ISTANBUL. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v piatok obvinil Francúzsko zo spáchania genocídy v Alžírsku.
Urobil tak potom, ako francúzski poslanci schválili vo štvrtok zákon zakazujúci popieranie arménskej genocídy počas Osmanskej ríše.
"Francúzi zmasakrovali od roku 1945 približne 15 percent alžírskej populácie. Je to genocída," povedal Erdogan na tlačovej konferencii po schválení francúzskeho zákona.
"Začíname prehodnocovať naše vzťahy s Francúzmi," povedal Erdogan. Dôsledkom bude bojkot januárového zasadnutia spoločnej ekonomickej konferencie, zrušenie spoločných projektov a všetkých politických návštev či prehodnocovanie všetkých francúzskych požiadaviek o využívaní tureckého vzdušného priestoru a prístavov.
Turecko stiahlo veľvyslanca z Paríža
Turecký veľvyslanec v Paríži v piatok odcestoval "na konzultácie" do Ankary po tom, ako francúzsky parlament predbežne schválil zákon zakazujúci popieranie genocídy, ktorú mali v roku 1915 spáchať na Arménoch osmanskí Turci.
Hovorca diplomatickej misie Engin Solakoglu v rozhovore pre tlačovú agentúru AFP informoval, že veľvyslanec Tahsin Burcuoglu v sprievode manželky nastúpili na ranný let z parížskeho letiska Charla de Gaulla a do tureckej metropoly by mali doraziť v popoludňajších hodinách.
Turecké veľvyslanectvo však podľa neho zostáva naďalej v prevádzke, čo potvrdzuje predpoklady, že ide len o formu diplomatického protestu, a nie o trvalé prerušenie turecko-francúzskych vzťahov.
Odvolanie veľvyslanca z Paríža vo štvrtok potvrdil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, ktorý zároveň oznámil uvalenie politických a vojenských sankcií na Francúzsko.
Súčasťou opatrení bude podľa neho bojkot januárového zasadnutia spoločnej ekonomickej konferencie, zrušenie všetkých spoločných projektov a všetkých politických návštev či prehodnocovanie všetkých francúzskych požiadaviek týkajúcich sa využívania tureckého vzdušného priestoru a prístavov.
Približne sto ľudí sa v piatok zhromaždilo pred francúzskym konzulátom v Istanbule, aby vyjadrilo svoj nesúhlas so zákonom schváleným francúzskym parlamentom.
Zhromaždení skandovali heslá Preč s Francúzskom či Boh je veľký (Allah Akbar), pričom mali so sebou transparenty s nápismi Genocída je lož či Francúzsko, prestaň s hanobením a vyrovnaj sa s vlastnou históriou.
Dav taktiež zanechal na schodoch budovy konzulátu červené karafiáty a na záver skandovali Nespi Sarkozy, Osmani sú tu.
Kontroverzný zákon
Poslanci francúzskeho parlamentu napriek varovaniam vo štvrtok schválili návrh zákona, ktorý zavádza tresty za verejné popieranie genocídy, ktorá sa mala odohrať pred takmer sto rokmi. Kontroverznú normu musí ešte schváliť horná komora parlamentu a následne podpísať prezident.
Arméni tvrdia, že Osmanská ríša, ktorá je predchodkyňou dnešného Turecka, v rokoch 1915 až 1917 systematicky vyvraždila viac ako 1,5 milióna Arménov.
Jerevan žiada Turecko a medzinárodné spoločenstvo, aby masakru uznali za genocídu. Ankara a Baku však takéto označenie rozhodne odmietajú.
Turci tvrdia, že v zrážkach počas prvej svetovej vojny, keď arménske obyvateľstvo bojovalo za svoju nezávislosť, zahynulo približne 500-tisíc Arménov a najmenej rovnaký počet Turkov.