SME

Najdôležitejšie udalosti roka 2011 vo svete

Najdôležitejšie udalosti na svetovej politickej scéne sme pre vás zhrnuli v ročenke. Arabská jar a protestujúci na celom svete, ako aj zmeny Európskej únie v kríze boli najsilnejšou správou.

Arabská jar otriasla diktátorskými režimami na Blízkom východe.Arabská jar otriasla diktátorskými režimami na Blízkom východe. (Zdroj: TASR/AP)

Spravodlivosť

Nikto nemá mať nič za definitívne. Keby bin Ládin, Mladič, Kaddáfí, či Mubarak pristupovali k životu ako Jan Werich, rok 2011 by ich nezaskočil.

Lenže vodca najobávanejšej teroristickej siete, strojca masakru v Srebrenici, líbyjský plukovník a egyptský diktátor pristupovali k životu tak, akoby len ten ich mal hodnotu. Životy tých druhých brali len ako prostriedok na dosiahnutie svojho cieľu.

Pre vodcu al-Káidy to boli terče pre samovražedných útočníkov.

Pre generála bosnianskych Srbov to bola podradná rasa, ktorú poslal na jatky, aby vytvoril národovcom životný priestor.

Pre egyptského prezidenta jednoliata masa, ktorej vládol s pomocou skorumpovanej armády a pre líbyjského šaša pokusní králici v jeho džamahírii.

Rok 2011 im urobil škrt cez rozpočet.

Traja americkí prezidenti sa museli vymeniť, ale nakoniec najhľadanejšieho teroristu elitní agenti predsa len vyňuchali v pakistanskom dome. Málokto ľutoval, že ho hneď zastrelili a jeho telo hodili do mora.

Srbi, ktorí váhali celé desaťročie, aby chytili svojho vojnového zločinca, sa prekonali. Vysnorili ho u bratranca a odovzdali Haagu, aby z neho konečne zmyli tú nálepku srbského hrdinu.

Egypťania si pád diktátora vydupali na Tahríre. Mubarakovi chvíľu trvalo, kým mu to došlo. Na rozdiel od Kaddáfího, ale uznal, že skončil. Západ si vydýchol, aby nabral sily, keď šialený plukovník začal zabíjať svojich ľudí ako potkany a umožnil tak aliancii dokázať, že ešte nepatrí do starého šrotu.

Najúžasnejšou správou uplynulého roku je, že nič nemáme brať za definitívne.

Ani zdanlivo nemožné vybojovanie spravodlivosti.

Mirek Tóda

1.Arabská jar sa len začala

Podobne ako v roku 1989 sa prevratné zmeny tentoraz nediali len v jednej krajine, ale šírila sa ako nákaza po celom regióne. Arabská jar, ktorá sa odohrávala celý rok, prekvapila všetkých. Od analytikov až po svetových štátnikov.

Začala sa upálením tuniského zeleninára a ako sa skončí, je veľkým otáznikom.

Zmietla diktátorov v troch severoafrických krajinách (Tunisko, Egypt, Líbya) a postavila pred nebývalý ľudový odpor lídrov v Jemene aj v Sýrii. Nepokoje zaznamenali aj konzervatívne monarchie, ako sú Saudská Arábia či Bahrajn.

Kým Mubarak čaká na svoj súd, Kaddáfí sa ho nedožil. Plukovník žil v ilúzii, že ho národ miluje. Nakoniec ho zvrhli vlastní ľudia s pomocou NATO. Líbya bola nateraz jediným miestom arabskej jari, kde zahraničie zasiahlo. Poprava Kaddáfího bez súdu však svet pobúrila.

Na zmenu stále čakajú Sýrčania. Ich diktátor Bašar Assad sa nevzdával celý rok aj za cenu vyše päťtisíc mŕtvych vlastných občanov. Je najdlhšie vzdorujúcim lídrom, v krajinách, kde sa ľudia vzbúrili proti korupcii, neslobode a ekonomickým problémom.

Jeho tvrdohlavosť tiež zvyšuje šance, že neodíde z kresla prezidenta relatívne bezbolestne ako tuniský či egyptský prezident. Čoraz násilnejšie akcie opozície nahrávajú skôr líbyjskému scenáru, kde rebeli zabili dlhoročného diktátora bez súdu.

