LHASA, BRATISLAVA. Má to byť ďalší z projektov, ktorým chce Čína otvoriť Tibet pre turistov. Komunistická krajina sa rozhodla po železnici vybudovať aj nové letisko, ktoré bude najvyššie položeným letiskom na svete.
Nagčhu asi dvestopäťdesiat kilometrov severovýchodne od Lhasy bude ležať vo výške 4436 metrov nad morom, zhruba o sto metrov vyššie, ako dosiaľ najvyššie umiestnená podobná stavba. Tá tiež leží v Tibete.
Nové možnosti?
Tibet má v súčasnosti päť letísk určených aj na civilné lety. Niektoré z nich však fungujú iba v určitom období, keďže poveternostné podmienky v hornatej oblasti neumožňujú celoročnú prevádzku.
Čína tak chce vybudovať ďalšie letisko, ktorého výstavba by mala stáť do tristo miliónov dolárov. Vláda tvrdí, že tým do regiónu prinesie nové možnosti a zvýši životnú úroveň obyvateľov.
Žiadni miestni
Tibetskí aktivisti však s podobnými vyhláseniami nesúhlasia. Hovoria, že komunistická krajina chce len zväčšiť svoj vplyv a priviezť ešte viac Číňanov.
„Na týchto rozvojových projektoch sa v skutočnosti miestni nijako nezúčastňujú,“ hovorí vo svojom vyhlásení tibetská exilová vláda. Tvrdí, že vedú len k marginalizácii pôvodných obyvateľov a podpore čínskych imigrantov.