
Belehrad 7. júna (TASR) - Bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič bude pred haagsky tribunál OSN vydaný aj v prípade, že zväzový parlament neschváli zákon o spolupráci s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY). V stredu večer to vyhlásil srbský premiér Zoran Djindjič.
Podľa Djindjiča si Belehrad nemôže dovoliť riskovať obnovenie izolácie krajiny. "Môžem otvorene povedať, že zahrávanie si s týmto zákonom znamená len skrátenie termínu pre vydanie," vyhlásil líder Demokratickej opozície Srbska (DOS) v televíznom diskusnom programe.
Belehrad je pod medzinárodným tlakom, aby zlepšil spoluprácu s ICTY. Predstavitelia nového prodemokratického vedenia doteraz argumentovali, že vydanie Miloševiča a iných podozrivých zo spáchania vojnových zločinov do Haagu je možné až po zmene juhoslovanských zákonov, keďže súčasná legislatíva takýto postup neumožňuje.
Návrh zákona o spolupráci s ICTY však narazil na odpor čiernohorskej Socialistickej ľudovej strany (SNP) - bývalého spojenca Socialistickej strany Srbska (SPS), ktorá sa koncom minulého roka - po voľbách a následnom páde Miloševičovho režimu - stala na zväzovej úrovni koaličným partnerom DOS.
Podľa Djindjiča ďalšie rokovania so SNP majú zmysel len v prípade, že čiernohorská strana návrh zákona prijme. SNP však v stredu vzniesla požiadavku, aby juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica zabezpečil pokračovanie rozhovorov o "spoločnom riešení". Zdroj prezidentského paláca citovaný agentúrou Reuters oznámil, že Koštunica sa v stredu večer stretol so Zoranom Žižičom, juhoslovanským premiérom a lídrom SNP. Žiadne podrobnosti o obsahu stretnutia nezverejnili.
Vedenie SNP po stredajšom zasadaní v Podgorici vydalo vyhlásenie, v ktorom deklarovalo odhodlanie spolupracovať s ICTY a vyzvalo na nové rokovania o návrhu zákona. Z vyhlásenia však nie je jasné, či SNP svoje postoje zmenila.
Minulý týždeň sa v Belehrade uskutočnili dve kolá rokovaní medzi DOS a SNP, ktoré sa však skončili bez dohody. SNP navrhla kompromis, podľa ktorého by mal federálny zákon vytvoriť rámcové podmienky pre vydávanie podozrivých pred ICTY, s konečnou platnosťou by sa však rozhodovalo na republikovej úrovni.
Predstavitelia DOS začiatkom tohto týždňa vyzvali SNP, aby svoj odmietavý postoj k zákonu prehodnotila, ak nechce ohroziť budúcnosť juhoslovanskej federácie.
Medzinárodný tlak na Belehrad sa zvyšuje v súvislosti s blížiacim sa termínom darcovskej konferencie pre Juhosláviu, ktorá sa má uskutočniť 29. júna v Bruseli. JZR si od stretnutia darcov sľubuje pomoc vo výške asi miliardy dolárov. V prípade, že Belehrad neuskutoční očakávané kroky smerom k spolupráci s ICTY, poskytnutie pomoci je ohrozené.