Tuniský prezident Ben Alí a egyptský prezident Mubarak šancu na súd dostali. Tunissan sa ale ukrýva v Saudkejs Arábii, Egypťanovi hrozí trest smrti.

Jana Shemesh

APTOPIX_Mideast_Egypt-f8c8ac36d8a44c00972ede4784785cb6_res.JPEG

2.Eurostrach

Bol to rok Angely Merkelovej a Nicolasa Sarkozyho uprostred dlhovej krízy Európskej únie. Duo Merkozy, ako ich tandem nazvali novinári, však väčšinu roka nefungoval, takže najhoršiu krízu v dejinách únie nemá nemecká kancelárka a francúzsky prezident pod kontrolou ani na konci roka.

Euro padá, o dôveru trhov nebojujú len zadlžené krajiny, ale aj tie trojáčkové, ktorým agentúry pohrozili znížením ratingu.

S finančnou krízou pokračuje aj kríza dôvery v schopnosti politikov a krajina za krajinou menia vlády. Po siedmich rokoch skončil španielsky premiér Zapatero, predčasné voľby ukončili éru portugalského premiéra Josého Socratesa, vládu vymenili v Slovinsku. V zadlženom Grécku a Taliansku sa vlády zmenili bez volieb. Krajiny majú z ekonomického dna dostať nepolitici.

Duo Merkozy koncom roka fungovalo tak, že únii prestala naháňať strach ich nečinnosť, ale priveľká aktivita. Európa sa začala obávať dominancie Nemecka. Decembrový summit znamenal rozdelenie únie. Zatiaľ na Veľkú Britániu a 26 štátov, keď Londýn ako jediný povedal bezpodmienečne nie novej fiškálnej únii.

Váhajú ešte Švédi, Maďari a Česi, ale problém získať súhlas doma s väčšou kontrolou rozpočtov a automatickými sankciami za neplnenie rozpočtových pravidiel budú mať viaceré krajiny.

Miriam Zsilleová

Europe_Financial_Crisis_Merkel_Sarkozy-6561a3fc83e0438d9e1529ae60f906e6_res.JPEG

3.Zomrel občan Havel

V roku 1989 za ním išli masy, pretože jeho viera v dobro, lásku a spravodlivosť bola nákazlivá. Slovami a odvahou porazil komunizmus, keď už väčšina uverila, že to bude na večné časy.

Ako posledný československý a prvý český prezident mal ďalej odvahu hovoriť to, čo si myslel. Aj keď už za ním nešli masy. Československo vrátil na Západ, Česko zmieril s Nemcami a dostal ho do Európskej únie i NATO a nikdy mu nebolo ľahostajné, čo sa dialo na Slovensku.

Stál na strane Spojených štátov a ich hodnôt, ktorým veril, aj keď iní neverili. A nikdy nezabudol, že bol disidentom. Dostal tisíce cien, ale nemal Nobelovu cenu za mier, hoci sa podľa nej vždy správal.

Keď v štvrtú adventnú nedeľu 75-ročný disident, dramatik a politik Václav Havel zomrel, opäť pre neho vyšli masy do ulíc. Báli sa, že sa skončila jedna éra, tá lepšia v ich životoch. Keď o láske, pravde a spravodlivosti hovoril niekto, kto tomu naozaj veril a konal podľa toho.

Smútok v Česku, na Slovensku i vo svete nikto nepredstieral. Skončila sa jedna éra. Tá romantickejšia.

Miriam Zsilleová

havel_res.jpg

4.Usámov koniec

V druhú májovú noc napísal jeden obyvateľ pakistanského mestečka Abbottabád na sociálnej sieti Twitter zvláštny odkaz. „Helikoptéra nad Abbottabádom, veľmi ojedinelé." Keď si ráno zapol televízor, rýchlo pochopil, že zažil historickú udalosť.

Usámu bin Ládina, najhľadanejšieho teroristu na svete, naháňali americkí prezidenti Bill Clinton aj George Bush dlhé roky. Strojca 11. septembra, najväčšieho teroristického útoku na Ameriku, im však utekal. Dostal ho až Barack Obama.

Tajné služby vytypovali opevnenú vilu v pokojnom pakistanskom meste, kde by sa mohol nachádzať niekto dôležitý. Či ide o bin Ládina, nevedeli naisto. Riskli to.

