Nevedia nájsť lídra.
MOSKVA, PRAHA. Na sobotňajšiu demonštráciu v Moskve pod heslom „Za čestné voľby“ prišlo viac ľudí, než čakali organizátori. Väčšinu rečníkov však dav vypískal – hľadá sa nový vodca. Niektorí by chceli „ruského Havla“.
Nacionalisti i liberáli
Na moskovskom Sacharovovom prospekte sa zišlo asi stotisíc ľudí, aby vyjadrili nesúhlas s výsledkami nedávnych parlamentných volieb, v ktorých zvíťazila vládna strana premiéra Vladimira Putina Jednotné Rusko. Naposledy sa v krajine konali také veľké protestné akcie v 90. rokoch minulého storočia.
A všimli si to aj štátom ovládané médiá. „Bol to prvý míting v súčasnej ruskej histórii, ktorý mal jasne protiputinovský charakter,“ uviedol reportér prvého ruského kanála Sergej Briljov.
Napriek tomu experti nedávajú opozícii veľké šance na úspech. Opoziční lídri nie sú schopní vypracovať spoločnú stratégiu.
Dav zložený z nacionalistov, bojovníkov za práva sexuálnych menšín, anarchistov, liberálov i ľavičiarov a nakoniec občanov nejasnej politickej orientácie s rečníkmi nespájalo nič okrem odporu k Putinovi a kritiky nedávnych volieb.
Najväčší úspech mal bloger
Hoci vystupujúcich vybrali v hlasovaní na internete, prejav bývalého vicepremiéra a vodcu hnutia Solidarita Borisa Nemcova prehlušilo pískanie.
Najväčší úspech mal známy bloger, bojovník proti korupcii, advokát Alexej Navaľnyj. „Vidím dosť ľudí, aby sme obsadili Kremeľ... lenže my sme mierumilovná sila a zatiaľ to neurobíme,“ povedal.
Na scénu prišiel aj bývalý minister financií Putinovej vlády Alexej Kudrin, ktorý vyzval na opakovanie parlamentných volieb.
Niekoľkokrát z tribúny zaznelo i meno zosnulého česko-slovenského prezidenta Václava Havla, ktorý bol podľa novinárky Oľgy Romanovcovej príkladom bojovníka za „demokraciu a ľudskosť“.
V tej chvíli však začali niektorí účastníci akcie pískať a komunisti pripomínali jeho súhlas s bombardovaním bývalej Juhoslávie.
Lukin šiel do Prahy súkromne
Hľadanie niekoho, koho by rešpektovali všetci protestujúci, je ťažké. „Musí to byť inteligent, o ktorom nikto nebude môcť povedať nič zlé a ktorý nikdy nespolupracoval s mocou,“ napísali nedávno noviny Moskovskij Komsomolec pod titulkom Rusko potrebuje svojho Havla.
Kremeľ oficiálne k Havlovmu úmrtiu nekondoloval. Na pohrebe se zúčastnil len ombudsman Vladimir Lukin, ktorý pre SME potvrdil, že cesta do Prahy bola jeho súkromnou iniciatívou.
„Keď som to oznámil administratíve prezidenta Medvedeva, bol som poverený vyjadrením sústrasti za ruský štát,“ uviedol Lukin. Rusko by inak podľa všetkého na rozlúčke s česko-slovenským prezidentom nezastúpil žiadny významný politik.
Gorbačov: Putin, odíď
Na stranu protestujúcich sa pridal otec komunistickej perestrojky, ktorý pred dvadsiatimi rokmi odstúpil z čela Sovietskeho zväzu, a odporučil Putinovi, aby ho nasledoval.
Posledný sovietsky líder Michail Gorbačov v sobotnom rozhovore pre stanicu Echo Moskvy povedal, že Putin by mal radšej odstúpiť teraz, aby si ho ľudia zapamätali pre dobré veci, čo pre krajinu spravil.
Prezident Dmitrij Medvedev aj premiér Vladimir Putin už pripustili množstvo ústupkov demonštrantom. Putin, ktorý je pri moci od roku 2000 a v marci sa chystá po tretíkrát na víťazstvo v prezidentských voľbách, navrhuje návrat k voľbám gubernátorov, i keď pod kontrolou Kremľa.
Hovorca premiéra Dmitrij Peskov vyjadril presvedčenie, že Putina stále podporuje väčšina ruského obyvateľstva a demonštráciu označil za „dôkaz demokracie v Rusku“.
Autor: Agentúra Epicentrum