Minúta po minúte: Česko sa rozlúčilo s Václavom Havlom

Svetová verejnosť, no najmä obyvatelia Českej republiky, sa dnes rozlúčili s prezidentom Václavom Havlom. Po štátnom obrade v Chráme sv. Víta aj na súkromnom v strašnickom krematóriu.

(Zdroj: idnes.cz)

18:40 Koncert na pamiatku Václavovi Havlovi sa konal aj v Košiciach.

18:00 Na Slovensku sa oficiálne skončil štátny smútok, ktorý bol vyhlásený v súvislosti s úmrtím Václava Havla.

17:50 V pražskom paláci Lucerna sa začala multižánrová kultúrna akcia Pocta Václavu Havlovi. Očakáva sa účasť tisícok ľudí, vystúpia viacerí muzikanti rôznych generácií.

17:45 Podľa českej polície nedošlo v súvislosti s Havlovým pohrebom k žiadnym incidentom ani mimoriadnym problémom.

17:41 Na bývalého prezidenta Česko-Slovenska spomínali aj v Banskej Bystrici.

Najbližší sa lúčili na súkromnom obrade

17:30 Smútočný obrad v súkromnom kruhu sa skončil. Po zatiahnutí opony zaznel potlesk. "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí," ozvalo sa na záver.

16:55 Vystúpenia rečníkov na súkromnom obrade - napríklad Táni Fischerovej, Květy Fialovej, Jiřího Bartošku, Jiřího Lábusa, či Oldřicha Kaisera, sú predelené viacerými skladbami, naživo vystúpili na obrade aj legendárni The Plastic People of the Universe.

16:10 Začala sa posledná rozlúčka s Václavom Havlom v súkromnom kruhu v strašnickom krematóriu.

FOTO - AP

15:53 Pápež Benedikt XVI. v piatok vzdal úctu Václavovi Havlovi. V piatkovom telegrame adresovanom českému prezidentovi Václavovi Klausovi spomína na jeho predchodcu ako na odvážneho ochrancu ľudských práv "v čase, keď boli ľuďom vašej krajiny tieto práva systematicky odopierané".

"Chcem vzdať úctu jeho vizionárskemu vodcovstvu, ktoré umožnilo nástup novej politickej reality po páde predchádzajúceho režimu. Ďakujem Bohu za slobodu, ktorej sa dnes český národ teší," píše sa v telegrame Benedikta XVI.

15:35 Podľa Českej televízie z Prahy postupne odlieta väčšina politických špičiek zo zahraničia, ktorá prišla len na obrad. Z Ruzyne už odletel airbus francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, po ňom americká delegácia aj britský premiér David Cameron.

15:14 Na dnešnej poslednej rozlúčke s Václavom Havlom v Katedrále sv. Víta chýbal bývalý významný český disident, člen petičného výboru Charty 77 a spoluzakladateľ Výboru na obranu nespravodlivo stíhaných Petr Uhl, ktorý v období vlády štátostrany strávil za mrežami niekoľko rokov. Neprišiel napriek tomu, že niekdajší splnomocnenec vlády ČR pre ľudské práva (1998-2001) pozvánku na štátny pohreb dostal.

Ako uviedol pre server lidovky.cz, Václav Havel podľa neho nebol katolík ani kresťan.

"Prezidentský úrad nie je spojený so žiadnou cirkvou. Ak si ho nejaká cirkev alebo strana privlastňuje, ako je to teraz s Klausom a ODS, tak je mi to veľmi ľúto a nemienim pri tom sedieť," povedal Petr Uhl, ktorý začiatkom týždňa stál čestnú stráž pri rakve s telesnými pozostatkami Václava Havla v centre Pražská križovatka.

Petrh Uhl však nebude chýbať na rozlúčke najbližších s Václavom Havlom v obradnej sieni krematória v Prahe-Strašniciach, ktorú označil za "skutočný pohreb".

Problémy iného charakteru sprevádzali účasť Marty Kubišovej.

Interpretka Modlitby pre Martu, ktorá sa stala symbolom udalostí z augusta 1968 a ktorej meno sa spája aj s revolučnými udalosťami na konci roka 1989, sa s Václavom Havlom poznala z disentu a strávila po jeho boku aj dramatické týždne, keď sa menili spoločenské pomery v niekdajšom Československu.

Pozvánku na rozlúčku v Katedrále sv. Víta však na rozdiel od iných Havlových priateľov nedostala v stredu, ale až vo štvrtok popoludní.

Nepríjemné nedorozumenie však zrejme nemalo napokon vplyv na jej účasť, pretože jej organizátori nahradili nedoručenú pozvánku náhradnou zaslanou elektronickou poštou, potvrdila pre lidovky.cz jej manažérka Kateřina Moravcová.

