O smrteľnej chorobe sa v Latinskej Amerike zvyčajne nehovorí. Prezidenti porušujú tabu.
Agentúrne spravodajstvo sme o 19.09 nahradili autorským článkom denníka SME.
BUENOS AIRES, BRATISLAVA. Deň po tom, čo oznámili, že argentínska prezidentka má rakovinu, už stála pred publikom.
Cristina Kirchnerová sa poďakovala za podporu kolegom v Latinskej Amerike, čo jej priali skoré uzdravenie, a dokonca vtipkovala na účet exministra, ktorý ju počas péenky zastúpi, aby si "dával pozor na to, čo bude robiť".
„Naďalej budem pracovať s najväčším nasadením,“ vyhlásila v stredu na stretnutí s regionálnymi lídrami.
Povedala to hneď
Populárna a energická Kirchnerová (58), ktorá nedávno obhájila druhýkrát post prezidentky, dala vedieť o chorobe hneď.
Jej hovorca oznámil, že má rakovinu štítnej žľazy bez metastáz, nádor jej objavili pred týždňom počas rutinnej zdravotnej prehliadky a budúcu stredu pôjde na operáciu. Lekári jej dávajú veľké šance na uzdravenie. Oddýchne si len dvadsať dní.
V Latinskej Amerike s rakovinou bojuje už päť lídrov, všetci sú ľavičiari. K chorobe sa však postavili rôzne.
Chávez sa pripravuje na voľby
Venezuelský prezident Hugo Chávez (57) pár týždňov ochorenie tajil, no od júla z neho spravil vec verejnú. Verejne sa zaňho modlili priaznivci a pri októbrovom návrate z liečenia na Kube oznámil, že je zdravý. Okrem toho, že mal nádor v panvovej oblasti, však o ochorení viac neprezradil.
Včera sa Chávez, ktorý pravidelne obviňuje Spojené štáty z pokusov zosadiť ho alebo zavraždiť, zviditeľnil vo veľkom štýle. Pýtal sa, či za ochoreniami latinskoamerických lídrov, ktoré sú podľa neho „veľmi zvláštne“, nestoja Spojené štáty.
„Bolo by čudné, keby vyvinuli technológiu na šírenie rakoviny a nikto by o tom nevedel?“ pýtal sa v prejave pred vojakmi, hoci hneď dodal, že nemá dôkazy ani nikoho neobviňuje.
Lekár Salvador Navarrete, ktorý tvrdí, že Cháveza liečil, pre mexický magazín Millenium povedal, že prezident má pred sebou asi dva roky života.
Nateraz Chávez, ktorý už uskutočnil prvú zahraničnú cestu a častejšie sa objavuje v televízii, vyzerá, že sa zotavuje. Prezident, ktorý je pri moci od roku 1999, sa chce ukázať v plnej forme pred voľbami, ktoré budú na jeseň.
Prvá prezidentka
Brazílskej prezidentke Dilme Roussefovej (64) zistili rakovinu lymfatických uzlín pred dvoma rokmi, keď bola ministerkou. Podobne ako Kirchnerová hovorila o chorobe hneď a podrobne.
Napriek náročnej liečbe sa stala prvou ženou v prezidentskom úrade svojej krajiny. Dnes je podľa lekárov zdravá a v nedeľu oslávi prvý rok v úrade.
Podobný osud stihol aj jej predchodcu, ikonu brazílskej politickej scény Luiza Inacia Lulu da Silvu (66). Rakovinu hrtanu mu zistili v októbri po odchode z prezidentského úradu.
Komunikační experti si všimli, že sa fotografoval vždy usmiaty. Vďaka chemoterapii sa jeho stav podľa lekárov výrazne zlepšil a očakávajú, že sa úplne zotaví.
Horšie je na tom paraguajský prezident Fernando Lugo (60). Popri rakovine, ktorú si lieči v Brazílii, musí bývalý biskup bojovať s rozhádanou vládnou koalíciou a nízkou popularitou. Keďže nehovoril podrobnosti o chorobe, najprv sa podľa BBC Mundo špekulovalo, nakoľko je to vážne.
Nech už komunikačná stratégia prezidentom pomôže k popularite alebo nie, môže pomôcť aj dobrej veci. Vo väčšine krajín Latinskej Ameriky obyčajní ľudia podľa Americkej spoločnosti pre rakovinu považujú toto ochorenie za údel a smrteľný rozsudok, o ktorom sa nepatrí rozprávať.
Ak to však dokážu prezidenti, dokážu to aj oni.