Katedrála sv. Víta sa pripravovala na tryznu za Václava Havla. Organista ladil nástroj, hľadali sa miesta pre čo najviac stoličiek.
PRAHA, BRATISLAVA. Česko v piatok napoludnie na minútu stíchne. Na poslednú rozlúčku s posledným československým a prvým českým prezidentom pozvali hostí zo 42 krajín.
Do Prahy deň pred Štedrým dňom kvôli pohrebu Václava Havla pricestovali francúzsky aj nemecký prezident, britský premiér či americká šéfka diplomacie Hillary Clintonová s manželom, bývalým prezidentom USA Billom Clintonom. Spolu príde 16 hláv štátov.
Česko smúti od nedele, keď Václav Havel zomrel v spánku po dlhej a ťažkej chorobe. Trojdňový štátny smútok oficiálne ukončí omša v Katedrále sv. Víta, ktorú odslúži Havlov priateľ z väzenia, arcibiskup Dominik Duka.
Vnútri katedrály panuje zvláštna atmosféra. Dvadsaťštyri hodín pred tryznou za Václava Havla nie je v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade skoro žiadnej živej duše.
Až na hŕstku technikov z televízie, ktorí rôzne popoťahujú káble, aby pripravili priestor na dnešný priamy prenos.
Organista ladí
Fakty
České lúčenie
Smútočný obrad sa začne o 12.00 v pražskej Katedrále sv. Víta minútou ticha. Mal by trvať dve hodiny. Omšu odslúži Havlov priateľ pražský arcibiskup Dominik Duka. Prejav budú mať Klaus, Schwarzenberg i Albrightová (pozri vľavo). Prečítajú aj list pápeža Benedikta XVI. k Havlovmu úmrtiu. Zaznie Dvořákovo Rekviem i Svatováclavský chorál. Ľudia budú môcť sledovať dianie v katedrále na veľkoplošných obrazovkách na nádvorí Pražského hradu a Hradčianskom námestí.
Zrazu ticho preruší zopár ostrých tónov zhora. To organista Josef Kšica skúša, či mu správne naladili nástroj.
Nadchádzajúci deň má preňho zvláštnu symboliku.
„Keď bol Václav Havel v 90. roku zvolený za prezidenta, som mu ako tenorista Pražského filharmonického zboru spieval, keď si do katedrály prišiel pre požehnanie. Ani vo sne by mi vtedy nenapadlo, že mu budem hrať pri pohrebe na organe,“ hovorí 59-ročný muž.
Cvičiť už nepotrebuje, chce skontrolovať zvuk nástroja. Akustika je tu trochu odlišná, vraj akosi tvrdšia. Gotické katedrály neboli stavané pre organy barokového typu.
„Sme ako kňazi, len žehnáme hudbou. V katedrále hrám už trinásty rok, ale toto bude neopakovateľná chvíľa,“ podotýka organista.
Okolo nás sa mihne Václav Soukup, manažér katedrály, ale nemá „ani sekundu“ čas. Vnútro katedrály je už famózne svetlé.
„Osvetľovači musia ťahať káble až z Hradčanského námestia, kde stoja prenosové vozy,“ ujíma sa ma muž z kustódskej služby katedrály.
Jeden z mála, čo sú ochotní hovoriť o prípravách, a to ešte pod podmienkou anonymity.
Stromčeky až neskôr
V hlavnej časti chrámu už sú prichystané schody na katafalk s rakvou. Vpravo dokončujú zamestnanci tri drevené plošiny pre novinárov.
Riaditeľ hradného protokolu Jindřich Forejt stojí pred polkruhom svojich ľudí ako dirigent a dáva posledné pokyny.
Pri jednom stĺpe sa krčí zelený nenastrojený smriečok.
„Normálne je chrám v tomto čase dávno vianočne vyzdobený, ale tentoraz je vhodné každé miesto. Stromčeky rozmiestnime a ozdobíme až na Štedrý deň popoludní,“ vysvetľuje sprievodca.
Najväčšie „zaľudnenie“ v histórii vraj zažil svätovítsky chrám v roku 2008 pri návšteve pápeža Benedikta XVI., keď sa dovnútra vošlo dva a pol tisíca ľudí.
Vtedy však bolo voľno aj v jeho priečnej lodi, kde sa práve chystajú stoličky pre Českú filharmóniu.