15:05 Pri strašnickom krematóriu je asi 200 ľudí. Rozlúčiť sa prišla napríklad Jana Brejchová, Hana Zagorová so Štefanom Margitom, Tereza Brodská, Tomáš Töpfer, Dana Morávková, Jiřina Bohdalová, Petr Malásek, Jan Kasl, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Vlasta Chramostová, Cyril Höschl.

14:49 O termíne uloženia pozostatkov českého exprezidenta Václava Havla do rodinnej hrobky rozhodne jeho manželka Dagmar Havlová, no s najväčšou pravdepodobnosťou sa tak stane 4. januára. V tento deň by totiž Havlovci oslávili 15. výročie svojej svadby. Agentúre Mediafax to povedal bývalý hovorca prezidentskej kancelárie Martin Krafl.

Na súkromnej časti Havlovho pohrebu v piatok popoludní v pražských Strašniciach sa podľa Krafla zúčastní niekoľko desiatok ľudí. Na obrade zaznie hudba, ktorú koncipovala Dagmar Havlová s Michaelom Kocábom. "Pani Dagmar zvolila hudbu tak, aby sa páčila najmä Václavovi," povedal.

V sále zaznie Pavlíčkova verzia Ódy na radosť, ktorú mal exprezident ako zvonenie mobilného telefónu. Hrať sa bude aj hudba od Vivaldiho, ktorá zaznela aj na svadbe Dagmar Veškrnovej a Havla v roku 1997.

Ďalšie piesne zahŕňajú Lavička z jazmínu, ktorú si Havel spieval so svojou matkou, Modlitba od Marty Kubišovej či Ach, synku, synku, ktorú obľuboval prezident Masaryk.

14:36 Pri prejave Albrightovej a Schwarzenberga ľudia na Hradčanskom námestí tlieskali, pri Klausovom netlieskali, povedal spravodajca Českej televízie.

14:35 Pamiatku Václava Havla si Košičania pripomenuli zádušnou omšou.

14:34 S Havlom sa dnes večer vo veľkom štýle rozlúči Palác Lucerna, ktorý vybudoval jeho starý otec. Podľa organizátora a Havlovho bývalého hovorcu Ladislava Špačka rozdali zadarmo 4000 lístkov. Tí, ktorí prídu, budú mať trikolóru s čiernou stužkou. Vystúpi Tata Bojs, David Koller či Plastic People of The Universe, ktorých vykonštruované trestné stíhanie v roku 1976 inšpirovalo k vzniku Charty 77. Koncert sa začne o 17.30 h a končiť by mal pred polnocou. Za Slovensko zahrá Michal Kaščák a Bez ladu a skladu a Živé kvety.

14:25 V krematóriu zaznie pre Havla legendárna pieseň Modlitba pre Martu spojená s nežnou revolúciou v roku 1989.

Pozostatky Václava Havla odvážajú z Pražského hradu. FOTO - AP

S prejavom vystúpil Klaus, Albrightová a Schwarzenberg. Slová biskupa Malého boli osobné

14:17 Po dvoch hodinách sa skončil štátny pohreb Václava Havla, ktorý bol veľmi pôsobivý, ale aj osobný. Nebol len rozlúčkou, ale aj posolstvom do budúcna. Viacerí rečníci vyzvali Čechov, aby sa angažovali v politike a nezabudli na to, za čo Havel počas života bojoval. Píše redaktorka denníka sme MIRIAM ZSILLEOVÁ.

14:14 Rakvu odnesú do strašnického krematória, kde bude súkromná rozlúčka. Havlova urna bude uložená v rodinnej hrobke, kde odpočívajú jeho prarodičia, rodičia a prvá manželka Oľga. Ľudia, ktorí sa zhromaždili pred katedrálou, tlieskajú

14:07 Brány katedrály sv. Víta sa otvorili, rakvu s pozostatkami Václava Havla vojaci Hradnej stráže prenášajú k Zlatej bráne.

Znejú zvony chrámu. Karel Schwarzenber sa pri truhle, ktorá vedľa neho prechádzala, prežehnal. Niektorí z prítomných zatlieskali.

Podľa posledného prieskumu považovalo Havla za dobrého prezidenta deväť z desiatich Čechov. Skoro 70 percent si myslí, že mal dostať Nobelovu cenu za mier.

14:05 Počas českej hymny sa Dagmar Havlová rozplakala.

14:02 Na záver obradu vypálila delostrelecká batéria na Petříne dvadsaťjeden čestných sálv. Zaznieva modlitba Zdravas, kráľovná.

13:54 Slovo dostal pomocný biskup pražský, disident a Havlov blízky spolupracovník Václav Malý. "Ďakujem všetkým slušným spoluobčanom, ktorí v týchto dňoch vyslovili úctu," povedal Malý. Pripomenul, že mal síce svoje chyby, ale bol morálnou autoritou a veľkým bojovníkom za slobodu.

