Košice 7. júna (TASR) - Rekordným počtom 23 teplovzdušných balónov v povetrí, pochádzajúcich z deviatich krajín, odštartoval dnes ráno v Košiciach 8. ročník Medzinárodnej balónovej fiesty.
Novinkou tohoročnej fiesty, ktorá potrvá do nedele 10. júna, bude piatková súťaž pilotov nazvaná Primátorská líška. Úlohou súťažiacich bude kopírovať let balóna, vybratého primátorom mesta, ktorý odštartuje v miernom predstihu. Primátorskú cenu Zdenka Trebuľu získa posádka, ktorá ho "dostihne" a pristane čo najbližšie. Medzi atrakcie bude tradične patriť aj piatkové nočné nafukovanie balónov. Najmä sobota bude mimoriadne bohatá na sprievodné aktivity, súvisiace s oslavami Medzinárodného dňa detí.
Hlavným organizátorom podujatia je košický Balón klub, ktorý je s jedenástimi balónmi a takmer štyridsiatkou členov najväčším na Slovensku. Podľa informácií jeho predsedu Jána Marušina, približne poldruhahodinové skupinové lety nad Košicami sa uskutočnia vždy ráno o 7. h a podvečer približne o 19. h.
Záujem o účasť na košickej medzinárodnej fieste Motortrade Balloon Cup je zo strany posádok značný, limitujúcim je však podľa Marušina množstvo, ktoré sú schopní bezpečne a s dobrou organizáciou zvládnuť. K pravidelným účastníkom z Českej republiky, Slovinska, Maďarska, Veľkej Británie, Nemecka a USA sa tento rok prvýkrát pridali posádky z Malajzie a Švédska. Podľa hovorkyne Balón klubu Ingrid Blichovej sa najmä Angličania na fiestu mimoriadne tešia, pretože z dôvodu epidémie slintačky a krívačky vo Veľkej Británii, ktorá je považovaná za Mekku európskeho balónového lietania, zrušili všetky tohoročné lety.
Prvý výstup človeka nad zemský povrch sa uskutočnil v roku 1783 balónom, tzv. montgolfiérou, ktorú skonštruoval francúzsky vynálezca Jacques Étiene Montgolfier so svojim bratom Josephom Michelom. Balón bol zlepený z papiera a plnený teplým vzduchom. Od tých čias sa v Európe lieta balónmi takmer nepretržite, hoci spočiatku boli balóny využívane najmä na vojenské účely. V Košiciach sa traduje spomienka na let balóna pred 101 rokmi, keď sa súčasne uskutočnila aj súťaž v prekonaní určenej vzdialenosti balónom, motorkou a bicyklom. Novodobá história balónového lietania na Slovensku siaha do 90-tych rokoch. V tom čase sa začali šiť aj prvé komerčné balóny a robiť profesionálne a vyhliadkové lety.