BUDAPEŠŤ. BRATISLAVA. Maďarská vláda zažíva ťažké dni. Silnie kritika jej spôsobu vládnutia doma aj zo zahraničia.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso premiérovi Viktorovi Orbánovi v osobnom liste tento týždeň „dôrazne radí“, aby vláda stiahla dva sporné zákony o centrálnej banke a finančnej stabilite.
„Spolupracujme na tom, aby boli tieto zákony kompatibilné s európskym právom,“ vyzýva Barroso.
Prvý zákon by podľa kritikov ukončil nezávislosť Maďarskej národnej banky a podriadil by ju kabinetu. Druhý príliš obmedzuje budúce maďarské vlády.
Barroso odkázal Orbánovi, že z pozície sily tu hovorí niekto iný, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>
Brusel nová Moskva
Barrosov list na sociálnej sieti Twitter odsúdil europoslanec Fideszu Tamás Deutsch, známy nevyberavými reakciami na kritiku vlády.
„Takto to vyzerá, ak z Európana vykukne krajne ľavicový aktivista jeho mladosti, ktorý by chcel z Bruselu urobiť Moskvu,“ píše Deutsch.
Najmä pre zákon o centrálnej banke, ktorý mal byť pôvodne v parlamente prijatý už minulý týždeň, v piatok predčasne ukončila rokovania v Budapešti delegácia Európskej komisie a Medzinárodného menového fondu (MMF).
Hovorca MMF to odôvodnil tým, že Budapešť nejavila ochotu odložiť prijatie zákona ani napriek ich jasným výhradám.
Návrh zákona o centrálnej banke minulý týždeň kritizovala aj Európska centrálna banka (ECB). Zákon podľa nej nie je v súlade so zásadou právnej istoty a maďarské ministerstvo financií vyzvala, aby nezabúdalo na povinnosť konzultovať podobné veci s ECB, píše server origo.hu.
Komisárka únie pre spravodlivosť Viviane Redingová zase minulý týždeň maďarskému vicepremiérovi Tiborovi Navracsicsovi vyčítala reorganizáciu súdneho systému. Prekážalo jej najmä to, že vláda mnohých sudcov posiela predčasne do dôchodku.
Podľa kritikov to robí, aby mohla na prázdne miesta dosadiť lojálnych sudcov. Navracsics sa bránil, že sa nižší vek odchodu do dôchodku týka len zlomku sudcov.
Kritizujú aj Američania
Silnie kritika Orbánovej vlády aj zo Spojených štátov.
„Sú v novom systéme vstavané dostatočné brzdy a protiváhy na to, aby zachovali nezávislosť demokratických inštitúcií aj pre ďalšie generácie Maďarov?“ pýta sa americká veľvyslankyňa v Budapešti Eleni Tsakopoulos Kounalakis v článku, ktorý napísala na začiatku decembra pre Fideszu blízky týždenník Heti Válasz. Výhrady veľvyslankyne okamžite odmietol šéfredaktor novín.
Napriek tomu, že to maďarský úrad vlády poprel, veľvyslankyňa tiež odovzdala pri stretnutí s Orbánom v októbri premiérovi nótu vyjadrujúcu znepokojenie americkej strany pre maďarský vývoj.
Podľa týždenníka Magyar Narancs neskôr americká strana maďarským činiteľom rokujúcim vo Washingtone vyčítala, že jej nótu Orbánov hovorca poprel a ubezpečila Budapešť, že ju môže okamžite zopakovať.
V pondelok sa vzchopil aj maďarský ústavný súd. Napriek tomu, že mu vládna strana Fidesz obmedzila právomoci a dosadila doň dvoch svojich bývalých politikov, označil za protiústavné časti vlani prijatého mediálneho zákona a niektoré časti nového trestného poriadku, obmedzujúce napríklad styk medzi zadržaným a jeho advokátom.
Súd tiež zrušil vládny návrh zákona o cirkvách, ktorý uznáva len 14 tradičných cirkví a ďalším nariaďuje novú registráciu.
Zákon pre obmedzovanie náboženskej slobody kritizovala aj americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová pri návšteve Budapešti v júni.