Veľa sa hovorí o zvláštnych zvykoch diktátorov či autoritatívnych vládcov, ale svoje slabosti a zvláštnosti majú aj lídri v demokratickom západnom svete.
Cameronov mechúr Keď sa Británia na poslednom summite v Bruseli obrátila proti zvyšku Európskej únie, chcel byť David Cameron maximálne sústredený. Na dlhé deväťhodinové rokovanie s lídrami krajín mal vraj pripravený svojrázny recept. Plný močový mechúr.
Nebolo to prvýkrát. Cameron využil túto taktiku už v roku 2007 na straníckej konferencii, kde slávnym prejavom, v ktorom nepoužil poznámky, zachránil svoje líderstvo v strane. Na zvláštnej taktike premiéra si zgustli viaceré britské médiá. Tento systém vraj odkukal od konzervatívca Enocha Powella. Ten v rozhovore pre dokument BBC pred desiatimi rokmi o plnom mechúre povedal, že „by ste nemali nijako uvoľniť tlak pred tým, než prednesiete veľký prejav.
Ak už niečo, tak tlak zvýšiť“. Guardian na svojom politickom blogu dokonca oslovil experta, či takáto taktika nie je zdravotne škodlivá a citoval austrálsko-americký výskum, že zadržiavanie moču môže negatívne ovplyvňovať kognitívne schopnosti.
Mamin Kaczyński Povedali by ste, že premiér konzervatívnej krajiny by mal viesť usporiadaný rodinný život? V Poľsku neprekážal ani bezdetný starý mládenec.
Šéf konzervatívcov a expremiér Jaroslaw Kaczyński má už 62 rokov, no stále býva s mamou a je slobodný. Mama Jadwiga je ťažko chorá, a tak je starostlivosť o ňu prirodzená. Prečo však zostal v rodičovskom hniezde, vŕta dodnes hlavou novinárom i bežným Poliakom.
Čudujú sa, že na rozdiel od svojho brata, dvojčaťa Lecha, poľského exprezidenta, ktorý zahynul pri leteckej katastrofe, nemá manželku ani deti.
Časopis Profit v roku 2007 napísal, že chýbajúca manželka u Jaroslawa zaujímala za komunizmu aj tajnú políciu, ktorá sa snažila overiť jeho prípadné homosexuálne sklony. Chýba mu aj samostatnosť vo finančnej oblasti.
V čase, keď bol premiérom, sa Jaroslaw v rozhovore pre týždenník Wprost priznal, že nemá bankový účet a plat odovzdáva mame. Vraj preto, aby zabránil možným pokusom o diskreditáciu pomocou prevodu peňazí na účet.
Zberač pier Klaus Prezident kleptoman? Kým český magazín Reflex si uťahoval z preslávenej „krádeže pera“ českého prezidenta Václava Klausa, slovenská televízia Joj vymyslené Klausovo priznanie ku kleptománii odvysielala v hlavných správach.
Nebolo to až také neuveriteľné po tom, čo si milióny ľudí pozreli video Českej televízie, ako na tohtoročnej tlačovke v Čile Václav Klaus so spokojným úsmevom nenápadne schoval do vrecka protokolárne pero.
„Krádež pera“ dostala českého prezidenta aj do svetových médií, ktoré si z jeho „nezbedného úsmevu“ uťahovali. Podnietila tiež recesistickú zbierku pier pre českého prezidenta na Facebooku. Poštou mu ich prišli stovky.
Hoci hovorca čílskeho prezidenta uviedol, že protokolárne pero si štátne návštevy môžu nechať na pamiatku, spôsob, akým si Klaus pero schoval, vyvolával pobavenie aj bez komentára.
Reportér Christian Science Monitor pri tej príležitosti napísal, že to v prípade Klausa nebolo prvýkrát. Spomínal na rozhovor s írskou kolegyňou spred dvadsiatich rokov, ktorej vraj Klaus takto nenápadne zobral zo stola rukavice.