"Moc tiež niekedy šteklí sebestrednosťou," vyrátaval biskup Václav Malý, čomu sa Havlovi darilo vyhnúť. Biskup sa však mierne vymyká z radov doterajších rečníkov: pripomína napríklad hanebné prejavy niektorých politikov počas voľby Václava Havla za prezidenta v roku 1998. Spomínal aj na to, ako Havel čelil chorobám, pri ktorých niekedy stál na prahu života a smrti.

13:51 Chrámom znie staročeský chorál Svatý Václave.

13:50 Dlhoročný Havlov hovorca Ladislav Špaček počúva prejavy s veľkým sebazapretím a dojatím.

Prezident Klaus prečítal štátnický prejav, v ktorom pripomenul Havlove myšlienky, na ktoré by Česi nemali nikdy zabudnúť. Minister Schwarzenberg bol osobnejší, sľúbil Havlovi, že bude ďalej bojovať za to, v čo on veril. Albrightová po česky pripomenula, že Havel nikdy nebol naivný, ako si mnohí mysleli, a že na neho nikdy nezabudnú.

13:48 S posledným prejavom vystúpila Madeleine Albrightová. "Málokto bol väčším Čechom ako bol Václav Havel," povedala. "Bude nám veľmi chýbať, ale nikdy, nikdy na neho nezabudneme," povedala na záver.

Albrightová sa prvýkrát s Havlom stretla v januári 1990, keď pomáhala organizovať legendárnu cestu prvého nekomunistického československého prezidenta do Washingtonu a jeho prejav v Kongrese. Odvtedy sa často stretávali a telefonovali si, nielen ako politici, ale aj ako osobní priatelia. Keď Havel zomrel, Albrightová povedala, že je to strata člena jej rodiny.

w4.jpg13:44 Dagmar Havlová si vypočula Klausov prejav s vážnou tvárou, prvýkrát sa usmiala až pri prejave Karla Schwarzenberga. Tomu sa počas prejavu chveje hlas. Pripomenul, že Havel bol prezidentom Čechov aj Slovákov.

"Tento prastarý chrám je plný tisícok ľudí, napriek tomu mi tu mnohí chýbajú. Nielen tí, ktorí predišli Václava Havla, ale tí, o ktorých žiadny protokol nevie. Tí, ktorí ho podporili v čase režimu aj tí, ktorí ho podporili v nasledujúcich rokoch slobody," povedal český minister zahraničia.

"Pán prezident Havel, za pravdu a lásku budeme naďalej bojovať. Môžete sa na nás spoľahnúť," zakončil svoj prejav Schwarzenberg.

13:40 Poslednú úctu vzdáva knieža Karel Schwarzenberg. "Neodchádza myšlienka, že slobodu je ľahké stratiť, keď sa o ňu nedostatočne staráme, a že jedine demokracia umožňuje slobodný život jednotlivca a materiálne i duchovné prosperitu krajiny. Neodchádza myšlienka, že ľudská existencia má svoj transcendentný presah, s ktorého vedomím musíme žiť. Neodchádza myšlienka, že sloboda je univerzálny princíp, a že berú ak ju komukoľvek a kdekoľvek, ohrozuje to aj slobodu našu. Neodchádza myšlienka, že slovo má obrovskú váhu, že vie zabiť aj liečiť, uškodiť aj pomôcť, že vie meniť svet. Neodchádza myšlienka, že sa majú hovoriť aj nepríjemné pravdy. neodchádza myšlienka, že menšinový názor nutne nie je nesprávny a že o ňom musíme premýšľať a diskutovať. neodchádza myšlienka, že naša republika bude naším dielom, a že bude taká, akú si ju urobíme," povedal Klaus.

Karel Schwarzenberg sa s Havlom zoznámil v 80. rokoch, keď na rodinnom zámku v bavorskom Scheinfeldu založil Československé dokumentačné stredisko, ktoré zhromažďovalo zakázanú literatúru. Potom, čo Havla 29. decembra 1989 zvolili za prezidenta, začal pre kanceláriu prezidenta pracovať. Mal na starosti emigrantov a ľudí v zahraničí, od júla 1990 do roku 1992 bol vedúcim kancelárie prezidenta Havla. Dlho si s Havlom vykali, oslovoval ho pán prezident.

13:36 Príhovor bude mať prezident Václav Klaus.

S Václavom Klausom mal Havel dlhoročné spory, či išlo o rozdelenie Česko-Slovenska, ktoré Havel pripisoval tandemu Klaus - Mečiar, o korupciu a štýl českej politiky, ktoré vyčítal Klausovej strane ODS alebo o podporu Európskej únie. Po smrti sa Klaus ujal organizácie štátneho pohrebu a pozitívne prekvapil štýlom a spôsobom, akým sa o Havlovi po smrti vyjadroval. Označil ho za symbol boja za slobodu a demokraciu, ktorý veril v silu slova zmeniť svet.

