Bola to veľká dráma. Lenže neskončila sa jednoznačne. Favorizovaný bývalý guvernér Mitt Romney porazil svojho nečakaného rivala Ricka Santoruma výsledkom 30 015 ku 30 007. Taký tesný rozdiel, len osem hlasov, Iowa ešte nikdy nezažila.
Víťazi tradične prvého súboja straníckych primárok sú podľa amerických médií dokonca až traja. Pretože aj izolacionista Ron Paul, ktorý chce zrušiť americkú národnú banku a okrem toho i ďalších päť ministerstiev, dopadol veľmi dobre.
Jeho postoje pripomínajú anarchistické nápady, a aj preto nemá Paul veľkú šancu získať stranícku nomináciu. Hlavne mladým ľuďom, sklamaným z toho, ako funguje Washington, sa to zjavne páči. Odtiaľ teda Paulova obľúbenosť.
Míting s jedným voličom
To dôležité je však famózny úspech bývalého pennsylvánskeho senátora Santoruma – muža, ktorý kladie dôraz na rodinné hodnoty. Ešte pred týždňom sa v prieskumoch pohyboval niekde na chvoste.
A nie je to tak dávno, čo na jeden jeho míting tu v Iowe dorazil jediný volič. Ale i ten mu stál za to. Bola to húževnatosť, ktorá z outsidera urobila frontmana.
Romneyho slabé víťazstvo
Naopak, triumf bývalého guvernéra Romneyho vyzerá vlastne bledo. V Iowe skúpil inzerciu v novinách, zaplnil televíziu svojimi spotmi a vypracoval precízne posolstvo o znovuoživení ekonomiky, takže kdekto ho už pasoval za šéfa Bieleho domu, ak by vyhrali republikáni.
Ich významní predstavitelia už stoja za Romneym. Napríklad bývalý prezident George Bush starší ho už podporil a včera sa tak chystal urobiť aj bývalý Obamov súper John McCain.
Počas utorkového volebného zhromaždenia sa potvrdila známa vec. Romney disponuje všetkým, čo kandidát potrebuje, len nemá chémiu, ktorá by ho zblížila s voličmi.
Keď úraduje buldog Joe
Stále neviem, koho zaškrtnúť. Nepožičali by ste mi pero? Hovorila šeptom pani Jane, keď si zasadla vo volebnom zhromaždení s číslom 2-3, v budove gymnázia v univerzitnom meste Ames.
Napriek tomu, že 120tisíc iowských republikánskych voličov je relatívne malý počet vzhľadom na tri milióny obyvateľov tohoto štátu na americkom stredozápade, bola sem upretá obrovská pozornosť.
Až polovica ľudí pritom tvrdila, že sa rozhodne na poslednú chvíľu. Pani Jane premýšľala, prechádzala prstom mená, bolo jasné, že práve ona patrí medzi takých. Potom tým perom urobila krúžok pred menom Newta Gingricha, straníckeho veterána, ktorý si vydobyl povesť už v Reaganových časoch.
„Je skúsený. Vie, čo robiť, aby sme povedali zbohom Obamovi,“ dodala táto drobná postaršia žena. Lístok rýchlo preložila a odovzdala. Za chvíľu potom sa začalo sčítanie.
Volebné zhromaždenia vôbec nie sú klasickými voľbami, keď človek príde, za plentou zaškrtne meno na kandidátke a v tichosti ju vhodí do urny. Tu to prebieha verejne. Smie sa debatovať, agitovať, presviedčať ostatných, nezriedka susedov.
Skrátka pôjdete, zaregistrujete sa pri vchode – s tým, že ste vítaní, i keď trebárs celý život volíte demokratov. Jednoducho sa pre tento deň stávate republikánmi.
Do okrsku 2-3 sa vypravilo vyše šesťdesiat ľudí. Viedol to tu chlapík menom Joe, oblečený v mikine s nápisom Georgia Bulldogs na hrudi. „Prosím, robím volebného kapitána po prvý raz, takže sa nehnevajte, ak niečo pokazím,“ hovoril hneď.
A aj pokazil. V sále nebola americká vlajka, aby ľudia mohli prisahať lojalitu americkým ideálom. A potom urobil buldog Joe ďalší prešľap. Na zhromaždeniach možno ešte pred hlasovaním dve minúty hovoriť o prednostiach kandidáta, ktorého chcete voliť. Lenže Joe na to zabudol.
Modlitba za dážď
Všetko sa vysvetlilo a slova sa ujala jedna učiteľka, aby vychválila texaského guvernéra Ricka Perryho. „Získal si ma tým, ako usporiadal modlitbu za dážď v Texase, ktorý je postihnutý strašným suchom,“ povedala. Potom prehovoril paulovec a romneyovec. Chvíľu sa debatovalo a potom sa hľadali ceruzky.
Joe nakoniec hlasy prepočítal. Výsledok: Paul 24, Romney 20, Santorum 7, Gingrich 5, Perry 4 a Bachmannová 4. Aspoň v tomto auditóriu, kde stáli narovnané inštrumenty školskej kapely, Santorum nezažiaril. Ale inde v Iowe sa spievala iná pieseň. Tá o jeho úspechu.
Ako fungujú primárky
Na základe hlasov voličov delegáti podporia kandidátov. Vyhrá ten, kto získa väčšinu ich hlasov.
1. Primárky a volebné zhromaždenia
Postupne v každom americkom štáte (ale aj v Portoriku) republikánski voliči podporia v primárkach či volebných zhromaždeniach svojho favorita. Posledné primárky sa uskutočnia v Utahu v júni.
2. Úloha delegátov
Na základe hlasov získajú kandidáti určitý počet delegátov za štát, ktorí ich podporia na zjazde strany v auguste. V niektorých štátoch víťaz berie všetko, inde (aj v Iowe) ide o proporčné zastúpenie. Časť vyberá strana.
3. Kedy bude víťaz
Nominant republikánov do volieb bude jasný, keď jeden z kandidátov získa väčšinu delegátov, prípadne, keď jeho súperi odstúpia. Vzhľadom na to, že časť ľudnatých štátov s mnohými delegátmi bude hlasovať neskôr (New York, Pensylvánia, Kalifornia), súboj môže trvať až do apríla alebo mája.
4. Republikánsky zjazd
Oficiálne nominujú republikáni svojho kandidáta do volieb na zjazde Republikánskej strany v meste Tampa na Floride v auguste. Tu sa zídu všetci delegáti, ktorí odklepnú kandidátov na prezidenta aj viceprezidenta.
(vas)
Autor: Z Des Moines reportér MF DNES Teodor Marjanovič