TEHERÁN, TEL AVIV. Americkí námorníci vyslobodili koncom minulého týždňa z pirátskeho zajatia trinásť iránskych rybárov.
Hoci Teherán to označil za pozitívne humanitárne gesto, nedá sa očakávať, že ľadovec, čo stojí medzi Iránom a Spojenými štátmi, sa začne roztápať.
Irán: Ako v Hollywoode
Iránska agentúra Fars, ktorá má blízko k Revolučným gardám, americkú akciu označila za „hollywoodsku produkciu“ a zdôraznila, že Američania preháňajú. Iránci boli v zajatí somálskych pirátov asi 40 dní.
Americké ministerstvo zahraničia opakovane vyhlasovalo, že Iráncov zachránili námorníci z flotily, ktorú Teherán označil za problematickú a nežiaducu. Iránci sa totiž obávajú, že americké vojnové námorníctvo v Perzskom zálive môže v prípade zavedenia sankcií pomáhať pri udržiavaní ropného embarga.
Iránu hrozia sankcie za jeho nukleárny program. Režim v Teheráne sa zase vyhráža, že ak naň uvalia sankcie, zablokuje Hormuzský prieliv. Cez ten prechádza dvadsať percent svetovej produkcie ropy.
Agentúra Fars zdôraznila, že iránske námorníctvo vyslobodzuje rybárov z rúk pirátov dosť často a nerobí z toho „veľké oznámenia“ ako Američania. Hoci Obamova administratíva vyhlasovala, že zlepší vzťahy so svojím hlavným nepriateľom v regióne, posledné mesiace ukazujú, že sa to nepodarí.
Irán odmieta vyjednávania o jadrovom programe a Američania a ich európski spojenci stupňujú sankcie proti Iránu. Len včera oficiálne iránske médiá priniesli správu, že krajina čoskoro spustí prevádzku v ďalšom nukleárnom podzemnom objekte.
Manévre oboch strán
Teheránsky režim tiež nehodlá znížiť napätie okolo Hormuzu.
Plánuje tam vojenské cvičenie, hoci posledné sa skončilo len nedávno. Američania a Izrael zase oznámili, že plánujú najväčšie spoločné vojenské cvičenie v histórii, zamerané na protiraketovú obranu.
Izrael sa považuje za prvý cieľ iránskeho jadrového programu a netají sa tým, že nedovolí, aby Iránci zašli až tak ďaleko, že ho budú reálne ohrozovať.