TEHERÁN, TEL AVIV. Irán včera vraj vyskúšal novú raketu stredného doletu. Urobil tak neďaleko strategicky významného Hormuzského prielivu, čo znamená, že teheránsky režim netestuje len zbrane, ale hlavne nervy takmer celého sveta a trhu s ropou špeciálne.
Iránci slovo Hormuz skloňujú už od minulého týždňa, keď tam najprv spustili vojenské cvičenie a potom sa vyhrážali, že prieliv môžu zablokovať, ak budú na nich uvalené ďalšie sankcie (hlavne ropné embargo, ktoré navrhujú niektoré európske štáty) za neochotu ukončiť jadrový program.
Fakty
Hormuz
- Je to prieliv medzi Arabským polostrovom a Iránom. V najužšom mieste má 54 kilometrov.
- Denne cezeň prejde štrnásť tankerov so 17 miliónmi barelov ropy, čo je 20-percent svetovej produkcie.
Svet prieliv potrebuje
Cez prieliv sa prepraví dvadsať percent svetovej produkcie ropy. Agentúra AFP píše, že cezeň prejde denne 14 ropných tankerov, ktoré vezú 17 miliónov barelov ropy.
Nie je to po prvý raz, čo sa Iránci vyhrážajú zablokovaním Hormuzu. Tentoraz sú ale okolnosti citlivejšie ako zvyčajne.
Svet je v ekonomickej kríze a posledné, čo potrebuje, sú výpadky dodávok ropy, ktoré by znamenali zvýšenie jej ceny a následné zvýšenie ostatných cien.
V čase, keď čoraz viac ľudí v relatívne silných ekonomikách bojuje o to, aby zaplatili všetky svoje účty, by ropná kríza bola katastrofou.
Navyše, ak by to Teherán skutočne urobil, len by to zvýšilo šance na vojenskú konfrontáciu medzi Iránom a Spojenými štátmi a ich spojencami v regióne.
Minulý týždeň Washington podpísal zbrojný kontrakt so Saudskou Arábiou, ktorá je hlavným rivalom Iránu v regióne aj v širšom moslimskom svete, v hodnote takmer 30 miliárd dolárov.
Predaj najmodernejšej vojenskej techniky kráľovstvu Washington komentoval ako „silný signál pre celú oblasť.“ Cez víkend tiež Američania zvýšili sankcie voči Teheránu.
Tie zasiahli centrálnu banku, ktorá je zodpovedná za finančné záležitosti súvisiace s predajom iránskej ropy.
Irán je ochotný rokovať
Analytici sa domnievajú, že Irán s Hormuzom len straší, lebo ropná kríza by ho zasiahla takisto ako ostatný svet.
Irán je závislý od vývozu ropy a krajina napriek tvrdeniam, že všetko je v poriadku, čoraz ťažšie znáša ekonomické sankcie.
Irán tiež opakovane hrá svoju starú hru. Na jednej strane sa vyhráža konfrontáciou, ktorá by sa mohla skončiť nielen regionálnou vojnou, na druhej strane cez víkend oznámil, že je pripravený obnoviť rokovania o svojom nukleárnom programe so svetovými mocnosťami.
Presne pred rokom sa podobná iniciatíva skončila totálnym fiaskom pre iránsku neochotu ustúpiť čo i len o milimeter.