ĽUBĽANA. Informovali o tom dnes slovinské médiá.
Predčasné parlamentné voľby sa konali 3. decembra.
Jankovičova stredoľavá strana Pozitívne Slovinsko získala 28 z 90 kresiel v parlamente, teda o dve viac než konzervatívna Slovinská demokratická strana bývalého premiéra Janeza Janšu.
Odchádzajúci premiér Borut Pahor, ktorého sociálni demokrati získali desať kresiel, prisľúbil Jankovičovi podporu. To znamená, že Jankovič potrebuje ešte osem kresiel, aby dosiahol minimálnu väčšinu so 46 kreslami.
Jankovič sa však očividne ocitol v slepej uličke, keď Gregor Virant - líder novovytvorenej liberálnej centristickej strany Občianska kandidátka s ôsmimi kreslami - sa mu "obrátil chrbtom". Navrhol totiž vládu "národnej jednoty", ktorá by sa zaoberala pálčivými ekonomickými problémami. Informoval o tom denník 24 Ur.
Virant potvrdil, že Jankoviča ako budúceho premiéra nepodporí ani jeho strana, ani Slovinská ľudová strana či strana penzistov DESUS, z ktorých každá má po šesť kresiel v novom parlamente.
Virant vyhlásil, že namiesto toho by mala vzniknúť vláda národnej jednoty, ktorá by sa v parlamente "zhodovala v závažných, prioritných cieľoch". Virant naznačil, že v nasledujúcich dňoch sa bude snažiť získať podporu pre túto myšlienku.
Slovinský prezident Danilo Türk povedal po skončení rozhovorov v utorok neskoro večer, že bude naďalej v kontakte so straníckymi lídrami, kým nedospeje k rozhodnutiu o budúcom premiérovi.
Slovinsko, zaťažené dlhmi v čase ekonomického spomaľovania, musí naliehavo vniesť poriadok do svojich výdavkov, inak mu bude hroziť finančná kríza.
Pahorova vláda padla v septembri, keď nedokázala presadiť úsporný balík opatrení, čo vyústilo do predčasných decembrových volieb.
Ratingová agentúra Moody's znížila v noci na 23. decembra Slovinsku rating o jeden stupeň z Aa3 na A1 a oznámila, že jeho výhľad stanovila ako negatívny. Členskej krajine EÚ totiž narastajú dlhy, má problémový bankový sektor a hrozia jej aj riziká vyplývajúce z dlhovej krízy eurozóny.