MOSKVA. Budeme pokračovať v pouličných protestoch, pokým nám nevrátia, čo je naše, povedal v sobotu zhromaždeným desiatkam tisícom ľudí v centre Moskvy jeden z lídrov opozície, bloger Alexej Navalnij.
Ten vo svojom plamennom prejave k demonštrantom poukázal na silu davu, ktorého sa následne spýtal, či chce vidieť protestovať milióny ľudí po celom Rusku. V rámci odpovede zaznelo zborové "Da!".
Chcú miliónový protest
"Vidím tu dostatok ľudí na to, aby sme hneď teraz zaútočili na sídlo vlády. No my sme mierumilovní ľudia a nateraz to neurobíme. Vieme, čo urobíme. Budeme vychádzať do ulíc, pokým nám nevrátia, čo je naše. Nabudúce zvoláme milión ľudí do ulíc Moskvy," povedal Navalnij.
Navalnija v priebehu týždňa po 15 dňoch prepustili z väzenia po zadržaní na predchádzajúcej veľkej demonštrácii v Moskve.
"Nechceme nikoho strašiť, no sľubujem vám, že budúci rok sa lídri zmenia a moc bude patriť tým, ktorým patriť má. Moc patrí ľuďom," zvolal
Po ňom sa k davu prihovoril aj prítomný exminister financií Alexej Kudrin. Uznávaný odborník vyhlásil, že Rusku hrozí revolúcia, ak vláda nezačne s lídrami demonštrantov rokovať.
Podľa opozície sa na demonštrácii zúčastnilo 120-tisíc ľudí, pričom ide o najväčšie hnutie od pádu Sovietskeho zväzu, ktorého 20. výročie rozpadu si krajina pripomenie v pondelok 26. decembra.
,
FOTO: SITA/AP
Medvedev ohlásil reformy
Demonštrácie vyvolané podozreniami z manipulácií vo voľbách, v ktorých si strana Jednotné Rusko Vladimíra Putina zabezpečila tesnú väčšinu v parlamente, sa už konali 10. decembra po celom Rusku.
Demonštrácie sa očakávali napriek tomu, že prezident Dmitrij Medvedev vo štvrtok ohlásil "dôslednú reformu politického systému" vrátane obnovenia priamej voľby guvernérov a zjednodušenia registrácie politických strán.
Medvedev sa takto pokúsil ukázať demonštrantom, že ich odkaz lídri krajiny počuli.
Kremeľ žiada odchod šéfa volebnej komisie
Poradný orgán Kremľa pod tlakom demonštrácii vyzval na odvolanie šéfa ústrednej volebnej komisie Vladimira Čurova.
Ten sa pod paľbu kritiky dostal hneď po voľbách a demonštranti zaradili jeho odvolanie medzi svoje požiadavky, ktoré predložili prezidentovi.
Podľa poradného orgánu prezidenta nesie Čurov zodpovednosť za početné porušenia volebného procesu a to prostredníctvom rôznych zákazov vrátane zákazu dokumentácie podozrivých praktík vo volebných miestnostiach.
To podľa Kremľa viedlo k diskreditácii a nedôvere vo výsledky hlasovania zo začiatku decembra a vypuknutie následných nepokojov.
Ako sa uvádza v sobotňajšom vyhlásení orgánu, "toto všetko zdiskreditovalo volebný systém a dolnú komoru parlamentu na morálnom a politickom základe, čo predstavuje skutočnú hrozbu pre ruský štát".
Odísť by podľa panelu preto mali všetci členovia volebných komisií zapletení do podvodov a to ešte pred marcovými prezidentskými voľbami.