HAAG. Niekdajšieho veliteľa milícií kmeňa Hutuov Callixteho Mbarushimanu, obžalovaného z vojnových zločinov, prepustili dnes po 14 mesiacoch na slobodu pre nedostatok dôkazov. Stalo sa tak na základe rozhodnutia Medzinárodného trestného tribunálu (ICC) v Haagu, informovala agentúra DPA.
Bývalý šéf milícií FDLR čelil obvineniam z vojnových zločinov v ôsmich a zločinov proti ľudskosti v piatich prípadoch. Konkrétne išlo o vraždy, mučenie, znásilnenia a útoky na civilistov, ako aj likvidácie celých obcí na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR).
Mbarushimana prepustili na vlastnú žiadosť na slobodu vo Francúzsku. Práve v exile v Paríži, z ktorého mal riadiť svoje milície, ho vlani v októbri zadržali na základe rozhodnutia ICC. Vo Francúzsku však pokračuje vyšetrovanie Mbarushimana pre podozrenie z účasti na genocíde v Rwande.
Bojovníci FDLR sa v roku 1994 po genocíde v Rwande uchýlili do KDR, kde boli postrachom.
Medzinárodný trestný tribunál pre Rwandu uznal iba pred dvoma dňami vinnými z genocídy dvoch bývalých lídrov vládnucej strany v súvislosti s ich úlohou pri masakre približne 800 000 ľudí z kmeňa Tutsiov a umiernených Hutuov z roku 1994.
Mathieu Ngirumpatse a Edouard Karemera, predseda a podpredseda vládnucej strany MRND v čase genocídy v Rwande, dostali doživotné tresty. Obaja obvinenia odmietli.
Impulzom na vraždenie sa stal incident zo 6. apríla 1994. Dve rakety typu zem-vzduch vtedy zostrelili pristávajúce lietadlo s prezidentom Juvénalom Habyarimanom. Spolu s ním zahynul aj burundský prezident Cyprien Ntaryamira a ďalší politici oboch krajín.
Niekoľko dní po útoku sa v Rwande začalo zabíjanie. Naplánovali ho vtedy vládnuci príslušníci väčšinového kmeňa Hutuov. Za tri mesiace prišli o život státisíce osôb, najmä Tutsiov, ale aj umiernených Hutuov.