Moskva 7. júna (TASR) - Viacero veľkých podnikov a celé mestečká na ruskom Ďalekom východe doplácajú na chaos a korupciu v oblasti platieb za energie. Energetické spoločnosti stratili trpezlivosť s astronomickými dlhmi a chronickými neplatičmi z výrobných podnikov a bytových spoločností a začali vypínať elektrickú energiu. V dôsledku toho je život v mnohých mestách na Ďalekom východe doslova paralyzovaný.
Jedným z takýchto miest v Prímorskom kraji je Partizansk s 25.000 obyvateľmi. Zúfalí občania sa dnes preto pokúsili o protest formou blokády cestnej komunikácie do neďalekého prístavného mesta Nachodka.
Už dva dni je takmer celé mesto Partizansk bez elektrickej energie a v noci nefunguje verejné osvetlenie. Za posledné dva týždne Partizansk viackrát na niekoľko hodín odpojili od prúdu. Miestna pobočka štátnej elektrárenskej spoločnosti RAO JEES Daľenergo teraz odpojila aj prívod elektrického prúdu do mestskej čerpacej stanice, ktorá vodou z priehrady zásobuje celé mesto. Odpojenie od elektrickej energie hrozí aj nemocničným zariadeniam.
Ruská vláda pred týždňom schválila koncepciu reformy bytového hospodárstva, ktorej cieľom je zrušenie bytových podnikov v krajine a postupné zvyšovanie úhrad obyvateľov za služby až do výšky 100 percent reálnych nákladov v roku 2004. Pre sociálne slabých občanov bude vytvorený dotačný systém. Kým väčšina predstaviteľov regiónov varovala pred unáhlenou reformou, Putin ju považuje za nevyhnutnú.
Obyvateľov Vladivostoku a ďalších miest na Ďalekom východe a na Sibíri počas minulej zimy v 40-stupňových mrazoch trápili výpadky dodávky tepla a elektrickej energie. Pravý dôvod týchto obrovských problémov je podľa prezidenta v zastaranom technickom stave budov a sietí, do ktorých sa desiatky rokov neinvestovalo. Naopak, za urýchlenie reformy bytového hospodárstva sa vyslovili predstavitelia niekoľkých miest, kde sa z vlastnej iniciatívy štátny monopol poskytovania služieb už zrušil a nový systém postavený na trhových základoch regulovaných mestom funguje.
Éru finančného ozdravenia a transformácie začala aj spoločnosť RAO JEES. Napriek majorite štátu energetici tvrdo vymáhajú dlhy aj od štátnych neplatičov. Medzi najväčšími sú ruské železnice. Energetici v máji vypli prúd na niekoľko hodín aj na niekoľkých moskovských vlakových staniciach.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel