WASHINGTON. Nová vojenská stratégia USA bude v súvislosti so zníženými rozpočtom dbať na rozhodujúce investície pre špeciálne jednotky, nové spravodajské technológie, dopravné prostriedky riadené počítačmi a bez ľudskej posádky.
Povedal to americký minister obrany Leon Panetta po tom, ako americký prezident Barack Obama predstavil novú obrannú stratégiu USA, ktorá počíta s menšou armádou.
Podľa Panettu urobí americké ministerstvo obrany všetko preto, aby si udržalo primeranú priemyselnú bázu a investície do vedy a technológií.
Pentagón bude rozumne vyvažovať požadované obmedzenia s potrebami trvalo inovačného rozvoja, ktorý sa oplatí z dlhodobého hľadiska, konštatoval americký minister obrany.
Obama: Otvárame novú kapitolu Vzhľadom na prázdnejšiu štátnu pokladňu chce Obama menšiu armádu a orientuje sa viac na Áziu.
Bezpečnosť Spojených štátov bude v budúcnosti zabezpečovať menej pozemných jednotiek. Končí sa dlhodobé pôsobenie v krajinách, ako sú Irak a Afganistan, spojené so silnou vojenskou prítomnosťou.
Spojené štáty posilnia svoju prítomnosť v ázijsko-pacifickom regióne. Zároveň budú naďalej investovať do spojencov a partnerov, medzi iným aj do NATO.
"Po desaťročí vojny otvárame novú kapitolu," povedal Obama.
Nová obranná stratégia tiež nanovo formuje priority americkej národnej bezpečnosti po desaťročí, ktorému dominovali vojny v Afganistane a Iraku, začaté po teroristických útokoch z 11. septembra 2001.
Obama konštatoval, že americká armáda bude menšia, ale svet musí vedieť, že Spojené štáty si udržia vojenskú prevahu s bojovými jednotkami, ktoré sú pohotové, flexibilné a pripravené pre každú eventualitu a hrozbu.
Americkú stratégiu víta aj Rasmussen Prepracovanie americkej vojenskej stratégie privítal aj generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen a podotkol, že Obamovo vyhlásenie nasledovalo po konzultáciách so spojencami.
Šéf NATO ocenil pretrvávajúci záväzok Spojených štátov k európskej bezpečnosti - na posilnenie sily a solidarity aliancie, ako aj pre udržanie kolektívnej bezpečnosti.
"V nepredvídateľnom svete je kľúčovým uistenie Spojených štátov, že naše transatlantické spojenectvo zostáva nenahraditeľným pre bezpečnosť všetkých spojencov," uvádza sa vo vyhlásení Rasmussena.
Podľa Rasmussenových slov je zdôrazňovanie významu moderných vojenských spôsobilostí, väčšej flexibility a efektívneho partnerstva úplne v zhode so strategickým konceptom aliancie, prijatým na summite v Lisabone.
Kliknite TU pre zväčšenie infografiky.