Najťažšia práca
Najčestnejšie miesta sú v drevených laviciach priamo pri presbytériu. Tomu, kto robí zasadací poriadok, nikto nezávidí.
„Tentoraz by sme potrebovali čestných miest aspoň päťkrát toľko,“ ozve sa hlas. To je usmievavý vyšší mladík v čiernom kabáte s obrovským zväzkom kľúčov. Tunajší kostolník.
Napriek tomu, že sú na viacerých dverách cedule oznamujúce uzatvorenie katedrály, ľudia z kustódskej služby musia semtam odháňať nič netušiacich turistov, ktorí sa snažia preniknúť dovnútra.
V piatok museli zrušiť rannú svätú omšu, ale večerná o 18. hodine už bude a na tradičnú štedrovečernú polnočnú omšu bude chrám opäť k dispozícii.
Josef Kšica dohral, je čas na prestávku. Počas adventu hrával vždy pred šiestou počas omše na uctenie Panny Márie.
„Našťastie bývam blízko, takže mi stačí vstávať o pol piatej. Inak hrám na svadbách i na pohreboch. Že môžem poslúžiť Václavovi Havlovi na poslednej ceste, je pre mňa obrovská česť,“ hovorí a hneď dodáva, „trému mať nebudem, ale napätie v tele asi bude“.
Knieža: Na vtipy nebude miesto
Smutný šéf českej diplomacie Karel Schwarzenberg hovorí, že tých úmrtí bolo trochu priveľa.
PRAHA, BRATISLAVA. Priatelia z cirkvi, politiky i disentu, jeho herec a jeho hlavný politický rival.
Na poslednej rozlúčke s prvým českým a posledným československým prezidentom Václavom Havlom prehovorí pestrá spoločnosť.
Nie je do smiechu
Havlov bývalý vedúci prezidentskej kancelárie a súčasný šéf českej diplomacie Karel Schwarzenberg už mal včera poobede prejav, ktorý dnes prečíta, pripravený, no nechcel o ňom nič prezradiť.
Hoci Václav Havel bol známy svojím humorom, vtip podľa Schwarzenberga dnes asi nezaznie. „Tých úmrtí bolo trochu priveľa. Človeku nie je do smiechu,“ povedal SME.
Omšu povedie Havlov priateľ z väzenia a pražský arcibiskup Dominik Duka, ktorý sa nedávno vyjadril, že ďakuje Bohu „za muža a prezidenta, ktorý vrátil každému slušnému človeku v Česku pocit hrdosti a spolunáležitosti“.
Smútočný prejav bude mať pomocný pražský biskup Václav Malý, Havlov priateľ. Počas revolúcie v roku 1989 organizoval veľké demonštrácie na pražskej Letnej.
V roku 2009 o Havlovi povedal, že bol „zárukou politickej kultúry bez ohľadu na chyby, ktoré robil“.
Z Jóba prečíta Abrhám
Zo starozákonnej knihy Jób bude čítať hlavná postava Havlovho prvého a posledného filmu Odcházení herec Josef Abrhám.
Keď bol Abrhám v júni film predstaviť na Slovensku, hovoril, že si váži Havla za celý jeho život.
„Je to mimoriadna osobnosť, pokračovateľ múzického filmového sveta svojho strýka, ktorý založil štúdiá na Barrandove,“ povedal SME.
Jediná zahraničná
Madeleine Albrightová, prvá žena na čele americkej diplomacie, bude jedinou zahraničnou rečníčkou. Ani to nie celkom. Pražská rodáčka, ktorej otec bol československým diplomatom, sa s Havlom roky priatelila.
Po novembri 1989 bola jeho poradkyňou a Havel dokonca hovoril, že si ju vie predstaviť ako svoju nástupkyňu na Hrade.
„Je jednou z najvýznamnejších postáv 20. storočia, čo sa týka chápania ľudskosti, ľudských práv, princípov a morálky,“ povedala o Havlovi pre americký rozhlas NPR.
Havlov nástupca, prezident Václav Klaus, ktorý sa s Havlom na mnohom nezhodol, sa s ním nebude lúčiť ako s priateľom. No rozlúči sa s ním už druhýkrát.
Prvýkrát na štátnej rozlúčke mnohých prekvapil dôstojným príhovorom.
Ela Rybárová
Autor: Ivana Karásková, MF Dnes