MINSK, BRATISLAVA. Bieloruska Nasťa Palažanko je jednou z tých, ktorým magazín Time venoval titul osobnosť roka. Demonštrantka.
Kým davom v arabskom svete sa aspoň v niektorých krajinách podarilo diktátorov odstaviť, v európskom Bielorusku vládne stále ten istý Alexander Lukašenko s tou istou KGB a s rovnakými metódami.
Tie 21-ročná Bieloruska skúsila na vlastnej koži.
Od prezidentských volieb, ktorých prvé výročie si teraz pripomínajú Bielorusi sviečkovými manifestáciami, skončila vo väzení rovno dvakrát. Prvý raz na dva mesiace, druhýkrát na jej narodeniny, na dva týždne.
„Slovenská“ disidentka
„Môj snúbenec je na tom horšie, dostal dva roky,“ rozpráva Nasťa (na snímke SME). So svojím priateľom Dimom by sa chceli zobrať, lenže KGB mu stratila pas.
Navyše k nemu často nepúšťajú ani právnika, ani najbližšiu rodinu. Pár si znepriatelil režim pôsobením v opozičnej organizácii Mladý front.
Do Bratislavy ju pozvala slovenská diplomacia, ktorá sa jej snaží pomáhať od začiatku represií.
Slovensko ako jedna z mála európskych krajín tiež presadzuje tvrdé ekonomické sankcie. Tie doterajšie mali len symbolický význam a Lukašenkov režim neobmäkčili.
V pondelok zatkla bieloruská polícia desiatky ľudí, ktorí si chceli pripomenúť výročie po zmanipulovaných voľbách.
„Represie z minulého 19. decembra majú stále veľký mobilizačný potenciál a môžu Lukašenka ohrozovať,“ rozpráva bieloruská analytička Anastasia Klimovičová.
Bieloruský režim robí podľa nej všetko pre to, aby sa revolta arabskej jari nepriblížila k Minsku.
Ľudí ako Nasťa, preto zatýka skôr, ako naberú odvahu ďalší. Bieloruská KGB ju zatkla počas volebnej noci a držala vo svojej väznici.
„Nemali sme televízor, nedostávali noviny, neprijímali návštevy,“ spomína Nasťa na pobyt v cele, kde sa skamarátila s manželkou odsúdeného prezidentského kandidáta Andreja Sannikova.
Strach a Rusko
„Lukašenko vie, že jeho rating po roku ekonomickej krízy prudko padol,“ rozpráva Nasťa a vysvetľuje, čo drží Lukašenka stále pri moci.
„Strach, väčšina ľudí sa bojí ísť do rizika. A Rusko, ktoré vždy nakoniec kolabujúcej bieloruskej ekonomike pomôže.“