Americké špeciálne komando v noci na druhého mája bez vedomia miestnej vlády vtrhlo do tajomnej vily, v ktorej skutočne našli Usámu bin Ládina. Dvomi ranami do hrude a hlavy ukončili život muža, ktorý pre mnohých Američanov predstavoval najväčšie zlo na planéte. Jeho telo hodili do mora.

Tomáš Vasilko

194198_res.JPEG

5.Zomrel Kim, nech žije Kim

O podlomenom zdraví severokórejského diktátora sa hovorilo dlho, no smrť Kim Čong-ila krátko pred koncom roka aj tak zaskočila tajné služby, pred ktorými to režim dokázal tajiť dva dni.

Potom to ukázal naplno. Ulice Pchjongjangu plné zúfalých ľudí, ktorí oplakávajú svojho vodcu. Kult osobnosti a propaganda zafungovali.

Po Kimovi preberie moc jeho najmladší syn Kim Čong-un. Bude už tretím z jedinej komunistickej dynastie v histórii. Nemá však ani 30 rokov, a preto je otázne, či sa mu podarí získať vernosť armády. Prípadný mocenský boj by mohol ohroziť celý región.

Matúš Krčmárik

APTOPIX_South_Korea_North_Korea_Obit_Kim_Jong_Il-b12551d295e84eb9a475d3cc8b2f9968_res.JPEG

6.Tri japonské živly

Najskôr prišlo extrémne silné zemetrasenie. Zatriaslo síce budovami, no v krajine zvyknutej na záchvevy zeme veľké škody nespôsobilo.

Nasledovalo však čosi horšie: vlna cunami, ktorá na niektorých miestach dosahovala viac ako dvadsať metrov, spláchla severovýchodnú časť Japonska. Ostalo po nej takmer 27-tisíc mŕtvych alebo zranených.

Ostrovná krajina však ešte netušila, že jej problémy sa neskončili. Cunami vyradila chladenie v jadrovej elektrárni Fukušima a roztavili sa jadrá niektorých z nukleárnych reaktorov. Do okolia uniklo množstvo rádioaktivity, ktorá zničila pôdu v oblasti, zamorila vodu aj poľnohospodárske plodiny.

Úrady museli evakuovať zhruba dvadsať- až tridsaťkilometrový okruh okolo elektrárne. Malé stopy po najhoršej jadrovej nehode od čias Černobyľa pritom namerali aj na Slovensku.

Tomáš Prokopčák

Japan_Earthquake-d383e1b35b9b46b589b6e85d07996ec9_res.JPEG

7.Šialený Nór

Za rok obyčajne zavraždia v päťmiliónovom Nórsku dohromady asi 35 ľudí. V ten šokujúci piatok tento počet prekročili dvakrát.

Dátum 22. júl 2011 bude pokojných Nórov ešte dlho mátať. Anders Brevik, tridsaťdvaročný muž, najskôr v centre Osla pod budovou vládnej Strany práce odpálil výbušninou naplnenú dodávku. Rana zabila osem ľudí a ochromila krajinu.

To najhoršie však ešte len malo prísť. V chaose sa útočník preplavil na ostrov Utöya, kde sa práve konal kemp mládeže Strany práce. Ozbrojený Breivik v uniforme policajta bez milosti vraždil tínedžerov, budúcich politikov, možno premiérov.

Za hodinu a pol, kým prišla polícia, zabil 69 ľudí.

Bol to boj proti multikulturalizmu, ktorý vláda presadzuje, hovoril po zadržaní útočník. Súdni psychiatri však povedali, že je psychicky chorý a žije vo vlastnom svete, v ktorom chce vládnuť Európe. Aj preto zrejme za čin, ktorý mnohí v Nórsku stále nechápu, neskončí vo väzení, ale v psychiatrickej liečebni.

Tomáš Vasilko

APTOPIX_Norway_Massacre-a3f038186f1b4a0aaa6573324e9bee88_res.JPEG

8.Volanie 99 percent

Ich slogan sa podľa mnohých stal vetou roka 2011. My sme 99 percent, kričali najmä mladí ľudia, keď v západných mestách protestovali proti chamtivým bankárom a skorumpovaným politikom. Tomu jednému percentu, čo nám to tu riadi.

Hnutie Occupy Wall Street (Okupuj Wall Street) inšpirovala arabská jar, ale aj protesty mladých nezamestnaných Španielov. Koncom septembra sa zišli v parku neďaleko finančného centra Ameriky - newyorskej Wall Street.

