Moskva 4. augusta (TASR) Hlavné divadlo Ruska, Boľšoj teatr (Veľké divadlo) v Moskve, je vlastne malým Ruskom. So všetkými radosťami a starosťami, ktoré dnes v krajine existujú. Divadlo sa pokúša nájsť vlastnú cestu, ale dedičstvo éry komunizmu si stále podáva ruku s najnovšími vymoženosťami slobodného trhu a kapitalizmu. Predstavenia v Boľšom sú aj napriek vysokej cene vstupenky vždy beznádejne vypredané, ale vďaka priekupníkom sa do divadla dá dostať aj na poslednú chvíľu. Divadlo sa už nedokáže vtesnať do svojich priestorov, preto vedenie hlavnej ruskej scény postavilo novú sedempodlažnú pomocnú budovu. Problémom ale zostáva hlavná historická budova. Jej roky odkladaná totálna rekonštrukcia sa mala spustiť tohto leta v čase divadelných prázdnin, ale divadlo narazilo na tvrdý konkurenčný boj a predpisy zo 70. rokov.
Skupina architektov a reštaurátorov, ktorí neuspeli v tendri na rekonštrukčné práce, napadla samotnú myšlienku rekonštrukcie divadla. Budova má zázemie upravené v 19. storočí pre potreby 170 umelcov. Boľšoj má dnes 2600 zamestnancov, z toho je 1000 tvorivých pracovníkov. Nový riaditeľ divadla Anatolij Iksanov presadil koncepciu rekonštrukcie, ktorá by divadlo zmodernizovala a rozšírila jeho zázemie. Skupina neúspešných chce divadlo opraviť, ale pritom zachovať v dnešnej podobe. Podľa Iksanova by to znamenalo, že Boľšoj sa definitívne stane z divadla múzeom.
Technické múzeum ale divadlo pripomína už dnes. Ani v tomto ohľade sa od veľkého Ruska príliš nelíši. Niektoré mechanizmy na javisku sú v prevádzke už od roku 1905, časť budovy má napätie 220 voltov, druhá časť len 127 voltov. Vedenie tvrdí, že divákom v budove nič nehrozí, zároveň ale prízvukuje, že technické zázemie divadla je v natoľko zúboženom stave, že všetko sa môže jedného dňa zastaviť. Najväčším úspechom moskovského divadla divadiel za posledný rok je spustenie nového prehľadného systému produkcie a zamestnávanie členov opery, baletu a zborov na základe kontraktov na dobu určitú. Pre stovky spevákov a hudobníkov je Boľšoj teatr zdrojom nevysokých, ale trvalých príjmov, ktorých sa nechcú vzdať za nič na svete. V prípade prepúšťania preto dochádza aj na škandály, ohováranie, sťažnosti a petície. Rozdiely v príjmoch sú porovnateľné s priepastným rozdielom v iných oblastiach života v Rusku. Radový tanečník baletu si mesačne, podľa počtu vystúpení, zarobí od sto do tristo dolárov. Jednotlivci s menom ale môžu za sólovú rolu dostať aj 1000 dolárov za jedno vystúpenie.
V Putinovom Rusku sa teraz píše éra petrohradskej politickej elity. Príchod Vladimira Putina do Kremľa priviedol v Rusku k moci desiatky petrohradských regionálnych politikov. Výnimkou v tomto smere nie je ani Boľšoj. Korene v Petrohrade má aj šéf hlavného moskovského a ruského divadla Anatolij Iksanov.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh