Agentúrne spravodajstvo sme o 20:45 nahradili autorským článkom denníka SME.
DES MOINES, BRATISLAVA. Začína sa to zhromaždeniami ľudí v zabudnutej Iowe a končí najsledovanejšími a najdrahšími voľbami na planéte.
V utorok večer sa oficiálne začína americká volebná sezóna, na konci ktorej si v novembri Američania zvolia svojho prezidenta.
Lídra najmocnejšej krajiny s najsilnejšou armádou a podľa mnohých ankiet často najvplyvnejšieho muža na svete.
Kalendár
Kľúčové primárky
Iowa: prvé zhromaždenia
New Hampshire: prvé primárky budúci utorok
Južná Karolína, Florida: kľúčové štáty 21. a 31. januára
Superutorok: 6. marca budú primárky a zhromaždenia v desiatich štátoch.
Zdolateľný Obama
Sezóna začína primárkami a volebnými zhromaždeniami v jednotlivých štátoch, na ktorých si ľudia vyberú, ktorý republikánsky kandidát vyzve súčasného prezidenta Baracka Obamu.
Šanca, že ho o jedenásť mesiacov porazí, nie je pritom malá.
Súčasný demokratický prezident má totiž biednu podporu (47 percent).
Podľa magazínu Economist za posledných sedemdesiat rokov nikdy prezident neobhájil svoj úrad, keď bola nezamestnanosť v Amerike taká vysoká ako v súčasnosti.
A Obama nemôže veľmi dúfať, že by si do novembra veľa z 8,6 percenta nezamestnaných našlo prácu.
Na Obamovu radosť však medzi republikánmi zatiaľ žiaden kandidát nevyzerá natoľko silný, aby mu nedal spávať.
Celkovo medzi republikánmi kandiduje šesť mužov a jedna žena. Jasný favorit nie je žiaden. Papierovo je silný bývalý guvernér Mitt Romney.
Od začiatku leta, keď začali vážnu kampaň v jednotlivých štátoch, sa lídri prieskumov menili sedemkrát, na čele sa vymenili štyria kandidáti.
Nestály boj o nomináciu
Podľa agentúry Gallup, ktorá skúma mienku verejnosti, za 50 rokov prieskumov ešte boj republikánov nebol taký nestály ako teraz.
Bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney má podľa analytikov najväčšiu šancu potrápiť Baracka Obamu.
Podľa priemeru prieskumov stránky RealClearPolitics za ním zaostáva len o dva body. Iných kandidátov by súčasný prezident zdolal jednoznačnejšie.
Medzi nimi sa spomína bývalý šéf Snemovne reprezentantov Newt Gingrich. V konzervatívnej Iowe by mohol vyhrať kongresman Ron Paul, tomu sa však veľa nádejí na celkové víťazstvo nedáva.
Viaceré americké médiá hovoria, že víťaz republikánskej bitky sa v súčasnosti dá len hádať.
Kandidát do pár mesiacov
Po volebných zhromaždeniach v Iowe prídu budúci týždeň na rad dôležité primárky v New Hampshire. Kto nezaboduje ani v jedných z týchto dvoch neveľkých štátov, môže sa pomaly s prezidentským snom rozlúčiť.
Za každý štát pôjdu na jesenný zjazd republikánov delegáti, ktorí podporia kandidátov podľa vôle občanov. To už bude len formalita, prakticky môže byť Obamov súper jasný už o niekoľko týždňov.
Medzi republikánmi v roku 2008 bol John McCain ako kandidát na prezidenta istý až začiatkom marca.
V Iowe skončil napríklad až štvrtý. Vzhľadom na nejasného favorita môže súboj republikánov tento rok trvať aj dlhšie.
Len hodiť hlas kandidátovi nestačí
Volebné zhromaždenia sú iné ako klasické primárky. Najskôr sa presviedča, potom volí na čistom papieri.
DES MOINES, BRATISLAVA. Obyvatelia vidieckej Iowy si budú vyberať svojho kandidáta v takzvaných caucuses.
Na rozdiel od tradičných primárok, ktorých sezóna sa začína práve v tomto severovýchodnom štáte, však ide o komplikovanejší systém.
Termín caucuses sa dá preložiť ako volebné zhromaždenie susedov. Vo viac ako 1700 školách, telocvičniach či knižniciach sa dnes o siedmej večer zídu obyvatelia. Na rozdiel od klasických primárok nemôžu odvoliť, kedy chcú.
V Iowe je 2,1 milióna registrovaných voličov a odhaduje sa, že na výbere kandidáta sa zúčastní stotisíc ľudí. Čiže príde asi každý dvadsiaty oprávnený volič.
Na republikánskych zhromaždeniach sa najskôr v telocvičniach či školách vypočujú argumenty za rôznych kandidátov, ľudia sa presviedčajú. Potom príde na rad hlasovanie.
Žiadne volebné lístky – občania dostanú čistý papier a pero. Preklepy, pokiaľ sú čitateľné, neprekážajú. Ten kandidát, ktorý získa najviac hlasov, vyhráva a delegát zo zhromaždenia by mal za neho hlasovať na okresnom zjazde.
Zhromaždenia v Iowe sú dôležité, lebo sú prvé. Úspech môže nakopnúť k víťazstvám v iných štátoch. Kto prehrá, stratí podporu, ťažšie sa mu zháňajú peniaze.
Je to výhoda, ktorú má nenápadný kukuričný štát už 40 rokov.
Tomáš Vasilko