Ich boj za spravodlivejší svet a proti narastajúcim rozdielom medzi bohatými a chudobnými sa rýchlo rozšíril do iných amerických miest, no aj do Londýna či Frankfurtu.

Protesty neboli masové, veľká časť populácie ich však v tichosti podporovala. Bolo jasné, čo nechcú, no demonštranti nedokázali povedať, čo presne chcú. Čo zmeniť, aby to tu konečne fungovalo na sto percent.

Tomáš Vasilko

Occupy_Oakland-d472a4acc42a4b148186655c3075f8bf_res.JPEG

9.Putinov plán

Putinov plán sa zadrhol. Ruský premiér Vladimir Putin na jeseň konečne prezradil, čo všetci tušili. Na budúci rok v marci sa zúčastní na prezidentských voľbách, po tretíkrát sa vráti do Kremľa a znovu si vymení rolu s Dmitrijom Medvedevom.

Lenže v jeho pláne sa objavili trhliny.

Ruskej vzdelanej strednej triede, ktorá sa rozhodne nemá zle, začalo liezť na nervy, že sa o nej rozhoduje bez nej. Keď Putinova strana Jednotné Rusko získala v decembrových voľbách ledva jednoduchú väčšinu a aj to za cenu volebných podvodov, tisícky ľudí vyšli do ulíc, kde kričali: Rusko bez Putina.

Také veľké protesty od pádu Sovietskeho zväzu Rusko nezažilo. Putin už zďaleka nie je taká milovaná postava, ako vykresľujú ruské televízie. Ak bude chcieť vyhrať voľby už v prvom kole, Rusko zrejme čakajú ešte väčšie volebné podvody a masové zatýkania na obrovských protestoch.

Mirek Tóda

rusko_res.jpg

10.Predátor DSK

Z luxusného apartmánu sa dostal do väzenskej cely. Mocný šéf Medzinárodného menového fondu a favorit na post francúzskeho prezidenta Dominique Strauss­-Kahn na 14. máj 2011 nikdy nezabudne.

Zatkli ho na letisku v New Yorku pre obvinenie zo sexuálneho útoku na hotelovú chyžnú krátko pred tým, než mal rokovať o kríze v eurozóne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Jeho fotografia v putách obletela svet. Do niekoľkých dní odstúpil z čela medzinárodnej finančnej inštitúcie a zabudol aj na prezidentské nádeje.

Hoci v auguste prípad uzavreli pre nedôveryhodnosť svedkyne, neznamená to, že je nevinný.

„Stále je to muž, ktorý mal sexuálny styk s chyžnou na obed v luxusnom apartmáne pred tým, než zašiel na obed so svojou dcérou a odletel za svojou ženou,“ napísala šéfredaktorka denníka Le Monde. Strauss-Kahn, prezývaný skratkou DSK, sám predpovedal svoj koniec. Novinárom dávnejšie povedal, že jeho prezidentskú kandidatúru môžu prekaziť tri veci: „Peniaze, ženy a moje židovstvo“.

Ela Rybárová

France_Strauss_Kahn_Assault-593010f688dc4a8c873ca6b5fff48c04_res.JPEG

ico

Aká bola podľa vás hlavá udalosť vo svete v roku 2011

Kai-olaf Lang, analytik Nemeckého inštitútu pre medzinárodnú politiku a bezpečnosť

Politicky najdôležitejšie boli masové protesty v Egypte, ktoré si vynútili odstúpenie Mubaraka. Výmena moci v najľudnatejšej krajine v arabskom svete dala do pohybu politické a spoločenské prevraty v severnej Afrike a na Blízkom východe. Môžeme pochybovať, či to bude spojené s demokraciou a právnym štátom, ale nepochybne prišlo minulý rok k protiautoritárskemu impulzu v krajinách, kde by sme to vôbec nečakali.

Andrzej Krawczyk, veľvyslanec Poľska

Myslím si, že pre rok 2011 nie je najdôležitejšia jedna udalosť, ale určitý mentálny proces: osvojovania si, chápania a vyvodzovania dôsledkov z krízy, ktorá sa dotkla sveta a Európskej únie. Som optimista. Myslím si, že o niekoľko mesiacov Európska únia vyjde z tejto krízy silnejšia a lepšie zorganizovaná.

