PRAHA, BRATISLAVA. Na štátnom pohrebe v Katedrále sv. Víta na Pražskom hrade, na koncerte vo vypredanej Lucerne aj v dave ľudí v uliciach Prahy. S posledným československým a prvým českým prezidentom Václavom Havlom sa v piatok v Prahe lúčili aj Slováci.
Po piatkovom štátnom smútku si Slovensko pripomenie Havla aj koncertmi a jeho hrami v utorok a v stredu v Bratislave a Košiciach.
„Bola to rozlúčka skutočne s osobnosťou. Takáto osobnosť a prirodzená morálna autorita nám bude veľmi, veľmi chýbať. Rozlúčka bola dôstojná, ale trvala týždeň, takže bola veľmi náročná a veľmi ťažká pre rodinu pána Havla,“ povedala premiérka Iveta Radičová.
V lietadle nebolo miesto
Slovenská delegácia patrila v Prahe spolu s poľskou, americkou a francúzskou k najpočetnejším. Okrem premiérky, prezidenta Ivana Gašparoviča, ministra zahraničia Mikuláša Dzurindu či exprezidenta Rudolfa Schustera boli v Prahe aj disidenti a Havlovi priatelia.
Rozlúčka
Za Havlom
- Bratislava v utorok:
A4: hry Protest a Audiencia;
- Košice v stredu:
Východoslovenská galéria: hry Protest a Audiencia;
Biograf: Občan Havel přikuluje.
Do Prahy však nešli s oficiálnou delegáciou, prezidentská kancelária pre nich nemala miesto. „Nazad som ako jediný letel lietadlom,“ povedal Havlov priateľ Ladislav Snopko.
Na palubu ho dostala premiérka bez vedomia prezidenta Gašparoviča.
Druhá najprestížnejšia udalosť
Ako český prezident hostil Havel najväčšiu udalosť na území Českej republiky, keď v novembri 2002 vítal 22 hláv štátov na prvom summite Severoatlantickej aliancie na pôde niekdajšej krajiny socialistického bloku.
Bol to summit, na ktorom Slovensko s ďalšími štátmi dostalo pozvánku do NATO.
Druhou najprestížnejšou udalosťou na českej pôde sa stal v piatok štátny pohreb posledného československého a prvého českého prezidenta Václava Havla.
Rozlúčiť sa s ním prišlo 12 úradujúcich hláv štátov a traja bývalí prezidenti. Oficiálnych delegácií bolo 46.
Václava Havla uznával svet ako disidenta, dramatika aj politika a tak v Katedrále sv. Víta v Prahe sedeli vedľa seba bývalý americký prezident Bill Clinton s manželkou a šéfkou diplomacie Hillary Clintonovou, francúzsky herec Alain Delon či prvý nekomunistický prezident a legendárny vodca Solidarity Lech Walesa.
Klaus sa s Havlom zmieril
Vrcholní slovenskí predstavitelia sedeli v Chráme sv. Víta medzi štátnikmi a viac ako tisíckou pozvaných hostí v predných radách.
Priatelia, známi a bývalí spolupracovníci Václava Havla sedeli v druhej časti katedrály. Aj tam boli Slováci. „Cítil som ju vo svojom vnútri ako veľmi silnú vec - ako rozlúčku s človekom, ktorý pre mňa znamenal veľa,“ povedal organizátor festivalov Pohoda Michal Kaščák.
Na pohrebe o Havlovi
Čo zaznelo v Chráme sv. Víta
- Václav Klaus, český premiér
- „Nie sme veľký národ, a preto ani veľkých postáv nemáme na rozdávanie. No i tak sme často pripustili, aby sa ich dielo znehodnocovalo. Verím, že Václava Havla nič také nečaká.“
- Karel Schwarzenberg, šéf českej diplomacie
- „Pán prezident Havel, za pravdu a lásku budeme bojovať a neustaneme, môžete sa na nás spoľahnúť.“
- Madeleine Albrightová, bývalá šéfka americkej diplomacie
- „Slobodu si cenil nie ako cieľ sám osebe, ale ako prostriedok, ktorým dosiahneme, že pravda zvíťazí. Málokto bol Čechom väčšmi než Václav Havel.“
Na dvojhodinovom štátnom pohrebe, ktorým sa v Česku skončil trojdňový štátny smútok, vzdali Havlovi hold nielen svetoví štátnici, ale aj jeho politickí rivali.