Arcibiskup Duka: Som ti vďačný za väzenské chvíle a za svoju slobodu

13:30 Do chrámu vstupujú vojaci so slávnostnými štandardami.

13:29 Schwarzenberg kľačí na zemi a modlí sa.

13:28 Liturgiu sprevádza Česká filharmónia a Pražský filharmonický zbor. Pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka zanelo Dvořákovo Rekviem a na úplný záver obradu, ktorý bude trvať celkovo dve hodiny, zbor zaspieva aj chorál Svatý Václave. Rakvu vynesú Zlatou bránou, kde bude pokropená svätenou vodou.

Po modlitbe rakva opustí Pražský hrad a zamieri do krematória. Táto posledná časť rozlúčky bude určená už len rodine a najbližším Havlovým priateľom. Havel potom bude pochovaný v rodinnej hrobke na Vinohradskom cintoríne po boku svojej prvej manželky Olgy, uzatvára server iDNES.cz.

13:26 V Chráme sa teraz prijíma telo Kristovo.

13:10 Ježišove slová z Poslednej večere už nepočul herec Pavel Landovský. Ako píše idnes.cz pre jeho vetché zdravie ho z katedrály, v ktorej je veľmi chladno, odviezli. Von vyšla aj Marta Kubišová.

12:59 V katedrále zostalo podľa reportéra idnes.cz najmenej dvesto voľných miest. Zato druhé nádvorie je podľa Branislava Ondrášika úplne plné.

minuta_ticha.jpg

Ľudia na Václavskom námestí.
FOTO - IDNES.CZ

12:50 V katedrále hovorí aj slovenský generálny biskup evanjelickej cirkvi Miloš Klátik. "Prosíme za zomrelého pána prezidenta Václava Havla: Nech Pán odmení jeho celoživotnú službu pravde a láske, odpustí mu hriechy a prijme ho naveky do svojho otcovského náručia."

12:45 Dominik Duka pripomenul, ako spolu s Václavom Havlom vo väzení hrávali šach, pričom tieto aktivity využíval aj k modlitbám. "Som ti vďačný za väzenské chvíle vtedy tam a za svoju slobodu tu teraz. Vidím ťa, ako ťa pred 22 rokmi víta kardinál Tomášek, vtedy starec dojatý k slzám, pretože sa dočkal slobody," povedal arcibiskup.

Po smrti Havla Duka povedal, že pre neho končí jedna z najkrajších kapitol jeho života, v ktorej bol Havel a jeho statočné postoje neodmysliteľnou súčasťou.

12:42 Dagmar Havlovú smrť manžela zasiahla, bolo to vidieť na fotografiách spred duchovného centra Pražská križovatka, kde ju musela upokojovať rádová sestra, ktorá sa o Havla starala. České médiá si všímajú, že má opuchnuté oči od plaču, ktoré skrýva za čiernymi okuliarmi. S čiernym závojom na hlave zvláda úlohu vdovy dôstojne.

dagmar.jpg

FOTO - IDNES.CZ

12:38 Homíliu prednáša pražský arcibiskup Dominik Duka. V reči si pomýlil Dvořákovo Reqiem s Te deum.

12:34 V poľskom meste Gdansk premenovali v piatok ulicu po zosnulom českom exprezidentovi Václavovi Havlovi. Mestská rada Gdanska, kde sa zrodilo protikomunistické hnutie Solidarita pod vedením Lecha Walesu, inaugurovala Triedu Václava Havla len pár hodín pred jeho pohrebom v Prahe. Podľa starostu Pawla Adamowicza ide o prvú ulicu pomenovanú po Havlovi. Ako povedal, Gdansk, ktorý je "symbolom demokratickej premeny Európy, si chcel uctiť českého Walesu".

12:30 Katedrálou znie Alleluja od Georga Friedricha Händela.

12:23 Po žalme opäť nasleduje Dvořákovo Requiem.

12:14 Verše z knihy Jóbovej číta český herec Josef Abrhám.

12:08 Po privítaní pražského arcibiskupa Dominika Duku prečítal apoštolský nuncius list Jeho svätosti pápeža Benedikta XVI. Pápež prejavuje sústrasť rodine a celému českému národu. "Pápež vždy osobnosť Václava Havla obdivoval," povedal vyslanec Vatikánu.

S pápežom Benediktom XVI. nemal Havel také vzťahy ako s jeho predchodcom Jánom Pavlom II., ktorý navštívil Československo krátko po páde komunizmu. S Benediktom XVI. sa Havel stretol v roku 2009 v Prahe, ale ani on ani vatikánska strana vtedy nepožiadali o súkromné stretnutie, ako to napríklad urobil americký prezident Barack Obama v Prahe.

