MOSKVA. Poslanci ruskej Štátnej dumy zvolení vo voľbách sprevádzaných mnohými nejasnosťami zasadli prvýkrát v stredu do poslaneckých lavíc, kde ich lídri vyzvali, aby svojím správaním a diskusiami získali späť dôveru voličov.
V čase vlády premiéra Vladimíra Putina bol parlament len "pečiatkou" na vládne kroky, keď bývalý predseda parlamentu Boris Gryzlov povedal známy výrok "že parlament nie je miestom na politické diskusie".
Očakávajú sa ďalšie demonštrácie
Za nového predsedu parlamentu si poslanci zvolili Putinovho spojenca Sergeja Naryškina. V stredu sa v Moskve očakávajú ďalšie demonštrácie proti súčasnému ruskému vedeniu.
Jednotné Rusko napriek jednoznačnému víťazstvu vo voľbách zo 4. decembra prišlo o významnú časť voličov, zabezpečilo si však tesnú parlamentnú väčšinu.
V štátnej dume obsadilo 238 zo 450 kresiel, pričom po voľbách z roku 2007 strana disponovala až 315 poslancami.
Na druhom mieste sa s veľkým odstupom umiestnila Komunistická strana Ruskej federácie (KPRF) Gennadija Zjuganova.
Do parlamentu sa prebojovalo aj Spravodlivé Rusko (SR) a nacionalistická Liberálnodemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského.
Opozičných lídrov prepustili
Dvoch lídrov ruskej opozície prepustili v stredu z väzenia v Moskve, v ktorom ich držali 15 dní.
Alexeja Navaľného a Iľju Jašina zatkli deň po parlamentných voľbách, ktoré sa konali 4. decembra, pretože stáli na čele protestných demonštrácii proti volebným podvodom.
Demonštrácia sa nečakane rozšírila na 5000 ľudí, čo bolo najväčšie zhromaždenie ľudí nespokojných s vládou Vladimíra Putina za celé roky.
O päť dní nato sa počet demonštrantov zvýšil na desaťtisíce v Moskve ako aj v ďalších 60 mestách Ruska.
Navaľný povedal svojim prívržencom po prepustení z väzenia, že "ho zatkli v jednej krajine a prepustili v druhej".