PRAHA. Telo severokórejského vodcu Kim Čong-ila budú balzamovať ruskí špecialisti. Tí istí, ktorí majú na starosti aj telo vodcu svetového proletariátu Vladimíra Iľjiča Lenina.
Rusi balzamovali i československého prezidenta Klementa Gottwalda, ale ten vydržal len deväť rokov.
Nedá sa kontrolovať Väčšinu vodcov pochovali po čase bežným spôsobom a je nemožné kontrolovať, ako sa uchovali. Prestíž ruským odborníkom vytvára Lenin, ktorého turisti môžu vidieť dodnes.
Práve to, že Rusi dokázali telá uchovať v takom výbornom stave po mnohých desaťročiach, viedlo Kórejčanov k rozhodnutiu obrátiť sa na nich už v roku 1994, keď zomrel Kim Ir-sen.
Pokiaľ má mŕtvy vydržať desiatky, možno stovky rokov, potom sa s ním musí pracovať najmenej pol roka. Takže ruský tím necestuje do Kórey na týždeň.
Balzamovať by sa malo začať čo najskôr po smrti. Po „očistení“ sa telo bez vnútorných orgánov ponorí do sklenenej vane s objemom 300 litrov, ktorá je naplnená špeciálnym roztokom. Recept je ich tajomstvom.
A potom sa čaká niekoľko dní, týždňov. Tento proces bude potrebný i s Kim Čong-ilom opakovať každý rok.
Tím ruských odborníkov balzamoval v roku 1972 i vietnamského lídra Ho Či-mina. Ten bol síce už tri roky nabalzamovaný domácimi expertmi, ale na údržbu pozvali Rusov.
O sedem rokov neskôr balzamovali angolského lídra Agostinha Neta. Bol to pre Rusov prvý balzamovaný černoch a šéf skupiny Jurij Romakov sa bál, aby neobelel. Neobelel.
Ale má iné privilégium – po prvý raz Rusi vystavili telo v okuliaroch, ktoré vodca za života nosil. Neskôr mu ich zobrali pre hmotnosť skla, pretože nabalzamované mŕtvoly sú chúlostivé i na najmenší tlak.
Drahé, ale žiadané V 90. rokoch vznikla dokonca v Moskve komerčná služba, ktorú využívali i vodcovia podsvetia, ale šlo len o krátkodobé uchovanie tela. Procedúra dlhodobého balzamovania je extrémne nákladná – prvé základné nabalzamovanie stojí najmenej milión dolárov.
Napriek tomu je, ako vidieť, o služby balzamovacieho tímu stále záujem. Kim Čong-il nie je určite posledný mŕtvy, ktorého Rusi pomáhajú uchovať takmer navždy.
Pohreby komunistických vodcov Lenin (1924) Na pohrebe Lenina v roku 1924 prišli davy aj napriek studenej zime. Na archívnych videách vidno zababušených ľudí ako na Červenom námestí nesú transparenty oslavujúce skonaného vodcu.