12:07 Súčasťou zádušnej omše pod vedením pražského arcibiskupa Dominika Duku a biskupa Václava Malého budú modlitby ako aj čítanie listu, ktorý k Havlovmu úmrtiu zaslal českému prezidentovi Václavovi Klausovi pápež Benedikt XVI. Približne od 13:45 by mali nasledovať príhovory prezidenta Klausa, ministra zahraničných vecí Karla Schwarzenberga a bývalej americkej ministerky zahraničia českého pôvodu Madeleine Albrightová.

Po zádušnej omši Havlovo telo prevezú do krematória v pražskej štvrti Strašnice, kde sa uskutoční rozlúčka v kruhu rodiny a najbližších priateľov. Uloženie spopolnených telesných pozostatkov do rodinnej hrobky je naplánované až po Vianociach, predbežne na 27. decembra.

12:04 Tisíce ľudí sledujú pohreb v uliciach Prahy na veľkoplošných obrazovkách. Davy Čechov sa s Havlom lúčia od nedele, keď 75-ročný disident, dramatik a politik zomrel. Mnohí sa obávajú, že sa skončila tá lepšia éra v českej politiky, keď mali politika, ktorého si vážili a ktorému verili. Píše Miriam Zsilleová.

12:00 Začal sa štátny pohreb Václava Havla, ktorý nemá v histórii Českej republiky obdobu. Posledný štátny pohreb v Katedrále sv. Víta mal naposledy rakúsky cisár a posledný korunovaný český kráľ Ferdinand I. Dobrotivý v roku 1875. Pohreby predchádzajúcich prezidentov, protestanta Tomáša G. Masaryka alebo komunistických prezidentov sa neodohrávali v katedrále.

Na pohreb sa zišli delegácie z celého sveta

11:57 Štátny pohreb Václava Havla je podľa odborníkov jedným z najväčších aj v porovnaní s európskymi smútočnými obradmi. Naposledy sa hlavy štátov stretli v apríli 2010 na pohrebe poľského prezidenta Lecha Kaczyńského, ktorý spolu s manželkou a 94 osobnosťami zahynuli pri leteckej havárii v ruskom Smolensku. Najväčší štátny pohreb dejinách Rakúska mal prezident Thomas Klestil v júli 2004 v Katedrále sv. Štefana vo Viedni.

11:55 Chrámom znie Dvořákovo Requiem doprevádzané Českou filharmóniou.

11:49 Niečo vyše polhodinu pred oficiálnym začiatkom pohrebu Václava Havla sa za zvonenia zvonov pražskej Katedrály sv. Víta vydal ku chrámu z Arcibiskupského paláca liturgicky sprievod, informoval spravodajský server iDNES.cz. V sprievode boli nielen biskupi, ale aj koncelebrujúci kňazi. Preto sprievod vyrazil skôr než o očakávanej pol dvanástej. Procesia prešla cez Hradčanské námestie a do areálu Hradu vošla Matyášovou bránou.

11:48 Rakva Václava Havla v chráme nie je položená na katafalku, ale na zemi, aby symbolizovala posolstvo requiem "prach si a v prach sa obrátiš".

11:46 Havlov pohreb je jednou z najväčších udalostí, akú Praha vo svojej histórii zažila. Podľa počtu hláv štátov, ktoré prišli v jeden deň do Česka, bol doteraz najväčšou udalosťou pražský summit NATO v novembri 2002. Vtedy pricestovalo 22 prezidentov a asi dvadsať predsedov vlád.

11:45 Do chrámu vchádza manželka Václava Havla Dagmar. Vedie ju šéf protokolu. Za ňou kráča Havlovej dcéra Nina s manželom.

11:43 Prišla americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová s manželom a bývalou ministerkou zahraničných vecí Madeleine Albrightovou.

clinton.jpg

FOTO - TASR

11:40 Česká televízia zdôrazňuje, že na pohrebe zaznie aj slovenčina. "Havel bol aj slovenský prezident," pripomína ČT.

11:38 Účastníci z radov verejnosti spomínajú v tichosti. Rozlúčiť sa s Václavom Havlom prišli aj rodiny s deťmi.

11:35 V britskej delegácii, ktorú vedie premiér David Cameron, je aj jeho predchodca John Major. Jej príchod je podľa televízie ČT1 symbolom dlhej politickej kariéry Václava Havla.

11:30 Do Katedrály sv. Víta prišla slovenská delegácia na čele s prezidentom Gašparovičom a premiérkou Radičovou. Spolu s ňou prišiel aj bývalý prezident Rudolf Schuster a súčasný minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.

11:27 Prišiel zvláštny vyslanec pápeža kardinál Giovanni Coppa, ktorý poznal Václava Havla osobne, organizoval tri návštevy zosnulého pápeža Jána Pavla II. v Česku.

