v vypustiť z nového volebného zákona päť zo šiestich kľúčových ustanovení, ktoré sú v rozpore s ústavou.
Denník Mladá fronta dnes (MFD) zdôrazňuje, že volebný zákon, ktorý prestal v stredu platiť, bol jedným zo základných kameňov opozičnej zmluvy medzi vládnou ČSSD Miloša Zemana a ODS Václava Klausa.
Podľa sudcu-spravodajcu Ústavného súdu (US) v Brne Vladimíra Čermáka novela volebného zákona bola zlá, pretože "v systéme, v ktorom existuje pomerné (Poslanecká snemovňa) a väčšinové zastúpenie (Senát), nastolila zmiešaný systém, hybrid, ktorý ústava nepozná". Zrušené ustanovenia volebného zákona zaisťovali vďaka veľkosti volebných obvodov a navrhnutému spôsobu preratúvania hlasov silnejším stranám oveľa viac poslaneckých mandátov, než by zodpovedalo počtu skutočne získaných hlasov voličov.
Verdikt US znamená, konštatuje denník MFD, že poslanci musia okamžite začať pracovať na novej verzii zákona, aby sa riadne voľby do Poslaneckej snemovne mohli konať v roku 2002.
Lidové noviny možné dopady zrušených ustanovení volebného zákona na rozloženie síl v Poslaneckej snemovni vysvetľujú názorným príkladom. Kým dnes na základe výsledku volieb z roku 1998 (ČSSD 32,3 percenta hlasov a ODS 27,7 percenta hlasov voličov) má v 200-člennej Poslaneckej snemovni ČSSD 74 mandátov a ODS 63, podľa nových pravidiel prepočtu a pri vyššom počte volebných krajov by ČSSD mala 103 mandáty a ODS 83. Obe zmluvno-opozičné strany by tak v 200-člennej dolnej komore disponovali hlasmi 186 poslancov a opozícii, ktorá má dnes 63 mandátov, by pripadlo len 14 poslaneckých miest.
Bývalý Havlov spolupracovník a politológ Jiří Pehe v denníku Právo zdôrazňuje, že verdikt súdu je "ďalšou ranou pre autorov opozičnej zmluvy", pretože z jej "hlavných bodov nezostáva v podstate nič". Účelový pokus o zmenu volebných pravidiel skončil pre ODS a ČSSD fiaskom v duchu porekadla "kto inému jamu kope, sám do nej spadne". Vlaňajšia prehra ODS a ČSSD v doplňovacích senátnych voľbách a rozhodnutie Ústavného súdu podľa bývalého šéfa politickej sekcie Kancelárie prezidenta ČR navyše znížili šance Václava Klausa na získanie úradu prezidenta.
"Jasné víťazstvo štvorkoalície v senátnych voľbách znamenalo koniec nádejí opozično-zmluvných strán na obmedzenie ústavných právomocí prezidenta a Českej národnej banky. ODS navyše prišla o miesto predsedu Senátu a šance Václava Klausa na získanie úradu prezidenta sa výrazne zmenšili," napísal v Práve J. Pehe.