K volebným urnám môže pristúpiť zhruba 14 miliónov voličov.
K volebným urnám dnes môže pristúpiť zhruba 14 miliónov voličov v deviatich z 27 provincii. Hlasovať sa bude vo vidieckych regiónoch na juhu krajiny, kde žije najviac egyptských koptských kresťanov, a tiež v ľudnatých priemyselných oblastiach Nílskej delty a na nepokojnom Sinajskom polostrove.
Nový parlament by podľa očakávaní mali ovládnuť islamisti. V prvých dvoch fázach získalo najviac hlasov politické krídlo Moslimského bratstva - Strana slobody a spravodlivosti - a na druhom mieste sa umiestnila fundamentalistická salafistická strana Núr.
Prvé egyptské parlamentné voľby od zvrhnutia prezidenta Husního Mubaraka prebiehajú podľa komplikovaného viacfázového systému, osobitne do každej komory zákonodarného zboru, a trvajú takmer tri mesiace.
Do dolnej komory, tzv. Ľudového zhromaždenia, sa volí v troch fázach, z ktorých každá má dve kolá. Prvá fáza sa konala koncom novembra a druhá v decembri. Konečné výsledky majú byť zverejnené 13. januára.
Dve tretiny z celkového počtu 498 kresiel v dolnej komore si na základe výsledkov volieb rozdelia politické strany: o zvyšné môžu zabojovať jednotlivci.
Následne - od 29.januára do 22. februára - budú prebiehať dvojfázové voľby do rady šúrá, hornej komory parlamentu.
Celkovo sa v egyptských parlamentných voľbách uchádza o hlasy takmer 50 miliónov oprávnených voličov 55 politických strán a hnutí. Po prvý raz sa na hlasovaní môžu zúčastniť aj Egypťania žijúci v zahraničí.
Voľby sa považujú za kľúčový krok v procese politického prechodu Egypta k demokracii. Vládnuca vojenská rada sa dostáva pod rastúci tlak verejnosti, aby urýchlila odovzdanie vlády civilnej vláde.