Christoph Thanei, spolupracovník denníka Die Presse a agentúry DPA

Rok 2011 priniesol nebezpečnú zmenu pri vnímaní hodnôt demokracie: Nie hlas voličov je rozhodujúci, ale vôľa finančných trhov, ktoré sú nám prezentované ako niečo nedotknuteľné. Kým špekulanti získavajú na úkor daňových poplatníkov stále väčšie zisky, pozastavujú sa sociálne systémy a referendum (nielen v Grécku) sa prezentuje ako nebezpečné vyrušovanie. Slepá poslušnosť proti diktátu finančných trhov je nám dávaná ako jediná záchrana.

Maroš Šefčovič, eurokomisár pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu

Arabská jar a s ňou súvisiace udalosti boli určite v roku 2011 prekvapením pre všetkých. Viedli k zvrhnutiu diktátorov po celom arabskom svete. Kým na jednej strane tu bola neistota, ako sa udalosti budú vyvíjať, nedali sa prehliadnuť spontánne a statočné prejavy obyčajných ľudí túžiacich po slobode, tak ako sme o ňu bojovali aj my Slováci v 80. rokoch.

Miroslav Lajčák, výkonný riaditeľ zahraničnej služby EÚ
Z môjho pohľadu je udalosťou roka začiatok fungovania zahraničnej služby EÚ (EEAS). Má potenciál na to, aby umožnila Európskej únii stať sa reálnym partnerom USA, Ruska, Číny a ďalších pri prijímaní globálnych zahraničnopolitických rozhodnutí.

Tomáš Valášek, bezpečnostný analytik londýnskeho Centra pre reformu

Pre Slovensko to bol summit EÚ 9. decembra, ktorý navrhol de facto rozdelenie únie, pri ktorom sa naši spojenci ako Británia ocitli mimo jadra EÚ. Summit spravil z únie menej vľúdne miesto pre ekonomicky liberálne krajiny ako Slovensko, pričom nezahnal možnosť rozpadu eurozóny - bol to zlý summit, ktorého následky možno pocítime ešte roky.

Alexander Ben-Zvi, izraelský veľvyslanec
Arabská jar bola najdôležitejšou udalosťou na Blízkom východe a v severnej Afrike a mala vplyv na svetovú politiku, Žiaľ, vyzerá to, že zmena smeruje k radikalizácii a nie k liberalizácii. Z izraelského pohľadu to bolo oslobodenie Gilada Šalita po vyše piatich rokoch zajatia vo väznici Hamasu.

Jiří Pehe, český politológ

Za najväčšiu udalosť považujem krízu eurozóny, pretože má potenciál spôsobiť krízu celej Európskej únie a pochovať integračný proces.

Theodore Sedgwick, americký veľvyslanec

Najdôležitejšou udalosťou bola arabská jar. A veľmi vítam, že Slovensko v tomto hnutí zohráva istú rolu vrátane využívania svojej skúsenosti z pádu komunizmu pri pomoci Tunisku v budovaní občianskej spoločnosti a prechodu k demokracii.

Edward Lucas, editor magazínu Economist

Srdce mi hovorí, že to bola smrť Václava Havla. Bol to môj veľký vzor a veľmi sa ma dotkol jeho odchod. Rozum však hovorí, že to boli demonštrácie v Moskve. Ruský ľud sa vôbec prvýkrát postavil proti vláde a ukázal, že neverí propagande.

Jacek Kucharczyk, predseda poľského Inštitútu verejných vecí

Pre mňa bol rok 2011 rokom spoločenských protestov vo svete - od arabskej jari, cez španielskych „rozhorčených", americké hnutie Occupy Wall Street až po protesty v Rusku po sfalšovaných voľbách.

František Šebej, šéf zahranično-politického výboru NR SR
Stalo sa toho veľa, ale súhrne by som povedal, že séria zvratov v arabských krajinách. Ešte by som to nenazval arabská jar, pretože výsledok môže byť horší, ako v to dúfa väčšina demokraticky cítiacich Európanov.

Karel Schwarzenberg, český minister zahraničia
Bohužiaľ, hospodárska a finančná kríza, ktorá ovplyvňuje celú Európu a rozhodne aj o osude Európskej únie.

Maša Lipmanová, analytička moskovského Carnegieho centra
Nebudem originálna, keď poviem, že kríza eurozóny a masové protesty po celom svete. Od Blízkeho východu, cez hnutie Occupy, Grécko až po Rusko, ktoré také protesty ešte vo svojej histórii nezažilo.