11:25 Do chrámu prišla česká vláda na čele s ministrom zahraničia Karlom Schwarzenbergom

11:20 Katedrála sv. Víta sa zapĺňa smútočnými hosťami, pozvaných je ich asi 1700. Do katedrály sa vojde niekoľko tisíc ľudí, na sedenie je asi 1200 miest.

11:17 Pohreb sleduje aj zahranično-politická redaktorka denníka SME MIRIAM ZSILLEOVÁ. Bývalý riaditeľ hradného protokolu Miroslav Sklenář označil za neadekvátny postup Ruska, ktoré kondolovalo len veľmi stručne a na pohreb poslalo len ruského ombudsmana Vladimira Lukina.

11:11 Menej ako hodinu pred začiatkom štátneho pohrebu je na druhom nádvorí hradu niekoľko stoviek ľudí. Nádvorie, ktoré je dnes z verejne prístupných miest na Hrade ku katedrále najbližšie, však ešte zďaleka nie je plné, píše z Prahy spolupracovník sme.sk BRANISLAV ONDRÁŠIK.

11:09 Nemecké médiá spomínali na Havla ako na hrdinu druhej polovice 20.storočia, patriota slobody a buriča, všetci oceňovali, čo urobil pre zmierenie Čechov a Nemcov.

11:03 Do Prahy priletel slovenský vládny špeciál s prezidentom Ivanom Gašparovičom a premiérkou Ivetou Radičovou. V delegácii sú aj minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda, podpredseda parlamentu Milan Hort, bývalý prezident Rudolf Schuster a a Milan Čič. Na Slovensku je od rána od ôsmej hodiny štátny smútok.

smutok.jpg

FOTO - TASR

10:51V Prahe pristáli špeciály s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym a britským premiérom Davidom Cameronom. Vo francúzskej delegácii je aj herec Alain Delon. Francúzi majú spolu so Slovákmi, Poliakmi a Američanmi najpočetnejšiu delegáciu.

10:41 Podľa spravodajského portálu iDNES.cz už do Prahy dorazili aj zástupcovia Bulharska, Holandska, Moldavska či Jordánska.

Rakvu previezli do Katedrály sv. Víta

10:34 Na Václava Havla spomínajú aj v Košiciach, kde mal svojho času expozitúru Kancelárie prezidenta ČSFR.

10:18 Rakvu s ostatkami bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla previezli dnes predpoludním vojaci z Vladislavskej sály do Katedrály sv. Víta, kde ju aj inštalovali.

10:15 ČT24 ukazuje prílet lietadla s americkou delegáciou, kde sú aj exprezident Clinton a jeho manželka, šéfka diplomacie.

10:10 Tí, ktorí prišli, spomínajú na Havla, ale sa tiež pozastavujú nad relatívne nízkou účasťou, keďže námestia na hrade sú relatívne prázdne. Policajný predstaviteľ včera hovoril o obmedzeniach na hrade, čo mohlo niektorých odradiť. Fakt je, že do obradu sú ešte necelé dve hodiny a ľudia na námestia postupne prichádzajú.

9:55 S blížiacou sa hodinou pohrebu rastú aj bezpečnostné opatrenia. Nad hradom už krúži policajný vrtuľník. Médiá varujú pred obmedzeniami cestou na letisko, kde majú už teraz prilietať zahraničné delegácie.

Na samotnom hrade sa v tejto chvíli ešte stále zdá, že účastníkov z radov verejnosti je tu podobne veľa ako novinárov.

9:35 Stanice Českého rozhlasu si pripomínajú Havla aj zmenenou dramaturgiou: hrá Havlov priateľ Lou Reed či pieseň Jednou budem dál. V jednom segmente sa venovali aj otázke Havla a Slovenska, kde je podľa ČRo Havel populárny medzi mladými ľuďmi a jeho imidž sa výrazne zlepšil.

9:13 Česká pošta mala pôvodne iba v tento deň pečiatkovať na hradnej pošte špeciálnou pečiatkou s Havlovým podpisom a srdiečkom. Nakoniec zostala aj táto pošta dnes ráno pre uzavretie hradu zatvorená. Otvoria ju dnes po štátnom pohrebe o 16.00 h. Pečiatka tu bude k dispozícii do 5. januára.

9:00 V Prahe ešte mimoriadne bezpečnostné opatrenia nie je veľmi cítiť, smerom k Pražskému hradu bol počet policajtov vyšší, niekoľko desiatok. Už od rána sa schádzali na II nádvorie hradu prví ľudia, stále iba hŕstka, píše z Prahy náš spolupracovník BRANISLAV ONDRÁŠIK.

Tí, čo sú už tu, prišli aj prvými rannými vlakmi a autobusmi, České dráhy posilnili spoje. Obrie obrazovky sú na druhom nádvorí, kúsok od Katedrály sv. Víta a na Hradčanskom námestí.

