Mníchov 7. júna (TASR) - Niekoľko popredných vedeckých ústavov v Nemecku, zaoberajúcich sa aj blízkovýchodnou problematikou, vyzvalo nemeckú vládu, aby sa začala oveľa intenzívnejšie angažovať v riešení konfliktu na Blízkom východe, informuje dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Podľa Reinharda Mutza z hamburského Ústavu pre otázky bezpečnostnej politiky a mier by mali Európania začať uvažovať o vlastných sankciách voči Izraelu aj voči palestínskej samospráve. Nemá ďalej význam zatvárať oči pred skutočnosťou, že ochotu na ústupky na oboch stranách konfliktu bude možné dosiahnuť len pomocou "hospodárskeho nátlaku", tvrdí Mutz.
Pri zostavovaní svojej výzvy sa nemeckí vedci opierali o skutočnosť, že Izrael realizuje 40 percent svojho zahraničného obchodu práve s krajinami Európskej únie a palestínska vláda používa na financovanie veľkej časti svojej činnosti štedrú podporu z EÚ. "Práve v tomto fakte sa skrývajú začiatky účinných opatrení, vedúcich k mierovému riešeniu izraelsko-palestínskeho konfliktu", domnievajú sa nemeckí odborníci.
Bruno Schoch z hessenskej Nadácie pre mier a konflikty žiada "koniec pohodlnosti Európanov", ktorí sa až doteraz schovávali za dominantné postavenie USA.
Podľa nemeckých vedcov sa v uplynulom roku hlavnou prekážkou k uzatvoreniu mieru na Blízkom východe stala výstavba židovských osád na okupovaných palestínskych územiach a požiadavka Palestínčanov na neobmedzené právo na návrat utečencov, informuje SZ.