Čo je nové, to je dobré. Tak uvažujú Číňania. Doplácajú na to historické pamiatky, o ktoré sa nikto poriadne nestará.
PEKING, BRATISLAVA. Terakotová armáda či Veľký čínsky múr lákajú do krajiny milióny turistov a stali sa symbolmi najľudnatejšej krajiny sveta.
Väčšina pamiatok však také šťastie nemá a musia ustúpiť pokroku, ako si ho predstavuje komunistická strana.
Len v posledných dvadsiatich rokoch zmizlo 44tisíc starobylých pamiatok.
Ukazuje to súpis pamiatok, ktorý vláda urobila po viac ako dvadsiatich rokoch. V krajine je stále viac ako 700-tisíc objektov, ktoré sú súčasťou národného dedičstva, no štvrtina z nich je podľa zistení vo veľmi zlom stave.
Čínsky múr v ohrození
Medzi poškodenými je dokonca aj čínsky múr. Postupne ho ničia erózia a nekontrolovaná výstavba.
Niektorí dedinčania sa na ňom snažia zarobiť a pýtajú si vlastné vstupné, píše BBC. Pravidlá ochrany sa navyše pravidelne porušujú, nedodržiavajú ich ani mnohí turisti.
Miznú najmä ruiny či staroveké chrámy. Najviac, až 3700, ich zmizlo provincii Šaansi, v ktorej je aj terakotová armáda.
„Tieto výsledky ukázali, že treba zvýšiť starostlivosť o pamiatky, ich ochranu, vedecký výskum a využitie,“ povedal čínskym médiám Šan Ťi-siang zo Štátneho úradu pre kultúrne dedičstvo. Práve jeho organizácia súpis urobila.
História v úzadí
Ochranu chce sprísniť zákonom. Oveľa ťažšie bude zmeniť mentalitu bežných Číňanov. Tí sa chcú čím skôr priblížiť západnému svetu a cennejšie ako pamiatky sú pre nich moderné budovy či superrýchle železnice.
Aj čínske médiá priznávajú, že mnohé pamiatky museli ustúpiť novej výstavbe. Veľké škody na historických pamiatkach spravila aj Kultúrna revolúcia.