Kabinet sa zameria na posilnenie ekonomiky a boj proti korupcii, keďže práve korupcia a nezamestnanosť viedli k masovým protestom.
TUNIS. Umiernená islamistická strana an-Nahda bude mať väčšinu ministrov v novej tuniskej koaličnej vláde, ktorú dnes predstavil premiér.
Ide o kabinet, ktorý vznikol na základe prvých volieb v Tunisku po ľudovom povstaní.
Premiér novej vlády Hammádí Džibálí z dlho zakazovanej islamistickej strany an-Nahda (Strana obnovy) podľa agentúry AP uviedol, že 41-členný kabinet sa bude zameriavať na posilnenie ekonomiky a boj proti korupcii.
Práve nezamestnanosť a korupcia boli javy, ktoré čoraz viac vyvolávali hnev ľudí, čo vyústilo pred rokom do protestov.
Do vlády sa dostali aj ženy
Ich výsledkom bolo zvrhnutie dlhoročného autokratického prezidenta Zína Ábidína bin Alího a ukončenie polstoročie trvajúcej diktatúry.
Tuniské povstanie sa stalo inšpiráciou pre revolúcie po celom arabskom svete, nazývané aj Arabská jar.
Premiér oznámil zloženie novej vlády po týždňoch rokovaní so stranami, ktoré sa dostali vďaka októbrovým voľbám do nového ústavodarného zhromaždenia.
Vládu ešte čaká v piatok ráno hlasovanie zhromaždenia o vyslovení dôvery.
Súčasťou vlády sú tri ženy a minister pre ľudské práva, čo je jasný pokus islamistického premiéra utíšiť obavy, že jeho strana bude potlačovať základné slobody.
Islamistická strana an-Nahda má v rukách väčšinu ministerstiev, okrem rezortu obrany. Minister obrany Abdalkarím Zbídí je jediným členom bývalej dočasnej vlády, ktorý bude naďalej zastávať svoj post.
Rafík Abd as-Sálim, zať šéfa strany an-Nahda Rášida Ghannúšího, bol vymenovaný za ministra zahraničných vecí.
Strana poukázala na jeho zahraničné skúsenosti - má diplom z londýnskej Westminsterskej univerzity a bol vysokopostaveným predstaviteľom arabskej televíznej siete al-Džazíra.
Strana zdôraznila, že za jeho vymenovaním nie sú jeho rodinné vzťahy.
Nezamestnanosť stúpa
Ostatní ministri sú zo strán, ktoré sa v októbrových voľbách umiestnili na druhom a treťom mieste, alebo patria k nezávislým, ako napríklad bývalá futbalová hviezda Tárik Ziáb, terajší minister pre mládež a šport.
Vláda preberá moc v čase, keď narastajú obavy z vývoja tuniskej ekonomiky.
Nezamestnanosť sa za posledný rok zvýšila približne zo 14 percent na 18 a centrálna banka predpovedá nulový rast za rok 2011.
Krajina pritom v ostatných rokoch zaznamenávala rast vďaka prekvitajúcemu turistickému ruchu a ťažbe fosfátu.