ŽENEVA. Švajčiarsky najvyšší súd v pondelok odmietol zrušiť zákaz vstupu do krajiny bratrancovi sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, ktorý chcel vo Švajčiarsku právne bojovať proti sankciám voči jeho osobe.
Háfiz Machlúf, ktorý je šéfom sýrskej tajnej služby a ktorý je údajne zapojený do zásahov proti demonštrantom, je číslom šesť na zozname 54 Sýrčanov, ktorým Bern zmrazil účty.
Machlúf tvrdí, že Švajčiarsko naňho uvalilo sankcie na základe nesprávnych informácií.
V Berne sa chcel stretnúť so svojim právnikom a proti sankciám sa odvolať, švajčiarske úrady mu však neudelili víza. Súd mu v pondelok navrhol, aby sa "s právnikom stretol v Sýrii" alebo sa s ním spojil "modernými komunikačnými prostriedkami".
Podľa švajčiarskych informácií je Machlúf veliteľom jednotky tajnej služby v Damasku. Je tiež údajne zapojený do krvavých zásahov proti demonštrantom.
Švajčiarsko zmrazilo sýrskym občanom účty s prostriedkami v celkovej výške 42 miliónov eur. Nie je jasné, aká veľká časť tejto sumy patrí Machlúfovi.
Sýrska armáda stiahla jednotky z miest, streľba pokračovala
Sýrska armáda stiahla svoje jednotky z obytných štvrtí na okraje miest, streľba však pokračovala a ostreľovači sú naďalej hrozbou. Uviedol to dnes generálny tajomník Ligy arabských štátov (LAŠ) Nabíl Arabí.
Šéf LAŠ ďalej informoval, že sýrska vláda prepustila 3484 zadržaných osôb. Pozorovateľom ligy, ktorých vyslali do Sýrie minulý týždeň s cieľom overiť plnenie mierového plánu Damaskom, sa podľa jeho slov podarilo zabezpečiť dodávky potravín obyvateľom mesta Homs, epicentra nepokojov, ako aj odvoz tiel zabitých ľudí.
Sýrski opoziční aktivisti medzitým informovali, že bezpečnostné sily strieľali na protestujúcich proti režimu prezidenta Bašára Asada v nepokojnej provincii Hamá s cieľom rozohnať dav demonštrantov. Správy o obetiach zatiaľ nie sú k dispozícii.
Opozičná skupina sídliaca v Londýne dnes uviedla, že ozbrojení povstalci zadržali desiatky príslušníkov sýrskych bezpečnostných síl, keď obsadili dve armádne stanovištia v severnej provincii Idlib.
Armádni dezertéri sa tiež dostali do prestrelky s vládnymi silami pri treťom stanovišti, kde zabili a zranili neznámy počet vojakov. Bližšie podrobnosti neboli zatiaľ známe.
Sýrski aktivisti kritizujú prácu pozorovateľskej misie
Stále väčšej kritike sýrskej opozície je vystavená misia pozorovateľov Ligy arabských štátov (LAŠ), ktorá v Sýrii monitoruje dodržiavanie dohody medzi režimom prezidenta Baššára al-Asada a LAŠ o zastavení násilností.
Ani prítomnosť pozorovateľov v krajine neviedla k prerušeniu krvavých zásahov proti demonštrantom, pričom od 23. decembra, keď do Sýrie pricestoval šéf pozorovateľov, zahynulo už najmenej 286 ľudí. V nedeľu bezpečnostné sily zabili osem civilistov vrátane malého dieťaťa.
Sýrske observatórium pre ľudské práva a sieť Miestnych koordinačných výborov (LCC) združujúca aktivistov preto apelovali na pozorovateľskú misiu, aby zvýšila úsilie na zastavenie násilia.
Parlament: Pozorovatelia podporujú zásahy
Prácu pozorovateľov kritizoval aj Arabský parlament, poradný výbor LAŠ pozostávajúci z 88 zástupcov členských krajín ligy, ktorý vyzval na odchod pozorovateľov zo Sýrie.
Pozorovatelia totiž podľa predsedu parlamentu Salíma al-Dikbasího umožňujú režimu Baššára al-Asada pokračovať v brutálnych zásahoch proti demonštrantom a nevinným civilistom.
"Vidíme zintenzívnenie násilia a zabíjanie ďalších ľudí vrátane detí, a to všetko za prítomnosti pozorovateľov LAŠ, čo nahnevalo Arabov," vyhlásil al-Dikbasí. LAŠ však misiu nemieni zrušiť a do krajiny vysiela ďalších asi 20 pozorovateľov. Skupina 66 pozorovateľov sa už nachádza v Sýrii.
Aktivisti z LCC spomínajú napríklad očakávaný príchod pozorovateľov do predmestia Damasku Darája, kde ich chceli privítať demonštranti.
Bezpečnostné sily proti nim brutálne zasiahli a zranili najmenej 20 ľudí, pozorovatelia sa však nedostavili. LCC vyzvala pozorovateľov, aby boli "svedkami represálií". "Dúfame v ich prítomnosť a svedectvo," píše sa vo vyhlásení LCC.
Vojnový zločinec na čele misie?
Prvá skupina pozorovateľov pricestovala do Sýrie v pondelok. Na jej čele je sudánsky generál Mustafá ad-Dabí, ktorého niektorí spájajú s vojnovými zločinmi v sudánskom regióne Dárfúr.
Po návšteve v nepokojnom meste Homs generál skonštatoval, že nevidel nič znepokojujúce.
Návšteva pozorovateľov tak vyvoláva skepticizmus, keďže správy a zábery z Homsu hovoria o ničení a zabíjaní civilistov. Pohyb pozorovateľov okrem toho závisí od rozhodnutí sýrskej vlády, ktorá im údajne nedáva úplnú voľnosť.
Pozorovateľov väčšinou sprevádza ozbrojená eskorta, čo vyvoláva strach obyvateľstva. Misia sa tiež nemá šancu stretnúť s opozičnými aktivistami, keďže je pod neustálym dohľadom vládnych úradov.