Jedným z prvých krokov Kim Čong-una je tvrdšia kontrola hraníc. Nechce, aby mu ľudia utekali.
PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Hlavný trúchliaci, na ktorého sa upierajú zraky celej krajiny. Tým je už viac ako týždeň Kim Čong-un, syn a nástupca zosnulého severokórejského diktátora Kim Čong–ila.
Smútenie vyvrcholí v stredu na veľkom pohrebe.
Viac ako týždeň trúchlenia bol presne naplánovaný. Niekoľko oficiálnych smútočných akcií, prvé politické rokovania a napokon zábery Kim Čong-una so slzami v očiach.
Fakty
Kimov pohreb
Kim Čong-il zomrel 17. decembra.
Strana potom vymenovala 272-člennú komisiu, ktorá pripravuje pohreb. Na čele je najmladší syn Čong-un.
Na dnešný pohreb nepozvali zahraničné delegácie. Očakáva sa, že príde niekto z Číny a Ruska.
Ako pohreb Kim Ir–sena
Podobá sa to na rok 1994, keď zomrel zakladateľ krajiny Kim Ir-sen a moc prebral Kim Čong-il. Čong-un dozerá aj na prípravy pohrebu otca.
Podľa propagandy rozhodol aj o takom detaile, ako bolo rozdávanie čaju ľuďom, ktorí trúchlili v mraze na ulici.
Skôr ako na pohreb, na ktorý nie sú pozvaní žiadni zahraniční hostia, sa dnešná akcia bude podobať na korunováciu nového kráľa. Režim chce ukázať, že o novom lídrovi je rozhodnuté a ľud ho musí rešpektovať.
Treba ukázať, že nového vodcu uznáva i armáda. Pohreb sa preto zrejme zmení na menšiu vojenskú prehliadku.
Pomáhajú v tom aj štátne médiá. Predstavujú ho ako vodcu zoslaného z neba, Slnko 21. storočia či rodiča. Podobné výrazy sa doteraz používali pri jeho otcovi a starom otcovi.
Dôležitejšie je, že sa stal predsedom Kórejskej robotníckej strany, a tým aj vládcom celej krajiny.
Na začiatku však zrejme nebude vládnuť celkom sám. Na jednej z rozlúčok so zosnulým sa pri ňom objavil aj švagor Kim Čong-ila Čchang Sung–tchäk. Vôbec prvýkrát mal generálsku uniformu.
Na lídra bude dohliadať strýko
Manžel Čong–ilovej sestry patril aj v minulých rokoch medzi najvplyvnejších členov vládnuceho klanu. Pohyboval sa však skôr v straníckych štruktúrach a pridelenie generálskej hodnosti môže znamenať, že jeho vplyv stúpa aj vo všemocnej severokórejskej armáde.
Práve on by mohol viesť skupinu vplyvných, ktorá by v prvých rokoch vládla spolu s Kim Čong–unom, alebo mu aspoň pomôže pri prevzatí moci.
Nie je jasné, ako na zmenu zareagujú bežní ľudia. Ak by začali hromadne utekať, mohlo byť to ohroziť stabilitu. Jedným z prvých krokov nového lídra je preto posilnenie hranice s Čínou.
Od 50. rokov sa cez Čínu do Južnej Kórey podarilo dostať asi 23-tisíckam utečencov. Utekajú, hoci trest je tvrdý. Keď Čína niekoho chytí, posiela ho naspäť do vlasti, kde ho čaká koncentračný tábor.
Úteky budú ťažšie
V čase neistoty by mohol stúpnuť počet utečencov, čo si však Peking neželá. „Bojím sa, že utečencom teraz hrozí oveľa väčšie nebezpečenstvo, keď ich v Číne chytia. Peking sa snaží upevniť vzťahy s Čong–unom a zabrániť nestabilite na hranici,“ povedal pre AFP Čo Song-rä, ktorý pomáha utečencom.
Čína v posledných dňoch pritvrdila v zásahoch proti jeho spolupracovníkom, čo utečencom výrazne komplikuje situáciu.
Sever sa juhu nemôže príliš otvoriť, padol by
Soul severokórejskému diktátorovi oficiálne nevyjadril úctu.
PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Medzi ľuďmi, ktorí prišli trúchliť za zosnulým severokórejským diktátorom Kim Čong-ilom sa objavili aj dve delegácie z juhu polostrova. Neoficiálne, čisto súkromné.
„Myslím si, že je našou povinnosťou vyjadriť sústrasť nad jeho úmrtím, tak ako on poslal v roku 2009 delegáciu, keď zomrel môj manžel,“ cituje BBC Li Chi-cho, bývalú prvú dámu Južnej Kórey.
Srdečné stretnutie
So zosnulým diktátorom, ktorého pohreb sa dnes uskutoční, sa už stretla, keď sa jej manžel Kim Tä-čung snažil diplomaticky zlepšiť vzťahy medzi krajinami. Hovoril vtedy o „slnečnej politike“.
Li sa teraz stretla aj s Kimovým nástupcom a najmladším synom Čong-unom. Ich stretnutie síce trvalo len desať minút, ale bolo vraj veľmi srdečné.
Do Pchjongjangu pricestovala aj Hjung Čong-un, šéfka firmy Hyundai-Asan, ktorá obchoduje aj so Severnou Kóreou.
Oficiálnu smútočnú delegáciu však Soul na Sever neposlal ani neotvoril hranice pre obyčajných ľudí, ako to požadoval stalinistický režim. Južná Kórea výmene na čele krajiny nedôveruje a čaká na prvé kroky.
Otázkou zostáva, ako smrť diktátora zmení vzťahy medzi krajinami, ktoré sú oficiálne stále vo vojne.
Kórejská vojna z 50. rokov sa totiž skončila len prímerím, Sever navyše v posledných rokoch zaútočil na svojho suseda.
Politické vzťahy medzi krajinami nefungujú od roku 2008. Súčasný prezident Li Mjungpak totiž zastavil slnečnú politiku, od Pchjongjangu požadoval najprv zastavenie jadrového programu.
Severná Kórea ho za to označila za „zradcu národa“. Minulý rok navyše dvakrát vojensky zaútočila na svojho suseda.
Zmena by priniesla pád
Ekonomický kontakt sa však celkom neskončil. Naďalej funguje spoločný priemyselný park Kchäsong pri ostro stráženej hranici.
Pchjongjang súhlasil aj s plynovodom, ktorý by išiel z Ruska cez jeho územie do južnej časti polostrova.
Ak by však Kim Čong-un prišiel s veľkými zmenami a otvoril by ekonomiku na spôsob Číny, analytikov by veľmi prekvapil.
„Kim Čong-un dostal v podstate ten istý kalich s jedom ako jeho otec. Krajina nemá inú možnosť, ako pokračovať v tom, čo doteraz. Ak priznajú svoje minulé chyby, je veľmi pravdepodobné, že štát aj režim padnú,“ povedal pre BBC Michael Breen, autor životopisu Kim Čong-ila.