Praha 7. júna (TASR) - Bývalý federálny minister obrany Luboš Dobrovský v súvislosti s falošnými negatívnymi lustráciami agentov vojenskej kontrarozviedky odmietol informácie bývalého ministra vnútra Jána Langoša, podľa ktorého nemohlo vnútro overiť údaje o lustrovaných osobách, pretože ich minister obrany nevpustil do evidencie. Dobrovský v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Právo uviedol, že z rezortu vnútra nikdy žiadna oficiálna požiadavka neprišla.
Langoš, ktorý pôsobil na poste ministra vnútra v rokoch 1990 až 1992, tvrdí, že jeho ministerstvo dostávalo diskety s údajmi, ktoré sa nedali overiť, lebo Dobrovský ich nevpustil do evidencie. Ministerstvo vnútra vydávalo lustračné osvedčenia na základe dokumentov z rezortu obrany. Dobrovský zdôraznil, že keby sa vnútro obrátilo na jeho rezort pri akejkoľvek pochybnosti o nedostatočných informáciách, boli by prijaté všetky potrebné kroky.
Dobrovský pre Právo odmietol aj vyhlásenia bývalého Langošovho námestníka Jana Rumla, podľa ktorého vojenská kontrarozviedka neprešla žiadnou reorganizáciou a neuskutočnili sa tu previerky. Dobrovský zdôraznil, že za jeho pôsobenia sa uskutočnili zásadné zmeny, začalo sa vytvárať takzvané vojenské obranné spravodajstvo a všetci jeho pracovníci sa podrobili zásadnej previerke. Dobrovský sa domnieva, že archívy bývalej vojenskej kontrarozviedky mohli byť už v čase jeho príchodu do rezortu zmanipulované.
Bývalý šéf rezortu obrany pre Právo zdôraznil, že mal záujem na očistení armády od agentov kontrarozviedky. Odmietol aj informácie, podľa ktorých požiadal o udelenie výnimiek z lustračného zákona pre bývalých agentov. Za jeho pôsobenia ministerstvo nepodalo žiadnu žiadosť o udelenie výnimky. Pripustil však, že vo vojenskom spravodajstve zostali niektorí ľudia z kontrarozviedky, nešlo však podľa neho o agentov, ale príslušníkov a nešlo o porušenie lustračného zákona.