Sarkozyho špičky Ten problém mal už Napoleon. Akokoľvek je muž úspešný či obávaný, stále sa ľudia zaoberajú jeho výškou. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy je obľúbeným terčom karikaturistov pre svojich, ak človek verí britskej tlači, 165 centimetrov.
Mediálny výškový obraz sa však Sarkozy snaží prilepšiť aspoň na fotografiách. Nosí údajne špeciálne vystužené topánky a na snímke minimálne raz stál na špičkách – keď sa v roku 2009 fotili s vysokým americkým prezidentským párom Obamovcov. Pri prejave k výročiu vylodenia v Normandii s prezidentom Obamom zas stál na debne.
Prvá dáma, bývalá modelka a speváčka Carla Bruniová-Sarkozyová, ktorá je od prezidenta vyššia o viac než desať centimetrov, zas od sobáša prešla k topánkam bez opätku.
Zvodca Dominique Byť ženou je zložité, ale byť mužom, ktorý sa pred ženami nevie ovládať, môže byť ešte zložitejšie. Svoje o tom vie bývalý šéf Medzinárodného menového fondu a donedávna favorit socialistov na francúzskeho prezidenta Dominique Strauss-Kahn. Pre slabosť na ženy je jeho politická kariéra v troskách a povesť navždy pokazená.
„Je príliš nástojčivý, často až na hrane obťažovania,“ písal o ňom už v roku 2007 ľavicový bloger Jean Quatremer. Keď sa o rok neskôr prevalila jeho mimomanželská aféra s podriadenou, mal to nahnuté. Predstavenstvo Straussa-Kahna napomenulo za „vážnu chybu úsudku“.
Imidž zvodcu mu však vo Francúzsku skôr pridával na politickej príťažlivosti. Tohtoročné obvinenie zo sexuálneho napadnutia chyžnej v hoteli v New Yorku však bolo už prisilnou kávou aj pre mnohých jeho zástancov. Fotky Straussa-Kahna v putách pod nelichotivými titulkami obleteli svet.
Bohém, ktorý si zakladal na luxusnom životnom štýle, sa ocitol zo dňa na deň v jednom z najdrsnejších amerických väzení a musel odstúpiť z funkcie šéfa MMF. Hoci ho oslobodili pre nedôveryhodnosť svedkyne, nálepky muža, čo využíva služby prostitútok a po sexe s chyžnou zájde na rodinný obed, sa už nezbaví. No ani pre neho nie je všetko stratené. Asi polovica Francúzov si stále želá, aby sa do politiky jedného dňa vrátil.
Rocker Berlusconi V jeho veku si väčšina Talianov užíva zaslúžený dôchodok a ich najväčším vzrušením je pozeranie televízie. Taliansky expremiér Silvio Berlusconi však zahanbuje svojím životným štýlom nejedného rockera. Nedávno oslávil 75. narodeniny, no stále organizuje večierky vo svojich vilách s mladými dievčatami a sexuálnymi hrami, ktoré vojdú do histórie ako bunga-bunga párty, údajne podľa háremového rituálu niekdajšieho líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího.
Na súde ho vyšetrujú v troch kauzách vrátane plateného sexu s maloletou, ako aj ohľadom korupcie, no Berlusconi všetko odbíja tým, že súdy riadia zaujatí komunisti. Vyzerá do tváre lepšie, než keď v politike začínal - má za sebou plastické operácie aj vlasové implantáty. Úspešný podnikateľ, ktorý vlastní futbalový klub i mediálne impérium, má talent aj na spev.
V mladosti si ním privyrábal na okružných plavbách a len nedávno vydal ďalšie CD zamilovaných piesní. Odkedy pre rekordné pády dôvery investorov trojnásobný taliansky premiér v novembri odstúpil, stále naznačuje, že by sa rád do politiky vrátil. Mnohí európski lídri si isto želajú, aby svoj šoubiznisový talent radšej využil niekde inde.