Bývalý egyptský líder Husní Mubarak čelí obvineniam zo spoluúčasti na zabití vyše 800 protestujúcich počas minuloročného povstania.
Súdne pojednávanie sa konalo v čase dohadov o tom, že nedávne oslobodenie policajtov súdených za zabitie protestujúcich by mohlo predznamenať zrušenie obvinení voči zosadenému lídrovi.
Mubarak čelí obvineniam zo spoluúčasti na zabití vyše 800 protestujúcich počas vlaňajšieho ľudového povstania, ktoré ukončilo jeho 29-ročnú vládu.
Chorľavého 83-ročného exprezidenta priviezli na káhirský súd vrtuľníkom z nemocnice, kde ho držia vo väzbe. Do súdnej siene ho následne odviezli na nosidlách. Na očiach mal tmavé okuliare a zahaľovala ho zelená prikrývka.
Iný káhirský súd vo štvrtok zbavil piatich policajtov obvinení z toho, že počas povstania z januára a februára 2011 zabili piatich protestujúcich.
Podľa súdu neboli traja obžalovaní na mieste, kde došlo k zabitiu demonštrantov, pričom ďalší dvaja strieľali v sebaobrane.
Verdikt rozhneval príbuzných obetí a aktivisti sa sťažovali, že podobné prípady prepustenia obvinených sa črtajú na súdoch vo viacerých egyptských mestách.
Spolu s Mubarakom súdia jeho dvoch synov Gamála a Alu, ako aj bývalého ministra vnútra a šiestich policajných veliteľov. Mubarakovci čelia tiež ďalším obvineniam z korupcie a zneužitia moci.
Proces sa začal 3. augusta, spomalili ho však procesné otázky ako bola žiadosť právnikov obetí o výmenu predsedajúceho sudcu Ahmada Rifáta. Len o tejto žiadosti, ktorú zamietli, rozhodoval iný súd asi tri mesiace.
Mnohí aktivisti označili proces ako frašku, pretože generáli, ktorí prevzali moc po rezignácii Mubaraka, sú podľa nich naďalej verní zosadenému režimu.
Mubarakovcov nechali zatknúť po rastúcich protestoch až dva mesiace po páde bývalej vlády, čo mohlo obvineným stačiť na utajenie dôkazov, tvrdia aktivisti.
Zdroj: AP