Washington 2. augusta (TASR) - Americký štát Louisiana postihol pomerne málo známy vírus západného Nílu. Zdravotnícke úrady dnes oznámili, že vírus napadol už 58 obyvateľov, štyroch z nich usmrtil a do dnešného dňa sa rozšíril prakticky už do každého kúta štátu.
Začiatkom týždňa louisianské úrady potvrdili, že v dôsledku nákazy vírusom západného Nílu zomrela 83-ročná žena. Pred ňou sa stali obeťami smrtiaceho vírusu muži vo veku 53, 72 a 75 rokov.
V piatok štátne ministerstvo zdravotníctva potvrdilo prvé prípady ľudskej nákazy v piatich okresoch štátu. Vírus západného Nílu pochádza z afrického kontinentu a prostredníctvom sťahovavých vtákov a lietadiel sa dostal aj do USA a Európy V USA ho po prvý raz zaznamenali v roku 1999, keď bol diagnostikovaný prvý pacient s touto infekciou.
Guvernér štátu Mike Foster vyhlásil celoštátny stav pohotovosti, ktorý podľa neho pomôže získať financie z federálneho rozpočtu na boj s druhou najhoršou epidémiou tohto vírusu v USA. Ochorenie v najťažších prípadoch spôsobuje zápal mozgu (encefalitídu), ktorej dôsledky sú často smrteľné, a popri tom vyvoláva aj celý rad ďalších ochorení.
Pred najnovšie ohlásenými úmrtiami zaznamenalo federálne Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) od roku 1999 celkovo 185 prípadov nákazy, z ktorých 18 sa skončilo smrťou. Vírus po prvý raz zaznamenali v New Yorku, keď a tu objavilo 37 infikovaných ľudí, a odvtedy sa rozšíril do 34 štátov únie i okresu hlavného mesta District of Columbia.
Vírus západného Nílu nie je neznámym pojmom, už desaťročia zúri v desiatkach krajín, od chudobných krajín afrického cípu cez vyspelú Európu až po celý ázijský kontinent. Vírus postihuje početné množstvo druhov vtákov, od domácich anduliek až po vrany a sťahovavé vtáky.
Vírus sa obzvlášť intenzívne vyskytuje vo vlhkých oblastiach, kde žije vodné vtáctvo a ďalšie druhy hmyzu. Človek a kôň sú týmto vírusom prednostne napádané ciele.
Vírus západného Nílu, odborne nazývaný flavirus, prenášajú komáre a šíria infekciu medzi vtáctvom a ďalej na človeka. Včasným varovaním prítomnosti vírusu môže byť nečakaný nárast mŕtvych vtákov v danej oblasti.