a ktorým sa pripisuje zásluha na odštartovaní odporu voči americkej kontrole Panamského prieplavu. Ten získala Panama pod svoju kontrolu definitívne až v roku 1999.
Panamský minister zahraničných vecí Roberto Henriquez pri príležitosti 47. výročia od začiatku protiamerických nepokojov v Paname uviedol, že demonštranti si "zaslúžia pomoc, pretože sa postarali o zavŕšenie nezávislosti Panamy".
K nepokojom došlo, keď sa skupina mladých ľudí v Paname rozhodla na protest proti americkej kontrole Panamského prieplavu vztýčiť panamskú vlajku na americkej škole v blízkosti strategickej úžiny.
Pri následnom strete s panamskou políciou a americkými vojakmi prišlo o život 23 demonštrantov a štyria americkí vojaci.
USA podporili v roku 1903 odštiepenie Panamy od Kolumbie, aby mohli následne vybudovať podľa vlastných predstáv Panamský prieplav. Umiestňovanie amerických armádnych jednotiek v 16 kilometrov širokom pásme začalo už počas jeho výstavby.
Počas II. svetovej vojny tu bolo umiestnených až 65.000 amerických vojakov. Vojenské základne v Paname využili USA koncom 20. storočia pri viacerých intervenciách v Latinskej Amerike, ako aj pri odstránení panamskej vlády generála Noriegu v decembri 1989.
Panamský prieplav, ktorý spája Atlantický a Tichý oceán, Spojené štáty odovzdali Paname v roku 1999 podľa zmluvy z roku 1977.