„Odišiel prezident, politik, intelektuál a umelec. Odišiel človek, na ktorého budeme spomínať s vďakou, úctou a rešpektom,“ povedal v prejave prezident Václav Klaus.
S Havlom podľa neho odchádza mnohé, ale vďaka „dôslednosti jeho celoživotných postojov neodchádza myšlienka, že sloboda je hodnota, za ktorú stojí prinášať obete“.
Slováci a Havlová
Štátnici, diplomati a Havlovi blízki sa po oficiálnej rozlúčke zišli v priestoroch Pražského hradu na krátkom spomienkovom stretnutí. Najvýznamnejší hostia - francúzsky prezident Nicolas Sarkozy či britský premiér David Cameron išli na letisko rovno z katedrály, slovenská delegácia sa na Hrade krátko zdržala.
„Mali sme možnosť stretnúť sa s priateľmi a porozprávať sa,“ vraví priateľ bývalého prezidenta Miroslav Kusý. Na hrade bolo podľa neho asi tisíc ľudí. „Stretol som sa krátko aj s pani Dagmar Havlovou. Len sme sa osobne pozdravili.“
Vyprevádzali ho davy
Viac ako svetoví štátnici na pohrebe by Václava Havla potešilo, že po 22 rokoch vyšli pre neho spontánne do ulíc davy Čechov, ktorí odchod svojho prezidenta hlboko prežívali. Tak ako počas nežnej revolúcie v roku 1989 i počas celého týždňa po smrti Havla štrngali kľúčmi, spievali Modlitbu pre Martu či zapálili za neho sviečku.
Mnohí stáli hodiny v rade, aby sa poklonili jeho rakve v duchovnom centre Pražská križovatka či napísali odkaz do kondolenčných kníh na Pražskom hrade.
„Je to ako koniec demokracie v Čechách,“ povedala mladá Češka a vyslovila tak obavy mnohých, že po Havlovi nemá krajina politika, ktorému by verila.
Česi sa prišli s Havlom rozlúčiť aj v deň pohrebu. Lemovali jeho poslednú cestu z Pražského hradu do strašnického krematória, kde bola súkromná rozlúčka s najbližšími. Od Štedrého večera až dovčera sa chodili klaňať hrobke Havlovcov na pražských Vinohradoch, kde do hrobky k prarodičom, rodičom a prvej manželke Oľge uložia jeho urnu.
Podľa prieskumu spoločnosti SC&C pre Českú televíziu hodnotilo úradovanie prezidenta Václava Havla deväť z desiatich Čechov kladne. Podľa 70 percent mal posledný česko-slovenský a prvý český prezident dostať Nobelovu cenu za mier.
Havel sa vedel smiať
Mal nielen zmysel pre spravodlivosť, ale aj pre humor.
PRAHA. Keď sa po súkromnom obrade zatiahla opona, zaznel nielen jeho slávny citát o pravde a láske, ale ukázal sa aj jeho povestný zmysel pre humor: „Zapnite si mobilné telefóny,“ bolo to posledné, čo hostia počuli.
Havel vedel rozosmiať, do dejín vojde jeho výrok: „Ježišmária, Dášenka, ja som zase prezidentom. To mi bol čert dlžen.“
V dokumente Občan Havel sa na zloženie sľubu pripravoval takto. „Oni mi povedia, že som bol zvolený za prezidenta, a čo ja mám povedať – ďakujem vám za informáciu?“ povedal. „Teraz bude poriadok, som neodvolateľný!“ zasmial sa budúci prezident.
Keď Havel končil vo funkcii prezidenta, mal takéto plány: „Budem sedieť v krčmách v okolí Voršilskej. Budem mať vo vrecku zafúľané fotky so Stallonom a Schwarzeneggrom a oni mi za to dajú štamperlík.“
Miriam Zsilleová