Iránska armáda v pondelok oznámila úspešný test rakety dlhého doletu typu zem-more počas námorného cvičenia pri strategickom Hormuzskom prielive.
TEHERÁN. Americká lietadlová loď, ktorá opustila oblasť Perzského zálivu kvôli iránskym námorným manévrom, by sa už nemala vracať, varoval dnes veliteľ iránskych ozbrojených síl Ataolláh Sálehí. V opačnom prípade bude totiž podľa neho Irán reagovať.
"Irán nebude opakovať svoje varovanie... nepriateľova lietadlová loď sa presunula do Ománskeho mora kvôli našim manévrom. Odporúčam a zdôrazňujem americkej lietadlovej lodi, aby sa nevrátila do Perzského zálivu," povedal Sálehí pre iránsku štátnu agentúru IRNA.
Sálehí však, ako napísala agentúra Reuters, neuviedol podrobnosti o krokoch, ktoré sa Irán chystá podniknúť v prípade návratu lode.
Teherán v pondelok dokončil desaťdňové námorné cvičenie v Perzskom zálive. Zároveň pohrozil, že v prípade sankcií s dopadom na vývoz iránskej ropy môže uzavrieť Hormuzský prieliv, strategickú ropnú cestu.
Rusko: Irán nemá žiadne rakety dlhého doletu
Irán nemá žiadne rakety dlhého doletu a tak skoro ich mať ani nebude, uviedol v utorok pre ruské médiá hovorca ministerstva obrany Vadim Koval.
Rusko, ktoré má s Iránom úzke vzťahy vo viacerých oblastiach, tak odmieta pondelkové tvrdenia armády islamskej republiky o úspešnom otestovaní zbraní tohto typu. Ako povedal Koval, "Irán nemá technológie na skonštruovanie balistických rakiet so stredným alebo dlhým doletom a tak skoro ani mať nebude".
Irán hrozí, Rusi čakajú
Iránska armáda v pondelok oznámila úspešný test rakiet dlhého doletu typu zem-more počas námorného cvičenia pri strategickom Hormuzskom prielive.
Raketu s doletom 200 kilometrov, ktorá je vybavená najnovšími technológiami a inteligentnými systémami, vyvinuli a vyrobili v Iráne a odskúšali ju prvýkrát. Nadviazala tak na nedeľňajší úspešný test rakety stredného doletu typu zem-vzduch.
Úspešnými testami oboch zbraní sa uzavreli cvičenia iránskych ozbrojených síl v Arabskom mori.
Manévre, ktoré sa začali minulú sobotu, sa konajú v čase zvýšeného napätia, keď Irán pohrozil zablokovaním kľúčového Hormuzského prielivu, kade sa prepravuje pätina z celkového objemu vyťaženej ropy na svete.
Teherán tak urobil v reakcii na pripravované ďalšie sankcie voči jeho ropnému priemyslu.
Francúzsko vyzvalo na sprísnenie sankcií
Francúzsko presadzuje, aby sa európski partneri do konca januára zhodli na sprísnení sankcií voči Iránu, podobne ako to hodlajú urobiť Spojené štáty. Uviedol to dnes francúzsky minister zahraničných vecí Allan Juppé.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy podľa Juppého predložil dva konkrétne návrhy možných sankcií, a to zmrazenie aktív iránskej centrálnej banky a embargo na export ropy z Iránu.
Juppé zdôraznil, že Washington už pracuje na príprave takýchto sankcií. "Chceme, aby Európania do 30. januára prijali podobný krok," konštatoval šéf francúzskej diplomacie.
O sankciách by mohli rozhodnúť európski diplomati na najbližšej Rade EÚ pre zahraničné záležitosti, ktorá sa uskutoční 30. januára v Bruseli.
Teherán minulý týždeň pohrozil, že ak Západ uvalí reštrikcie na iránsky ropný export, zablokuje námornú dopravu v strategickom Hormuzskom prielive, ktorým sa prepravuje ropa a zemný plyn z oblasti Perzského zálivu.
Irán, piaty najväčší vývozca ropy na svete, čelí hrozbe nových sankcií pre obavy, že pod rúškom civilného jadrového programu vyvíja atómové zbrane. Islamská republika takéto obvinenia dôrazne popiera.