Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.
BAGDAD, TEL AVIV. Bagdad vo štvrtok zažil vlnu útokov, ktoré pripomínali najdramatickejšie dni občianskej vojny v rokoch 2006 až 2007.
Pri 14 koordinovaných útokoch, čo zasiahli hlavne šiitske štvrte mestra zahynulo najmenej 60 ľudí. Útoky prišli len pár dní po odchode posledného amerického vojaka z krajiny, ktorá je v hlbokej politickej kríze.
Odchod Američanov alebo politická kríza?
Analytici sa sporia, či boli útoky motivované odchodom Američanov alebo aktuálnou politickou krízou. Tá vypukla po tom, čo zväčša šiitska vláda vydala zatykač na sunnitského viceprezidenta Taríka Hašímíhi.
Hašímí mal údajne viesť milície, ktoré sa podieľali na teroristických útokoch. Hašímího sa zastal prezident Džalál Talabání. Ten zastupuje irackých Kurdov.
Prevláda však názor, že štvrtkové útoky sú výsledkom dlhodobej prípravy a že to sú skôr reakciou na odchod Američanov ako na politiku.
To, že teroristické skupiny využijú odchod Američanov na to, aby ukázali, že sú v Iraku stále silnými hráčmi, sa očakávalo mesiace.
Hrozí rozdelenie krajiny
K útoku sa vo štvrtok nikto neprihlásil, niesol však rukopis sunnistkého odboja. Ak sa to potvrdí, rozpory medzi náboženskými skupinami v Iraku sa ešte prehĺbia.
To prispieva k špekuláciám, že Irak sa nemusí udržať pohromade, lebo napätie medzi šiitmi, sunnitmi a Kurdmi bude neudržateľné.