8:20 "Bol človekom odvahy a do istej miery som vždy na ňom obdivoval, že aj v časoch, kedy sa zdali byť veci neriešiteľné, vždy mal po ruke schopnosť ponúkať nádej a optimizmus," zaspomínal si na Havla predseda Národnej rady Pavol Hrušovský. "Bolo vždy príjemné sa s ním stretnúť. Bol taký normálny. Iný ako protokolárny politik."

7:55 Česko sa na pravé poludnie ponorí do symbolickej minúty ticha, aby si uctilo Václava Havla. Skutočné ticho ale pri akte nebude. Krajinou sa rozzvučia zvony, sirény, či húkanie lokomotív.

Aký bude priebeh pohrebu a následné údalosti

6:35 O 12. hodine sa rozozvučia na tri minúty zvony všetkých kostolov a kaplniek v celej Českej republike. Zádušná omša sa začne o 12:00 minútou ticha a zvukom sirén. Minútou ticha, ktorá na pravé poludnie zavládne v celej ČR, sa začne obrad v pražskej Katedrále svätého Víta, Václava a Vojtecha.

Omšu bude viesť arcibiskup pražský Dominik Duka a biskup Václav Malý. Súčasťou poslednej rozlúčky v chráme na Pražskom hrade bude šestica modlitieb.

O hudobný sprievod sa postarajú Česká filharmónia a Pražský filharmonický zbor. Mal by zaznieť aj text listu, ktorý k úmrtiu Václava Havla zaslal prezidentovi Václavovi Klausovi pápež Benedikt XVI.

Približne o 13:45 vystúpi s prejavom český prezident Václav Klaus, minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg ako aj bývalá americká ministerka zahraničia českého pôvodu Madeleine Albrightová. Po nich so smútočným prejavom vystúpi aj biskup Malý.

Verejnosť bude môcť obrad sledovať v priamom prenose na veľkoplošných obrazovkách, ktoré búdou umiestnené na II. nádvorí Pražského hradu a na Hradčanskom námestí. Vojaci Posádkového veliteľstva v piatok tiež vzdajú poctu svojmu bývalému najvyššiemu veliteľovi vystrelením 21 delostreleckých sálv.

Na rozlúčkovej ceremónii zaspieva americká speváčka Suzanne Vega, zatiaľ čo Lou Reed sa ospravedlnil. Po obrade bude Havlovo telo v súlade so želaním rodiny spopolnené. Jeho popol bude po Vianociach, možno 27. decembra, pochovaný v rodinnej hrobke na pražskom cintoríne.

V piatok večer sa v pražskej Lucerne uskutoční pre Havla - fanúšika rocku, jazzu a ďalších moderných hudobných žánrov - koncert.

Okrem iných vystúpia Plastic People of the Universe, Garage a Velvet Underground Revival, rovnako ako legendy novej vlny Jasná páka, voľne prepojená s Hudbou Praha. Mladších hudobníkov budú reprezentovať Tata Bojs či Dan Bárta. Hradišťan prinesie na pódium trochu moravskej hudby, slovenskú scénu bude reprezentovať Bez ladu a skladu a Živé kvety. Kino bude venované filmovým projekciám a divadlu, v priestore kaviarne budú vystavené fotografie Václava Havla.

0:00 Dnes napoludnie sa v Prahe koná pohreb posledného československého a prvého českého prezidenta Václava Havla.

Do Prahy deň pred Štedrým dňom kvôli pohrebu pricestovali francúzsky aj nemecký prezident, britský premiér či americká šéfka diplomacie Hillary Clintonová s manželom, bývalým prezidentom USA Billom Clintonom. Za Slovensko do Prahy odcestoval prezident Ivan Gašparovič a premiérka Iveta Radičová.

info
Fakty
Štátne smútky
 • 2006: Po havárii vojenského lietadla pri Hejciach.
 • 2008: Po havárii nášho autobusu v Chorvátsku.
 • 2009: Po nehode pri Polomke a banskom nešťastí v Handlovej.
 • 2010: Po havárií poľského prezidenta a obetiach v Devínskej Novej Vsi.

Štátny smútok bude aj na Slovensku v piatok od ôsmej do osemnástej. Vlajky pred úradmi sa pre smútok spustia na pol žrde a až do pondelka zostanú zatvorené herne a kasína.

Smútočne budú počas dňa naladené aj verejnoprávne médiá. Dvojka odvysiela dokument Občan Václav Havel cestuje na dovolenku, neskôr priamy prenos pohrebu z Prahy.

Rozhlas pripravuje spravodajské vstupy zo smútočnej Prahy. Večer však už na Jednotke bude patriť zábave - ­Legendám popu.

Kondolenčné knihy sú do piatka sprístupnené v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove i v Košiciach.

