Paríž 3. augusta (TASR) - Európska únia ani približne rok po teroristických útokoch v amerických mestách nebude schopná zavážiť v dôležitých medzinárodných otázkach, kým nebude mať dôveryhodný spoločný vojenský zbor. Francúzsko a Veľká Británia sa usilujú dať nový impulz na vybudovanie spoločnej európskej vojenskej jednotky, uvádza v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Francúzsky prezident Jacques Chirac s britským premiérom Tonym Blairom nedávno spoločne listom odpovedali na korešpondenciu belgického premiéra Guya Verhofstadta. "Sme odhodlaní dostať sa v otázkach o spoločnej európskej obrane ďalej dopredu," napísali belgickému premiérovi. Okrem iného tiež požiadali o "väčšie úsilie" vo veci zvýšenia národných rozpočtových príspevkov na obranu, lebo ich spoločná suma je oveľa nižšia ako suma amerického obranného rozpočtu. Jacques Chirac a Tony Blair chcú ďalej zlepšiť integráciu obranného priemyslu a upraviť spoločné zbrane a výzbroj. Chcú tiež, aby sa zosúladila spoločná európska obranná a bezpečnostná politika v strategickom kontexte po 11. septembri minulého roku, teda na boj proti terorizmu a proti šíreniu zbraní hromadného ničenia.
Belgický premiér nedávno formou listu adresovaného do Paríža a Londýna vyjadril znepokojenie z prešľapovania na mieste v otázke európskej obrannej politiky. Jej základy položili Tony Blair, Jacques Chirac a Lionel Jospin v roku 1998 na spoločnom francúzsko-britskom summite v Saint-Malo, pripomenul denník. Francúzska aj britská strana už rozmýšľajú o prostriedkoch, ako ísť ďalej za to, o čom sa dohodli v Saint-Malo. Išlo o vytvorenie európskych síl rýchleho nasadenia v sile 60.000 mužov, ktoré by boli schopné rozmiestniť sa v stanovenom regióne do 60 dní, aby v ňom aspoň rok udržali mier, prípadne zabezpečili humanitnú činnosť.
Guy Verhofstadt sa v liste zmienil o vytvorení "riadneho európskeho generálneho štábu armád". Navrhol tiež, aby sa do budúcej Ústavy Európskej únie začlenila klauzula o bezpečnostnom kolektívnom pakte. Pritom ale zabudol, že štyri z 15 členských krajín EÚ - Švédsko, Fínsko, Rakúsko a Írsko - prejavili záujem o svoju neutralitu, podotýka Le Figaro.
Prezident Chirac označil Verhofstadtove návrhy za "zaujímavé a zodpovedné". Aj nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder vyzdvihol tieto ambície, pritom ale sa Nemecko neponáhľa so zvýšením vojenského rozpočtu a neprejavilo ochotu pri konštruovaní budúceho vojenského dopravného lietadla A400M. Francúzski aj nemeckí predstavitelia na tohtotýždňovom summite vo Schwerine konštatovali, že "chcú dať nový elán rozvoju európskej bezpečnostnej a obrannej politiky".
Lenže všetky dobré úmysly narážajú na reality. Jednou z nich je napríklad rastúca frustrácia a podráždenie z neschopnosti EÚ realizovať projekt výmeny síl NATO v Macedónsku európskymi silami. Realizovanie projektu brzdia tradične neľahké vzťahy medzi Gréckom a Tureckom. Ankara chce využiť členstvo v NATO, aby mohla dohliadať na európske vojenské akcie, hoci Turecko nie je členom EÚ, píše denník.
Politické turbulencie, v ktorých sa počas leta zmieta Turecko, nedávajú nádej, že by sa daná problematika rýchle odblokovala. Dovtedy ostávajú veľké projekty Paríža a Londýna len želaním, podčiarkol Le Figaro.