BRUSEL, BRATISLAVA. Stratégia ignorovať varovania Európskej únie aj diplomatov pre kontroverzné časti novej ústavy zatiaľ maďarskému premiérovi vychádza.
Dostáva síce kritické listy, no zatiaľ nič skutočne vážne Viktorovi Orbánovi nehrozí.
Hovorca eurokomisie Olivier Bailly včera povedal, že maďarské zákony analyzujú a neprijali ešte rozhodnutie, či začnú proti krajine konanie pre porušenie práva únie.
Slabá kritika?
Novinári sa na Maďarsko pýtajú na brífingoch komisie každý deň. Včera asi tri štvrte hodiny, pričom kritizovali slabé angažovanie komisie v porovnaní napríklad s americkými predstaviteľmi.
Komisia sa bráni, že jej úlohou nie sú politické vyhlásenia, ale posúdenie, či sú zákony krajín v súlade s právom únie.
A to, že so zákonom nesúhlasia, dal podľa nich jasne najavo predseda komisie José Manuel Barroso, ktorý si s Orbánom vymenil niekoľko listov, kde ho žiadal o zmenu ústavy aj zachovanie nezávislosti centrálnej banky.
Orbán však listy ignoroval, ako aj podobnú korešpondenciu od americkej šéfky diplomacie Hillary Clintonovej.
Ani ďalšia páka – finančná pomoc od Medzinárodného menového fondu (MMF) a únie zatiaľ nefunguje.
Maďarskú vládu od prijatia ústavy neodradilo napriek zlej hospodárskej situácii ani zastavenie oficiálnych rokovaní o medzinárodnej finančnej pomoci pre kontroverzné ustanovenia ústavy v decembri.
Francúzsky denník Le Monde v komentári napísal, že by „Európa nemala financovať krajinu, ktorá sa vysmieva z jej pravidiel“. Posilnenie opozície, intelektuálov a občianskej spoločnosti podľa neho stupňuje tlak na úniu, aby začala konať.
Orbánovi nasledovníci pozorne sledujú, čo všetko z jeho nápadov mu prejde, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Všetko im odpustia
Nemecký Süddeutsche Zeitung je ešte tvrdší. „Jedno je isté: s takýmito zákonmi by Maďarsko nikdy neprijali do Európskej únie. No ako členskému štátu sa vláde všetko odpustí,“ napísal.
V Nemecku otvorene kritizovali Maďarsko opoziční sociálni demokrati. Ich hovorca Rolf Mützenich povedal agentúre DPA, že ústava „odporuje demokratickým tradíciám a právnym zásadám v Európe“ a že rušenie právomocí ústavného súdu ako aj ignorovanie práv menšín sú „škandalózne“.
Prísnejšie sankcie sú však málo pravdepodobné. Lídri krajín únie sú v poslednom čase ohľadne Maďarska ticho.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí len zopakovalo, že dúfa, že problematické aspekty ústavy „sa vyriešia v dialógu s európskymi inštitúciami“.
Neúčinná izolácia
Šanca, že by Maďarsko v únii izolovali ako Rakúsko pred dvanástimi rokmi, keď do vládnej koalície vstúpila krajne pravicová strana Jörga Haidera, je malá.
Diplomatická izolácia štrnástimi krajinami únie politicky nič nedosiahla a po pár mesiacoch ju ukončili.
Únia by teoreticky mohla členskej krajine odobrať hlasovacie práva v Rade EÚ, ak porušuje základné demokratické princípy.
Na to je však potrebný zdĺhavý proces aj súhlas väčšiny členských štátov. Analytici pochybujú, že článok 7 základnej zmluvy únie sa niekedy použije.
Šéf zahraničného výboru slovenského parlamentu František Šebej (Most-Híd) si myslí, že najsilnejšia sankcia pre Maďarsko je blokovanie spolupráce s MMF.
„Ak Maďarsku bude klesať rating a dražieť pôžičky, presvedčí to premiéra Orbána, aby zaradil spiatočku,“ myslí si Šebej.
Europoslankyňa za Smer Monika Flašíková Beňová, ktorá je v zahraničnom výbore Európskeho parlamentu, si myslí, že doteraz komisia pristupovala k Maďarsku vlažne. „Predpokladám, že teraz zaujme silnejšie stanovisko,“ hovorí.
Päť hlavných Orbánových hriechov podľa únie
Budapešť to podľa Bruselu prehnala s kontrolou centrálnej banky, médií i justície.
1. Centrálna banka
Orbánovci najprv ovládli monetárnu radu banky a keď to nestačilo, prijali zákon o zlúčení banky a úradu dozorujúceho finančné trhy. Do čela novej inštitúcie môžu dosadiť svojho človeka a dostanú sa k devízovým rezervám. Tie môžu využiť na financovanie svojej politiky, ak sa nedohodnú s Medzinárodným menovým fondom.
2. Nezávislosť justície
Nový zákon podriadil justíciu vrcholnému orgánu s veľmi širokými kompetenciami, do čela ktorého posadili s mandátom na deväť rokov manželku europoslanca Fideszu. Prokuratúru riadi človek z Fideszu, prokurátor si môže vybrať, ktorému súdu prípad postúpi. Starších sudcov zákon núti ísť predčasne do dôchodku a umožňuje ich nahradiť lojálnejšími sudcami.
3. Sloboda médií
Nový mediálny zákon podriadil médiá úradu s veľmi širokými kompetenciami, ktorý vedie politička Fideszu a ktorý môže na základe gumového zákona podľa vlastného uváženia rozhodovať o vysielacích licenciách, o tom, čo je či nie je vyvážené spravodajstvo, čo porušuje dobré mravy, pozastavovať vysielanie elektronických médií a médiá trestať likvidačnými pokutami.
4. Zoštátnenie penzijných vkladov
Aby sa vyhol nepopulárnym úsporným opatreniam, zaplátal Fidesz dočasne dieru v rozpočte zoštátnením vkladov v súkromných penzijných poisťovniach. Z rovnakého dôvodu uložil na retroaktívnom základe, selektívne a s porušením úniových noriem, mimoriadne dane finančnému a telekomunikačnému sektoru a obchodným reťazcom.
5. Ústava
Nová ústava povinne zakotvuje vládnu ideológiu a pohľad na dejiny. Rozširuje okruh zákonov a funkcií s neobvykle dlhým mandátom, meniteľných či voliteľných len dvojtretinovou väčšinou, ktorú už ďalšie vlády najskôr nebudú mať. Nemôžu tak zmeniť orbánovské zákony či odvolať Orbánových funkcionárov.
Peter Morvay
Zelení iniciujú v europarlamente konanie voči Maďarsku
BUDAPEŠŤ, VIEDEŇ. Frakcia zelených Európskeho parlamentu iniciuje, aby Európska únia začala konanie voči Maďarsku pre porušenie základných hodnôt únie, oznámila vo Viedni poslankyňa rakúskych Zelených v EP Ulrike Lunaceková.
Európski zelení chcú dosiahnuť, aby plenárne zasadanie EP, ktoré sa začne o dva týždne, zaradilo do programu a prerokovalo návrh uznesenia o začatí konania, cituje maďarská tlačová agentúra MTI Lunacekovú, ktorá vyjadrila nádej, že iniciatívu podporia aj ďalšie frakcie.
Vstupom novej maďarskej ústavy do platnosti sa podľa rakúskej političky Maďarsko stalo prakticky autoritatívnym štátom. Justíciu, médiá a parlament v skutočnosti riadia Orbán a jeho prívrženci.
Nové rozdelenie volebných obvodov zvýhodňuje Fidesz a napokon zrušili nezávislosť národnej banky, povedala Lunaceková.
Situácia podľa nej nie je nebezpečná iba pre Maďarsko, ohrozuje totiž základné hodnoty únie.
Ak únia nezačne konanie, potom sa viac už nemôže pozrieť do zrkadla, keď bude reč o demokracii a právnom štáte, pričom sa stane únia nedôveryhodnou aj v očiach krajín snažiacich sa o vstup do nej, dodala.
Cieľom iniciatívy zelených podľa rakúskej poslankyne nie je vylúčiť Maďarsko z únie, takáto možnosť ani nefiguruje v zmluve únie.
Konanie môže mať vplyv na odňatie určitých práv, akými je právo na európske podpory, v konečnom dôsledku odňatie hlasovacieho práva, zdôraznila.
tasr