100.jpg ico
Spomienka na Václava Havla v obrazoch
ico

Kto príde na pohreb

Albánsko: predseda vlády Sali Berisha

Arménsko: podpredseda Národného zhromaždenia Eduard Šarmazanov

Belgicko: korunný princ + podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Didier Reynders

Bulharsko: minister zahraničných vecí Nikolaj Mladenov + bývalí prezidenti Žeľu Želev a Petar Stojanov

Británia: predseda vlády David Cameron

Čierna Hora: prezident Filip Vujanovič a námestník ministra zahraničných vecí Ramiz Bašič

Dánsko: minister zahraničných vecí Villy Sövndal

Európska komisia: predseda EK José Manuel Barroso + komisár Štefan Füle

Európsky parlament: predseda Jerzy Buzek

Fínsko: prezidentka Tarja Halonenová

Francúzsko: prezident Nicolas Sarkozy

Gruzínsko: prezident Michail Saakašvili + minister pre Európu a európsko-atlantickú integráciu Giorgi Baramidze

Holandsko: korunný oranžský princ Viliam Alexander + minister zahraničných vecí Uri Rosenthal

Chorvátsko: prezident Ivo Josipovič

Írsko: bývalá prezidentka Mary Robinsonová

Island: predsedníčka parlamentu Ásta Ragnheidur Jóhannesdóttir

Izrael: minister bez kresla Josi Peled

Japonsko: námestník ministra zahraničných vecí Rjudži Jamane

Jordánsko: princ Hasan bin Talál + princezná Sarwas al-Hasan

Kanada: generálny guvernér David Johnston

Kosovo: prezidentka Atifete Jahjagová

Litva: prezidentka Dalia Grybauskaite a bývalý prezident Vytautas Landsbergis

Lotyšsko: prezident Andris Bérziňš + bývalá prezidentka Vaira Vike-Freibergová

Luxembursko: veľkovojvoda Henrich I. Luxemburský a podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Jean Asselborn

Maďarsko: prezident Pál Schmitt

Maltézsky rad: osobitný vyslanec Johannes Lobkowicz

Malta: bývalý prezident Ugo Mifsu Bonnici

Macedónsko: prezident Gjorge Ivanov

Moldavsko: bývalý prezident Petru Lucinschi

NATO: zástupca generálneho tajomníka Claudio Bisogniero

Nemecko: prezident Christian Wulff

Nórsko: predseda parlamentu Dag Terje Andersen

Poľsko: maršálek Senátu Bogdan Borusewicz + bývalý prezident Lech Walesa + bývalý predseda vlády Tadeusz Mazowiecki

Portugalsko: minister zahraničných vecí Paulo Sacadura Cabral Portas

Rakúsko: prezident Heinz Fischer + manželka bývalého rakúskeho prezidenta Margot Klestilová-Löfflerová

Rumunsko: prezident Traian Basescu + bývalý prezident Emil Constantinescu

Rusko: splnomocnenec pre ľudské práva Vladimir Petrovič Lukin

Slovensko: prezident Ivan Gašparovič + predsedníčka vlády Iveta Radičová + podpredseda NR SR Milan Hort + minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda + bývalý prezident Rudolf Schuster + vedúci Kancelárie prezidenta SR a bývalý podpredseda vlády ČSFR Milan Čič

Slovinsko: prezident Danilo Türk + bývalý prezident Milan Kučan

Španielsko: predseda Senátu Pío García Escudero + Santiago Cabanas Ansorena, generálny riaditeľ pre zahraničnú politiku MZV

Švédsko: minister zahraničných vecí Carl Bildt

Švajčiarsko: viceprezidentka (a prezidentka pre rok 2012) Eveline Widmer Schlumpfová

Ukrajina: minister zahraničných vecí Kosťantyn Hryščenko

USA: ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová + bývalý prezident Bill Clinton + bývalá ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová

Vatikán: mimoriadny vyslanec pápeža kardinál Coppa + apoštolský nuncius Mons. Giuseppe Leanza

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 243
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 8 826
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 7 791
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 577
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 924
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 895
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 768
 8. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 578
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 571
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 489

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.

Neprehliadnite tiež

Svet

S kým bude Merkelová vládnuť? Všetky možnosti sú ťažké

Nemci by si mohli opäť zopakovať širokú koalíciu. Stále je však možné, že krajina bude mať aj menšinovú vládu.

Svet

Trump nemá morálne právo súdiť nás, vyhlásil kubánsky minister

Bruno Rodríguez Parilla kritizoval Trumpa aj za ustupovanie od reforiem Baracka Obamu.

Svet

V Nemecku vyvrcholila predvolebná kampaň najsilnejších strán

Angela Merkelová a Horst Seehofer zabudli na spory, Martin Schulz kritizoval kancelárku.

Svet

V Portoriku zlyháva po hurikáne Maria priehrada Guajataca, ľudí evakuujú

Priehrada Guajataca na severozápade karibskej krajiny prestáva fungovať.