Londýn 7. júna (TASR) - Británia už nie je svetová veľmoc, ktorú obývajú prívetiví a výstrední ľudia, ale izolovaná, nestála krajina, ktorá nie je schopná postarať sa o vlastný národ - aspoň podľa komentárov európskych denníkov, ktoré pred dnešnými parlamentnými voľbami hodnotia kvalitu života a postavenie Británie vo svete.
V niektorých prípadoch vyznieva ich verdikt ako výzva na zaslanie potravinovej pomoci Spojenému kráľovstvu.
"V najchudobnejších mestských štvrtiach je rozšírená podvýživa detí, ba dokonca aj tuberkulóza začína byť vážnym problémom," napísali nemecké noviny Berliner Zeitung.
"Domovina demokracie a centrum impéria, ktoré sa rozprestieralo na tretine sveta, sa stáva štátom na okraji Európy - infraštruktúra sa rozpadáva a tunajší životný štandard možno v najlepšom prípade prirovnať k podmienkam v strednom Taliansku, s výnimkou počasia, to je v Británii horšie," hodnotí denník.
Tradične anglofónni Nemci vo vzťahu k Británii ochladli. Vinia totiž laxné bezpečnostné normy ostrovného kráľovstva z výskytu izolovaných prípadov choroby šialených kráv na brehoch Rýna, pre ktorú sa museli vzdať obľúbených jedál.
Časopis Stern tvrdí, že "v krajine Williama Shakespeara a Harryho Pottera je každý piaty dospelý prakticky negramotný a nedokáže si spočítať drobné".
Predvolebná kampaň v Británii sa sústredila najmä na kolabujúce verejné služby. Británia pripúšťa, že jej školstvo, zdravotníctvo a doprava si zaslúžia prívlastok "služby druhej kategórie" v porovnaní so západnou Európou.
Nedostatočné financovanie zdravotníctva sa podpísalo na neutešenom stave nemocníc. Pacienti musia čakať na operáciu celé mesiace. No žiadna strana neprisľúbila také zvýšenie výdavkov na zdravotníctvo, ktoré by britské nemocnice dostalo na úroveň západoeurópskych.
Britské noviny sú plné článkov o pacientoch, ktorí hodiny čakajú na vyšetrenie, o školách, ktoré museli pre nedostatok učiteľov poslať deti domov a o vnútroštátnej železničnej doprave, v ktorej cesta vlakom z mesta do mesta trvá dlhšie ako let z Londýna do New Yorku.
Britániu by mohli zachrániť len užšie vzťahy s Európou a prijatie spoločnej európskej meny, tvrdia komentátori európskych denníkov, ktorí nadšene privítali sľub lídra najsilnejšej britskej strany Tonyho Blaira, že sa pokúsi národ presvedčiť, aby prijal euro.
Španielsky denník El País Blairovi zablahoželal k tomu, že "schmatol európskeho býka za rohy". Británia by sa podľa týchto novín vo vlastnom záujme nemala obracať chrbtom k Európe, od ktorej sú závislé milióny pracovných miest v Spojenom kráľovstve.
1 lb pel