WASHINGTON, BRATISLAVA. Primárková sezóna sa volebným zhromaždením v Iowe len začala. Už o týždeň pokračuje prvými primárkami v malom štáte na východnom pobreží v New Hampshire.
Väčšina z Romneyho súperov ich však preskakuje. Umiernený konzervatívec má v liberálnejšom štáte než Iowa v prieskumoch výraznú podporu a je takmer istým víťazom. Prieskumy mu podľa RealClearPolitics dávajú 41 percent, druhý v poradí Ron Paul má osemnásť.
Skok do Južnej Karolíny
Práve preto mnohí Romneyho súperi New Hampshire vynechávajú a sústredia sa na ďalší štát. O dva týždne nasledujú primárky v prvom južanskom štáte – v konzervatívnej Južnej Karolíne.
„Strategicky sa nepozerám na New Hampshire. Už som si v ňom zaznačil Romneyho víťazstvo. Južná Karolína, Florida a Nevada sú tri štáty, ktoré by ste mali sledovať,“ napísal podľa rádia NPR Newt Gingrich.
Práve bývalý šéf snemovne by mohol v tomto štáte zažiariť. V Iowe skončil až štvrtý s trinástimi percentami hlasov. Prieskumy v Južnej Karolíne však zatiaľ vedie s šestnásťbodovým náskokom pred Romneym.
Do Južnej Karolíny mala namierené aj jediná žena v kampani kongresmanka Michele Bachmanová. Po šiestom mieste v Iowe však včera ráno oznámila, že končí svoju kampaň.
Podobný koniec naznačoval guvernér Texasu Rick Perry, no nakoniec do južanského štátu mal odletieť.
Výsledky súperenia republikánskych kandidátov na prezidenta USA zatiaľ pritakávajú názorom, že jeho víťazom je Barack Obama, myslí si Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>
Test pre Santoruma
Práve Južná Karolína je výzvou pre Mitta Romneyho. Žije tu totiž mnoho evanjelikálnych voličov, ktorí sa podozrievavo dívajú na mormónsku vieru favorita primárok. V minulých primárkach Romney nedokázal vyhrať ani jeden južanský štát.
Práve tento štát bude tiež testom Ricka Santoruma. Má ukázať či sa najchudobnejší kandidát, ktorého CNN označila ako „kapelu jedného muža“ po faktickej remíze v Iowe stane hlavným vyzývateľom Mitta Romneyho.
Podľa doterajších prieskumov má v Južnej Karolíne chudobné tri percentá podpory, úspech v Iowe ho však môže naštartovať.
Mimochodom, je aj ďalší dôvod, prečo primárky v Južnej Karolíne sledovať. Od roku 1980 každý kandidát, ktorý tu vyhral, nakoniec získal aj celkovú nomináciu.