Daryl Cagle, americký karikaturista

V Amerike bola hlavná téma zlá ekonomike, vo svete asi arabská jar a udalosti v Egypte, Líbyi a Sýrii. Čo vyzeralo ako dobrá správa, môže nakoniec priniesť arabskému svetu viac chaosu a utrpenia.

ico

Udalosti roka

Január

Arizonskú demokratickú kongresmanku Gabrielle Giffordsovú postrelili počas mítingu, pri útoku zomrelo šesť ľudí.

Samovrah sa odpálil na moskovskom letisku Domodedovo, pričom zomrelo 37 ľudí. Zranili sa tam aj slovenskí herci Zuzana Fialová a Ľuboš Kostelný.

Február

Štrajkujúci českí lekári sa hromadne chystali odísť z nemocníc. Nakoniec sa dohodli s ministrom, plat im stúpol o najmenej dvesto eur.

Marec

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy presadil rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o bezletovej zóne na Líbyou.

Apríl

Čínsky umelec Aj Wej-wej, ktorý často kritizuje komunistický režim, sa na dva mesiace ocitol vo väzení. Oficiálne za daňové úniky.

Nástupník britského trónu princ William si zobral za ženu Kate Middletonovú. Svadbu sledovalo 2,4 miliardy ľudí na webe a v televízii.

Máj

Zosnulého pápeža Jána Pavla II. vyhlásili za blahoslaveného.

Srbská polícia chytila Ratka Mladiča, bývalého bosnianskosrbského generála, ktorý je zodpovedný za masaker v Srebrenici.

Júl

Oddelením južnej časti Sudánu vznikol najnovší štát sveta. S uznaním nemal problémy, okamžite vstúpil aj do OSN.

Pre škandál s odpočúvaním celebrít skončil po 168 rokoch britský bulvárny týždenník News of the World. Patril magnátovi Rupertovi Murdochovi.

August

Na predmestiach Londýna prebiehali päťdňové výtržnosti a rabovačky. Masovú hystériu spustilo zabitie drogového dílera policajtmi.

September

WikiLeaks zverejnili naraz všetky americké diplomatické depeše, ktoré postupne púšťali von od novembra minulého roku.

Október

Ukrajinskú expremiérku Juliu Tymošenkovú odsúdili na sedem rokov. Pri rokovaní od dodávkach plynu z Ruska vraj v roku 2009 prekročila svoje právomoci.

Palestínsky Hamas po piatich rokoch prepustil izraelského vojaka Gilada Šalita, výmenou za viac ako tisíc väzňov.

November

Taliansky premiér Silvio Berlusoni odstúpil z funkcie a po dvoch desaťročiach odchádza z politiky.

December

Po roku a pol sa belgickým politikom podarilo zostaviť vládu. Premiérom sa stal sociálny demokrat Elio di Rupio.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 842
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 582
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 070
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 906
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 139
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 909
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 382
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 082
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Na palube boli vysokopostavení velitelia vrátane generála Ogollu.


TASR

Labhost odcudzil viac ako milión hesiel a údajov o kreditných kartách.


TASR
Ilustračná snímka.

Nehlásili žiadne obete ani škody.


TASR
Prepadnutá časť nosných stien fasády historickej budovy kodanskej burzy.

Budova po požiari prišla o svoju vysokú vežu i veľkú časť strechy.


ČTK

Sportnet

Slovenskí hokejisti ďakujú divákom po výhre 3:0 po prípravnom zápase na májový svetový šampionát Slovensko - Švajčiarsko.

Craig Ramsay predstavil zostavu proti Nemecku.


Fiorentina - Viktoria Plzeň: ONLINE prenos zo zápasu štvrťfinále  Európskej konferenčnej ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu odvety štvrťfinále Európskej konferenčnej ligy: ACF Fiorentina - FC Viktoria Plzeň.


Slovenský hokejový reprezentant Martin Marinčin

Slovensko na MS v hokeji 2024 neposilní Martin Marinčin.


a 1 ďalší
HC Prešov - Vlci Žilina: ONLINE prenos z 3. zápasu finále play-off SHL.

Sledujte ONLINE prenos z 3. zápasu finále play-off SHL: HC Prešov - Vlci Žilina.


SkryťZatvoriť reklamu